Liudijimą komisijai dėl neliečiamybės Darbo partijos (DP) lyderis Viktoras Uspaskichas pradėjo cituodamas kadenciją baigusio prezidento Valdo Adamkaus memuarų knygą bei jo pasisakymus televizijos laidoje.
Cituodamas vietas, kurios, jo teigimu, rodo tiesioginį šalies vadovo kišimąsi į bylą, V.Uspaskichas tikino, jog vien to užtektų bylą pripažinti politine.
V.Uspaskichas citavo V.Adamkaus pasisakymus, esą atlikus kratą V.Uspaskicho namuose jis paprašęs bylai skirti papildomų pareigūnų, taip pat nuogąstavo dėl prokurorų esą duoto pažado nesuimti V.Uspaskicho, jei šis grįžtų į Lietuvą ir bendradarbiautų su teisėsauga.
"Pasiūlysiu pažiūrėti laidos epizodą, kuriame dalyvavo V.Adamkaus, aš pacituosiu jo žodžius: "Aš nemanau, kad tai yra paslaptis, kad man dar einant pareigas aš esu matęs dokumentus Darbo partijos byloje, ir prokurorui pasakiau: atiduokit teismui" (...) - taip pasakė prezidentas", - kalbėjo V.Uspaskichas apie V.Adamkaus pasisakymą "Lietuvos ryto" televizijos laidoje.
„Tarptautinėj praktikoj to pilnai užtektų, kad būtų pripažinta, kad šita byla yra politinė, nes pats prezidentas nurodinėja, kada atiduoti bylą, kiek skirti pareigūnų ir visa kita“, - sakė V.Uspaskichas.
Vardindamas prokurorų kaltinimus, V.Uspaskichas aiškino, jog byloje jis nematantis nė vieno įrodymo, kuris pagrįstų juos veikus organizuotai. „Šitoje byloje nėra nė vieno dokumento, kad būtų nors vienas mano parašas“, - sakė V.Uspaskichas.
Jis taip pat tvirtino, jog byla yra vienas iš būdų susidoroti su Darbo partija. Esą tai daroma ir kitais būdais. V.Uspaskichas posėdyje pateikė savo versiją apie tai, kuomet iš Seimo pirmininko posto buvo atstatydintas tuometinės Naujosios sąjungos vadovas Artūras Paulauskas ir į jį išrinktas tuometinis „darbietis“ Viktoras Muntianas, vėliau su savo rėmėjų grupe pasitraukęs iš DP ir įkūręs Pilietinės demokratijos partiją.
V.Uspaskichas aiškino, jog V.Muntianas galėjęs būti infiltruotas į DP, kad ją suskaldytų iš vidaus. DP lyderis kaip galimą infiltruotą Valstybės saugumo departamento agentą minėjo visuomeniniu V.Muntiano padėjėju buvusį Andrių Ūsą, po mirties išteisintą vadinamosios pedofilijos byloje.
Kaip politinį bylos aspektą V.Uspaskichas nurodė ir nutekintą „WikiLeaks“ dokumentą, kuriame JAV diplomatai patvirtina, kad socialdemokratas Gediminas Kirkilas, būdamas krašto apsaugos ministru, jiems sakė, jog ruošiamas perversmas Darbo partijoje siekiant nušalinti jos vadovą nuo pareigų.
„G.Kirkilas sakė, kad Socialdemokratų partijos tikslas - organizuoti perversmą Darbo partijoje, nušalinti pirmininką nuo pareigų ir pastatyti kitą asmenį. Vyriausybės nariai manipuliavo slaptąja tarnyba, kad nušalintų mane nuo pareigų, ir tam buvo sukurpta mokesčių nemokėjimo byla“, - tvirtino V.Uspaskichas.
Darbo partijos lyderis tvirtino, jog buvo laikotarpių, kai jis fiziškai negalėjo organizuoti juodosios buhalterinės apskaitos vykdymo: „Į bylą buvo įtraukiami mokesčių mokėjimo laikotarpiai, kai aš nebuvau nei pirmininku, nebuvau ir Lietuvoje“.
Seimo laikinoji tyrimo komisija dėl trijų „darbiečių“ teisinės neliečiamybės trečiadienį pradėjo jų apklausą.
Komisija planuoja išklausyti parlamentarus V.Uspaskichą ir Vitaliją Vonžutaitę, Vytauto Gapšio apklausą nuspręsta atidėti penktadieniui.
Taip pat į posėdį atvyko valstybės kaltintojas vadinamojoje Darbo partijos juodosios buhalterijos byloje, Generalinės prokuratūros prokuroras Saulius Verseckas, jo paaiškinimus komisija jau išklausė pirmadienį.
Komisija, išklausiusi prokurorus, parlamentarus, kurių neliečiamybę prašoma naikinti, turi pateikti Seimui rezoliucijos projektą, ar tenkinti tokį generalinio prokuroro Dariau Valio prašymą. Tyrimą atlikti ji įpareigota iki gruodžio 21 dienos.
Jeigu rezoliucijos projekte numatoma patenkinti generalinio prokuroro teikimą, jis gali būti priimtas, kai už projektą balsuoja daugiau kaip pusė visų Seimo narių.
Generalinė prokuratūra į Seimą su prašymu panaikinti trijų Darbo partijos parlamentarų teisinę neliečiamybę - leisti juos traukti baudžiamojon atsakomybėn ir kitaip suvaržyti laisvę - kreipėsi prieš savaitę.
Bylos medžiagą Seimo posėdyje pristatęs generalinio prokuroro pavaduotojas Darius Raulušaitis priminė, jog V.Uspaskichas, V.Gapšys ir V.Vonžutaitė kaltinami, kad eidami vadovaujančias pareigas Darbo partijoje nuo 2004 iki 2006 metų Vilniuje organizavo apgaulingą Darbo partijos buhalterinės apskaitos tvarkymą.
„Dėl organizuotos grupės nusikalstamų veiksmų apgaulingai tvarkant Darbo partijos buhalterinę apskaitą 2004-2006 metais buvo sistemingai vedama dviguba buhalterija, tvarkoma neoficialių piniginių lėšų apskaita, t.y. DP ne visas ūkines-finansines operacijas įrašė į oficialią buhalterinę apskaitą, t.y. nebuvo apskaityti 25 mln. 116 tūkst. litų pajamų ir 23 mln. 724 tūkst. litų išlaidų“, - sakė D.Raulušaitis.
Pasak jo, slėpdama tikrąsias pajamas ir išlaidas Darbo partija neapskaičiavo ir apgaule išvengė prievolės sumokėti į valstybės biudžetą 3 mln. 864 tūkst. privalomų mokesčių ir įmokų. Taip pat teikdami melagingas ataskaitas Valstybinei mokesčių inspekcijai bei Vyriausiajai rinkimų komisijai, „darbiečiai“ neteisėtai gavo valstybės biudžeto dotacijas.
„Dėl minėtų asmenų veiksmų Darbo partijai apgaule įgijus didelės vertės turtinę teisę ir neteisėtai paskyrus dotacijas valstybei buvo padaryta 6 mln. 50 tūkst. litų žala“, - pabrėžė generalinio prokuroro pavaduotojas.
Vilniaus apygardos teismas nagrinėja Darbo partijos vadinamosios juodosios buhalterijos bylą. Sukčiavimu šioje byloje be minėtų trijų parlamentarų kaltinama pati Darbo partija ir buvusi jos finansininkė Marina Liutkevičienė.
Darbo partijos atstovai kategoriškai atmeta kaltinimus.
Naujausi komentarai