Naujasis "Sodros" vadovas 31 metų Mindaugas Sinkevičius tikina, kad į šį postą atėjo ne dėl Tėvynės sąjungos, kuriai jis priklauso, politinio sprendimo.
Abejojama dėl jūsų patirties – jaunas, socialinio draudimo sistemoje nedirbęs, o teks vadovauti sistemai, su kuria susiję beveik visi Lietuvos gyventojai. Susitvarkysit?
Tikiu, kad susitvarkysiu. Mes visi esame socialinio draudimo sistemos dalyviai, todėl su ja susiduriame labai dažnai. Esu buvęs juridinio asmens vadovas, todėl tą sistemą teko pažinti, su ja bendrauti.
Bet, žinoma, sistemos iš vidaus dar neteko gerai pažinti. Tikiuosi, kad su darbuotojų, su patyrusių pavaduotojų pagalba pavyks gana greitai įsigilinti į šią sistemą. Turiu tikrai gerus pavaduotojus. Tarkim, Česlava Zabulėnienė – labai patyrusi darbuotoja, daugelį metų dirbanti sistemoje, ne kartą laikinai ėjusi "Sodros" vadovo pareigas, šiaip puikus žmogus.
Užsiminėte, kad norite "Sodrą" priartinti prie žmonių. Ką turite galvoje?
Stebėdamas "Sodrą" iš išorės susidariau įspūdį, kad visuomenė mano, jog didžiulis deficitas yra socialinio draudimo sistemos problema. Bet juk ne taip. "Sodra" tik administruoja socialinio draudimo įmokas ir išmokas, kurios nustatomos įstatymais, tai yra politikų. Administruoti ji panaudoja palyginti labai nedaug – apie 250 mln. litų per metus. Bendras "Sodros" biudžetas svyruoja apie keliolika milijardų litų, o deficitas šiemet sieks bemaž 3 mlrd. litų. Taigi netgi jeigu imtume ir panaikintume visas "Sodros" administracines išlaidas, tai vis tiek nepadengtų nė dešimtadalio viso deficito.
Todėl ir sakau, kad deficitas susidaro ne dėl "Sodros" kaltės, nors taip galbūt nemažai kas mano. Visai be reikalo "Sodra" neretai kalama prie kryžiaus dėl šių dalykų. Mano darbas būtų, kad sistemos įvaizdis ir reputacija būtų jai sugrąžinti.
Kitas dalykas – dėl socialinio draudimo sistemos atvirumo. Žmogui turi būti kuo paprasčiau bendrauti su šia sistema. Prie to priskirčiau klientų aptarnavimo skyrių peržiūrą, vienus skyrius galbūt reikėtų stiprinti, o kitur pasižiūrėti, gal vertėtų ko nors atsisakyti, ką nors pertvarkyti, perkelti į elektroninę erdvę. Bet į šį procesą reikės labiau gilintis. Tokios pertvarkos užtruks ne vieną mėnesį.
Kitaip tariant, šiandien jūs dar negalite pasakyti, ar bus mažinamas "Sodros" darbuotojų skaičius, ar bus atsikratoma kokio nors nekilnojamojo turto?
Tikrai negaliu kol kas pasakyti, kaip bus peržiūrimas darbuotojų skaičius. O dėl turto galiu pasakyti, jog jau esu įsigilinęs į Valstybės kontrolės išvadas, kuriose rašoma, kad "Sodra" turėtų atsisakyti kai kurių dalykų. Pavyzdžiui, ji tebeturi tris įmones, prieš dešimtmetį atitekusias už skolas. Į "Sodros" funkcijas neįeina rūpintis šiomis įmonėmis, todėl jos bus perduotos atitinkamoms ministerijoms, Valstybės turto fondui arba privatizuotos.
Kokių pirmųjų priemonių reikėtų imtis, kad būtų sumažintas milžiniškas "Sodros" deficitas?
Pirmiausia, negalima priimti jokių sprendimų, kurie jį dar padidintų. Tarkim, labai svarbu, kad Seime nebūtų priimtas įstatymas, atkuriantis pensijas į prieškrizinį lygį.
Be to, reikėtų šalinti tas priežastis, dėl kurių deficitas atsirado. Tai ekonomikos nuosmukis, nedarbas, atlyginimų sumažėjimas.
Tad ką reikia daryti, kad deficitas nedidėtų ir galų gale būtų įveiktas – didinti įmokas, perkelti dalį pensijų į valstybės biudžetą, ilginti pensinį amžių?
Į tokius klausimus turėtų atsakyti ekspertai, kurie kaip tik dabar dirba. Kitų metų pavasarį turėtume matyti visą pluoštą pasiūlymų, ko reikėtų imtis, kad valstybinis socialinis draudimas toliau gyvuotų ir jo deficitas mažėtų.
Tikrai palaikyčiau siūlymą, kad socialinis draudimas būtų atskiras nuo socialinės paramos. Būtų naudinga dar labiau susieti gaunamas pensijas su įmokomis į "Sodrą". Bet nemanau, kad būtų gerai didinti pačias įmokas į "Sodros" sistemą, nes Lietuvoje darbo jėgos apmokestinimas yra ir taip proporcingai kiek per didelis, palyginti su kitais mokesčiais.
Kaip vertinate pasiūlymą ilginti pensinį amžių?
Teigiamai. Didinant pensinį amžių, 2013 m. būtų sutaupyta 4,9 mln. litų, 2014 m. – 9,8 mln. ir taip toliau.
Šiuo metu dirbančių pensijų gavėjų yra apie 100 tūkst. Tai sudaro 12 proc. visų gavėjų skaičiaus. Lietuvoje vyresnio amžiaus žmonių užimtumas siekia 51,6 proc. Tai aukščiau už ES vidurkį – 46 proc. Todėl tikrai yra galimybių po truputį didinti pensinį amžių. Ko gero, tai neišvengiama.
Kada Lietuva pagal bendrą pensijų lygį galėtų pasiekti Vakarų Europos vidurkį?
Aš šiaip esu optimistas gyvenime. Bet norint tiksliai atsakyti į šį klausimą, reikėtų būti geriau įsigilinusiam į sistemą. Kol kas negalėčiau pasakyti. Ir nenorėčiau spekuliuoti ar spėlioti.
Ar nepadaryta klaida drastiškai sumažinus įmokas į privačius pensijų fondus?
Mano nuomone, klaida nebuvo padaryta. Dabartinis sumažinimas, aišku, yra iš esmės perkeltas ant būsimų pensininkų pečių. Tačiau sunku dabartiniams pensininkams, ir reikia spręsti jų problemas.
Jau daug metų esate konservatorius. Daug kas iškart padarė išvadą, kad konservatoriai tiesiog paskyrė savo žmogų į šią svarbią instituciją. Kodėl čia atėjote? Juk alga tikrai nėra didesnė nei privačioje bendrovėje, kuriai iki šiol vadovavote.
Tiksliai dar nesidomėjau, bet manau, kad alga tikrai čia bus mažesnė. Kodėl atėjau? Pastaruosius penkerius metus turėjau ramų, gerą darbą, bet žmogui paprasčiausiai norisi iššūkių. Pamaniau, kad galiu prisidėti prie tos sistemos vystymo.
O dėl partijos įtakos – esu tikras, kad partinis interesas neturėjo jokios įtakos konkurso rezultatams. Netgi socialinės apsaugos ir darbo ministras Donatas Jankauskas tik po to, kai konkursas baigėsi ir jau kartu ėjome į bendrą spaudos konferenciją, sužinojo, kad esu jo partijos kolega.
Tačiau mes turime 2008 m. nuotrauką iš konservatorių žygio dviračiais "Suk į dešinę", kur jūs stovite visiškai šalia D.Jankausko. Nejaugi jis tada nežinojo, kad esate konservatorius?
Mėgstu važinėti dviračiu, šiaip daug sportuoju ir jau nuo seno dalyvauju tuose dviračių žygiuose, kuriuose, beje, dalyvauja ne tik partijos nariai, bet ir šiaip prijaučiantys konservatoriams, jų draugai ir pažįstami, dviračių sporto entuziastai.
Galiu patikinti, kad jokiuose pokalbiuose su D.Jankausku iki šiol nesu užsiminęs, kad esu partijos narys. Jis apie mano priklausymą partijai tikrai sužinojo tik tuomet, kai jau buvau paskirtas į naujas pareigas.
Bet konkurse buvo trys pretendentai, du iš jų pripažinti netinkamais, o laimėjo vis vien konservatorius. Partija jums liepė eiti į tas pareigas?
Ne. Kaip partija gali liepti? Niekas negali liepti, jeigu pats jauti, kad gali. Aš neketinu daryti politinės karjeros. Tikiu, kad esu pakankamai geras administratorius ir būsiu dar geresnis, nes gyveni žmogus ir mokaisi.
Naujausi komentarai