„Transparency International“ (TI) Korupcijos suvokimo indekso (KSI) 2010 m. tyrime Lietuvai skyrė 5,0 balus ir 46 vietą 178 šalių lentelėje.
2009 metais Lietuvos KSI buvo 4,9, 2008 – 4,6, o 2007 metais – 4,8 balo.
TI KSI yra vienas iš garsiausių pasaulyje korupcijos suvokimo tyrimų, parodantis, kaip įvairioms pasaulio valstybėms sekasi kontroliuoti korupciją, įvertinant esamą padėtį konkrečiu skaičiumi dešimties balų skalėje nuo nulio iki 10, kai 0 reiškia absoliučiai korumpuotą šalį, o 10 – labai skaidrią valstybę.
2010 metais KSI tyrime pirmauja Danija (9,3), Naujoji Zelandija (9,3), ir Singapūras (9,3), paskutiniai sąraše yra Afganistanas (1,4), Mianmaras (1,4), ir Somalis (1,1). Estijos KSI yra 6,5, Lenkijos – 5,3, Latvijos – 4,3, Baltarusijos – 2,5, o Rusijos – 2,1 balo.
Pagal korupcijos suvokimo indeksą Lietuva yra 19 iš 27 ES šalių.
Šių metų Lietuvos rezultatai leidžia teigti, kad tarptautiniai ir vietos antikorupcijos ekspertai teigiamai vertina antikorupcinius pokyčius Lietuvos įstatymuose ir valdžios atstovų dėmesį korupcijai. Tačiau praktikoje Lietuvai prasčiau sekasi užkirsti kelią piliečių ir verslininkų kyšininkavimui bei pažaboti stambią politinę korupciją.
„Šiemet Lietuva pirmą kartą pateko tarp pirmojo ketvirtadalio valstybių, kurių KSI yra penki arba daugiau balų. Tačiau, palyginus su praėjusiais metais, reikšmingo pokyčio vertinimuose nėra", - sako Transparency International“ Lietuvos skyriaus vadovas Sergejus Muravjovas.
Pasak jo, Lietuvos silpnoji vieta – kovos su korupcija iniciatyvų įgyvendinimas.
"Antikorupcinės programos turi būti paremtos realiais darbais. Šiuo metu akivaizdu, kad numatytos antikorupcinės priemonės neretai lieka vien „ant popieriaus“. Lietuva niekaip nesugeba pažaboti smulkiosios administracinės korupcijos. Trūksta kryptingo ir kompleksiško dėmesio antikorupciniam švietimui ir korupcijos prevencijai, kurie vieninteliai gali užtikrinti ilgalaikes permainas antikorupcijos srityje“, - mano S.Muravjovas.
„Transparency International“ nustato Korupcijos suvokimo indeksą pagal įvairius dvejų metų laikotarpio šaltinius. KSI 2010 apima 2009 ir 2010 metų tyrimus.
KSI 2010 apskaičiuotas remiantis 13 šaltinių, kuriuos sukūrė 10 nepriklausomų institucijų. Šaltiniai matuoja korupcijos mastą (dažnį ir/ar kyšių dydį) viešajame ir politikos sektoriuose.
Tų šaltinių, kurie sudaromi pagal ekspertų vertinimus, imami tik patys naujausi duomenys, kurie nuolat peržiūrimi kitų ekspertų ir mažai keičiasi metai iš metų.
Naujausi komentarai