Teisėjai atsisakė nusišalinti nuo Darbo partijos bylos (atnaujinta) Pereiti į pagrindinį turinį

Teisėjai atsisakė nusišalinti nuo Darbo partijos bylos (atnaujinta)

2012-11-09 16:37
Teisėjai atsisakė nusišalinti nuo Darbo partijos bylos (atnaujinta)
Teisėjai atsisakė nusišalinti nuo Darbo partijos bylos (atnaujinta) / Broniaus Jablonsko nuotr.

Vadinamąją juodosios buhalterijos bylą nagrinėjanti Vilniaus apygardos teismo (VAT) trijų teisėjų kolegija atsisakė nusišalinti nuo Darbo partijos bylos.

Teisėjai penktadienį atmetė Darbo partijos pirmininko europarlamentaro Viktoro Uspaskicho ir jo pavaduotojo Seimo nario Vytauto Gapšio prašymus nuo baudžiamosios bylos nušalinti bylą nagrinėjančią teisėjų kolegiją ir visą Vilniaus apygardos teismą.

Atmestas ir V. Gapšio gynėjo Sauliaus Juzukonio prašymas padaryti procese pertrauką ir leisti iki gruodžio 3 dienos susipažinti su naujai pateiktais kaltinimais.

V. Uspaskichas teigė, kad teisėjų kolegija yra šališka jo atžvilgiu ir šį teiginį jis grindė oficialioje teismo interneto svetainėje įdėtu pranešimu „Teisėjų kantrybės taurė persipildė: Marina Liutkevičienė tapo kaltinamąja dėl jos išskirtoje atskiroje byloje“.

Šiame rugsėjo 7 dieną paskelbtame pranešime informuojama apie VAT teisėjų kolegijos sprendimą į atskirą bylą išskirti kaltinamosios Marinos Liutkevičienės bylą, nes ji neatvyko į teismo posėdį dėl ligos.

„Objektyviai, nešališkai nagrinėti bylą galima tik, kai kantrybės taurė neperpildyta“, - savo prašyme dėl nušalinimo teigė V. Uspaskichas.

Teisėjų kolegija pareiškė, kad nei pranešimo pavadinimas, nei turinys nebuvo derintas su teisėjų kolegija, todėl jame neatspindima teisėjų nuomonė.

Teisiamieji V. Uspaskichas ir V. Gapšys savo prašymus dėl nušalinimo taip pat grindė teismo sprendimais nutraukti liudytojų apklausą ir neduoti laiko susipažinti su naujais kaltinimais.VAT teisėjų kolegija pareiškė, kad ir šie skundai nepagrįsti.Kadangi kolegija nenusišalino nuo Darbo partijos bylos nagrinėjimo, prašymas nušalinti visą teismą net nebuvo svarstytas.

V. Gapšio gynėjas prašė duoti laiko susipažinti su naujais prokuroro pateiktais kaltinimais teisiamiesiems. Šį prašymą palaikė ir kiti teisiamieji bei jų advokatai.

„Prokuroras ketverius metus turėjo paruošti šį prašymą (dėl naujų kaltinimu - BNS). Gynėjams duodamos kelios dienos. 30 tūkst. lapų byloje, šimtai gynėjų, jeigu nors kiek gerbiamos gynėjų teisės, kaltinamųjų teisės, turi būti duota laiko pasiruošti“, - tvirtino advokatas Vytautas Sviderskis.

Tačiau VAT kolegija nusprendė, kad ir kaltinamieji, ir jų gynėjai jau turėjo laiko susipažinti su perkvalifikuotu kaltinimu, todėl atsisakė tenkinti prašymą dėl pertraukos.Klausiami, ar supranta naujus kaltinimus, teisiamieji tvirtino arba nesuprantantys, arba negalintys atsakyti į šį klausimą, nes neturėjo laiko įsigilinti į kaltinimų esmę.„Skaityti moku, girdžiu tą kaltinimą, bet nesu teisininkas, negaliu visko įvertinti“, - tvirtino V. Uspaskichas.

Argumentuodami per trumpu laiku kaltinamieji penktadienį atsisakė duoti parodymus. Jie teigė tai galėsią padaryti, kai byloje bus baigtas bylos tyrimas. Darbo partijos pirmininkas V. Uspaskichas penktadienį žurnalistams sakė išvis abejojąs, ar duoti parodymus teisme.„Jeigu dabar (teismas - BNS) nenusišalins, nepakvies liudytojų, aš labai rimtai galvosiu, ar verta man atsakyti į klausimus. Jeigu neleidžia man paklausti tų, pas ką surasti dokumentai, nėra prasmės atsakinėti į klausimus. Matyt, nuosprendis jau parašytas tik nepatogu visiškai taip brutaliai jį perskaityti, bet greitai bus perskaitytas“, - dar prieš paskelbiant VAT kolegijos sprendimą dėl nusišalinimo žurnalistams sakė politikas.

Jis pareiškė, kad byloje esančius „juodosios buhalterijos“ dokumentus matąs pirmą kartą.„Per kratą jie nebuvo surasti Darbo partijos būstinėje, ne mano kabinete, ne mano kompiuteryje, ne mano name, o visai kitoje bendrovėje. Tos bendrovės buhalterė, kuri aptarnavo dar šešias ar penkias įmonės, teismo posėdžiu metu ji pasakė, kad žino, jog tose bendrovėse buvo neapskaityta buhalterija, iš ten išimti visi dokumentai ir priskirti Darbo partijos byloje. Aš noriu, kad tų bendrovių vadovai būtų apklausti, pakviesti“, - dėstė V. Uspaskichas.

Pirmadienį, lapkričio 5 dieną, Vilniaus apygardos teismas nusprendė daugiau nekviesti liudytojų į Darbo partijos bylos posėdžius, nors teisme apklausta tik apie pusė liudytojų.Tuomet teismas taip pat nesutiko skirti V.Gapšio gynėjui Sauliui Juzukoniui vieno mėnesio terminą, per kurį jis galėtų susipažinti su naujais prokuroro kaltinimais. Teismas atkreipė dėmesį, kad savo prašyme advokatas cituoja naujus prokuroro kaltinimus, todėl padarė išvadą, kad advokatas su šiais kaltinimais jau susipažinęs.

Spalio 26 dieną Generalinė prokuratūra vadinamojoje juodosios buhalterijos byloje Darbo partijai, jos lyderiui V. Uspaskichui, Seimo nariui V.Gapšiui, išrinktai Seimo narei Vitalijai Vonžutaitei ir buvusiai partijos finansininkei Marinai Liutkevičienei pateikė kaltinimus dėl sukčiavimo.

Šie kaltinimai atsirado prokurorui S. Verseckui nusprendus perkvalifikuoti kaltinamųjų veiksmus.Anksčiau Darbo partija ir keturi su ja siejami asmenys kaltinti neteisingų duomenų apie pajamas, pelną ar turtą pateikimu valstybės institucijoms, siekiant išvengti mokesčių ir apgaulingu pareiškimu apie juridinio asmens veiklą. Šie du Baudžiamojo kodekso straipsniai pagal dabar prokuroro naujai pateiktą kaltinimą pakeisti į Baudžiamojo kodekso 182 straipsnio 2 dalį, kuris numato atsakomybę už sukčiavimą.

S. Verseckas tvirtino nutaręs kaltinimus perkvalifikuoti, atsižvelgdamas į dabartinę teismų praktiką tokio pobūdžio bylose - kad mokestinių prievolių vengimas prieš valstybę yra sukčiavimas. Pasak jo, su šia teismų praktika jis susipažino rugsėjo mėnesį.

Pakeitus kaltinimus į sunkesnius, ilgėja senaties terminas, griežtėja bausmės. Pagal senesnius kaltinimus, senaties terminas buvo aštuoneri metai, skaičiuojant nuo 2006 metų. Pagal dabartinius kaltininimus, senaties terminas - dešimt metų.

Prokuroras yra skelbęs, kad 2004-2006 metais partijos dokumentuose nefiksuota apie 25 mln. litų pajamų ir apie 23 mln. išlaidų, susijusių su turtu, įsipareigojimais ar struktūros pasikeitimais.Ieškinį šioje byloje yra pareiškusi Valstybinė mokesčių inspekcija, kuriai nebuvo sumokėti daugiau kaip 3 mln. 9 tūkst. litų privalomų mokesčių ir įmokų, bei Valstybinio socialinio draudimo fondo valdybos Vilniaus skyrius dėl valstybei padarytos žalos nesumokant privalomų valstybinio socialinio draudimo įmokų - daugiau kaip 855 tūkst. litų.V. Uspaskichas kategoriškai atmeta kaltinimus.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra