Teisėtvarkos institucijos per dvejus metus ketina sukurti visą baudžiamąjį procesą sujungsiančią kompiuterinę sistemą, kuri turėtų supaprastinti teisėsaugos institucijų bendradarbiavimą.
Integruota baudžiamojo proceso informacinė sistema susies Policijos departamento, Informatikos ir ryšių departamento, Nacionalinės teismų administracijos, Generalinės prokuratūros bei Kalėjimų departamento duomenų bazes.
"Tai nėra kažkokia nauja sistema, naujos centrinės bazės, registrai, ar kažkas tokio. Tai esančių bazių apjungimo procesas, žinybinių informacinių registrų keliose institucijose", - ketvirtadienį spaudos konferencijoje kalbėjo vidaus reikalų ministras Raimundas Palaitis.
Generalinės prokuratūros, Policijos departamento ir Teisingumo ministerijos atstovai tikino, kad integruota sistema leis sutaupyti teisėsaugos pareigūnams daug laiko - šiuo metu dažnai pareigūnams tenka jį atliekant "raštininkų funkcijas" vis po kelis kartus suvedant vienas kitą dubliuojančius dokumentus, jie priversti suvedinėti duomenis tiek ranka, tiek kompiuteriu. Be to, tai leis pamatyti spragas procese ir optimizuoti pareigūnų pajėgumus.
"Šiandien, deja, yra tokia situacija, kad vieni medžiagą rengia bylai pagal vieną standartą, kiti - pagal kitą standartą. Nėra viskas sinchronizuota ir įvyksta taip, kad ar prokuratūroje, ar teisme, ar Kalėjimų departamente žmonės yra priversti dirbti tokį darbą, kurio galėtų nedirbti", - kalbėjo teisingumo ministras Remigijus Šimašius.
Europos Komisija šiam projektui skiria apie 6 mln. litų, dar 25 proc. šios sumos turės skirti Lietuva. Projektui įgyvendinti bus skelbiamas viešas konkursas.
Kaip teigė institucijų atstovai, dalis duomenų bus prienami visuomenei, juos nuasmeninus.
Pasak vidaus reikalų ministro, svarstoma tokiu būdu integruoti į kompiuterinę sistemą ir administracines bylas.
Generalinės prokuratūros Ikiteisminio tyrimo kontrolės skyriaus vyriausiasis prokuroras Zenonas Burokas tvirtino, kad naujoji sistema daugiausia turėtų pasitarnauti prokurorams.
"Šiuo metu mes turime informacinę prokuratūros sistemą, tačiau susiduriame su didžiulėmis problemomis, nes duomenis tenka įvesti prokurorams, netgi visus tuos duomenis, kai ikiteisminį tyrimą atlieka ikiteisminio tyrimo pareigūnai, o tokių bylų yra dauguma. Tai iššaukia didžiulį prokurorų nepasitenkinimą, nes tai papildomas, iš dalies techninis darbas", - kalbėjo Generalinės prokuratūros atstovas.
Anot Vidaus reikalų ministerijos, sistema automatiškai generuos baudžiamųjų bylų struktūrą, procesinių dokumentų blankus, statistines korteles fiksuojant visų tyrime dalyvaujančių įstaigų pareigūnų veiksmus ir informaciją, susijusią su nusikalstamos veikos tyrimu nuo jo užregistravimo iki nuosprendžio paskelbimo.
Vilniaus apskrities vyriausiojo policijos komisariato vadovas Kęstutis Lančinskas tvirtino, kad naujoji sistema turėtų pagreitinti ir policijos pareigūnų darbą.
"Pareigūnai šiuo metu pildo labai daug nereikalingų dokumentų, kurie dubliuoja vienas kitą", - tikino policijos atstovas.
Vidaus reikalų minsiterija buvo pranešusi, kad prie šios sistemos prisijungs Latvijos valstybės policija bei Estijos policijos biuras, o sutelktos šalių pajėgos, kaip teigiama, leis aktyviau kovoti ir su tarptautiniu nusikalstamumu.
Šis projektas - vienas iš Europos Komisijos skelbto konkurso pagal Nusikalstamumo prevencijos ir kovos su nusikalstamumu specialiąją programą laimėtojų. Šiam konkursui buvo pateikta 70 projektų, 29 iš jų laimėjo finansavimą.
Naujausi komentarai