Seimas nepritarė opozicijos inicijuotam įstatymui, kuriuo sumažintos pensijos nuo Naujųjų metų grąžinamos į prieškrizinį lygį.
Už – visa opozicija, prieš – visi valdantieji
Parlamentarai antradienį galutinai balsavo dėl Prezidentės ir Vyriausybės sukritikuotų pataisų, kuriomis siūloma sumažintas pensijas nuo kitų metų grąžinti į 2009-ųjų lygį. Už pensijų atstatymą buvo 63, prieš 34, susilaikė 37 Seimo nariai.
Už tokį įstatymą balsavo visa opozicija, prieš buvo visi Seimo plenarinių posėdžių salėje buvę valdančiosios koalicijos atstovai, taip pat pora valstiečių liaudininkų, priklausančių nefrakcionuotus Seimo narius vienijančiai Mišriai grupei.
Prieš įstatymą balsavęs Tvarkos ir teisingumo frakcijos narys Remigijus Žemaitaitis vėliau prisipažino suklydęs, todėl paprašė jį įtraukti prie balsuojančiųjų už. Tačiau tai nepakeitė galutinio rezultato - įstatymas atmestas.
Diskusijų metu Seimo Biudžeto ir finansų komiteto pirmininkas Kęstutis Glaveckas pateikė šio komiteto neigiamą nuomonę dėl pasiūlymo vėl didinti pensijas. Savo neigiamą nuomonę pristatė ir Vyriausybė. „Pateikti pasiūlymai jau nuo Naujųjų metų didinti pensijas yra kontrproduktyvūs, nes šie klausimai būtų sprendžiami būsimų pensininkų sąskaita“, - sakė finansų ministrė Ingrida Šimonytė.
Ji buvo pareiškusi, kad atsistatydins, jeigu Seimas patvirtintų pensijų sugrąžinimą.
Pensininkai piktinosi
Pasiūlymas grąžinti pensijas į prieškrizinį lygį sukėlė aštrias parlamentarų diskusijas, kurias plenarinių posėdžių balkone stebėjo kelios dešimtys pensininkų. Pastarieji po nesėkmingai jiems pasibaigusio balsavimo neslėpė nepasitenkinimo. Kai kuriuos jų Vadovybės apsaugos departamento pareigūnams netgi reikėjo faminant palydėti iš Seimo rūmų.
"Pažiūrėčiau, kaip premjeras pagyventų už 600 litų pensiją, kai vien komunaliniai patarnavimai per mėnesį kainuoja 500", - kalbėjo viena solidaus amžiaus ponia, pasivadinusi Aldona.
Kai kurie pensininkai, išėję iš salės, verkė ir ieškojo žurnalistų užtarimo.
Vijo lauk iš valdžios
„Ar nebalsuojame už iškreiptą realybę?“, - diskusijų metu savo kolegų Seime klausė valdančiosios Tėvynės sąjungos frakcijos narys Valentinas Stundys. „Nėra pateikta jokių racionalių pasiūlymų, iš kur paimti tuos kelis šimtus milijonų papildomų litų, kurių pareikalaus šis populistinis įstatymas“, - teigė Seimo Socialinių reikalų ir darbo komiteto pirmininkas Rimantas Dagys.
„Tai mūsų moralę apibrėžiantis įstatymas. Jeigu premjeras ir finansų ministrė negalės, nenorės ir nevykdys mūsų priimto įstatymo, galės atsistatydinti. Ateis tie, kurie norės, galės ir vykdys jį“, - teigė opozicinės Tvarkos ir teisingumo frakcijos seniūnas Valentinas Mazuronis. „Nesugebat surasti pusės šimto milijonų per mėnesį pensijoms grąžinti, eikit lauk iš valdžios, niekas jūsų negailės ir nepasiges“, - kreipdamasi į premjerą ir visą Vyriausybę, emocingai kalbėjo socialdemokratė Birutė Vėsaitė.
Socialinės apsaugos ir darbo ministras Donatas Jankauskas apeliavo į „opozicijos sąžinę“, tvirtindamas, kad krizė dar nėra pasibaigusi, todėl nėra galimybių grąžinti pensijas į tą lygį, kuris buvo prieš krizę: „Šis balsavimas yra didelis atsakomybės testas visam Seimui“.
Premjeras Andrius Kubilius piktinosi anksčiau valdžioje buvusiais socialdemokratais: „Tikrai nesitikėjau tokio populizmo protrūkio iš tų, kurie ilgą laiką per dvidešimt metų buvo valdžioje“.
Vėliau žurnalistams jis tvirtino gerai vertinąs valstiečių liaudininkų balsavimą prieš pensijų padidinimą. "Valstiečiai liaudininkai ne pirmą kartą rodo atsakingą balsavimą. Tas nestebina. Bet stebina socialdemokratų dalyvavimas populistiniuose žaidimuose", - sakė premjeras.
Prezidentė pavadino „nusikalstamais“ veiksmais
Valdantieji jau prieš kelias dienas tikėjosi, kad per galutinį balsavimą jiems pavyks mobilizuotis ir atmesti pasiūlytas pataisas.
Vyriausybę parėmė ir Prezidentė Dalia Grybauskaitė, kuri yra pareiškusi, kad Seimo opozicijos siūlymai jau nuo kitų metų atstatyti sumažintas pensijas yra „ekonomiškai nusikalstami“.
Vyriausybės skaičiavimais, nuo kitų metų vėl padidinus pensijas, biudžeto išlaidos augtų beveik 600 milijonų litų. Teigiama, kad pensijų atstatymas padidintų fiskalinį deficitą iki daugiau kaip 5,8 proc. bendrojo vidaus produkto ir taip pažeistų Europos Sąjungos rekomendacijas Lietuvai iki 2012 metų sumažinti fiskalinį deficitą iki 3 procentų.
Europos Komisija yra pareiškusi skeptišką požiūrį į Lietuvos opozicijos siūlymus didinti pensijas, nes nemato tokiam žingsniui finansinių galimybių.
Siūlė pensijas grąžinti iš privatizuoto turto
Pensijų didinimo iniciatoriai siūlė, kad atsisakius 2 proc. „Sodros“ įmokos pensijų fondams, pensijoms būtų galima skirti 350 mln. litų, pardavus bendrovių akcijas - apie 200 mln. litų, o nekilnojamąjį turtą - dar apie 300 mln. litų. Papildomai apie 150 mln. litų pensijų padidinimo iniciatoriai siūlė gauti iki 20-30 proc. padidinus naftos ir dujų išteklių bazinius mokesčius už valstybės išžvalgytus telkinius.
Vyriausybė šiuos šaltinius palaikė neįmanomais.
2009 metų pabaigoje Seimas nusprendė, kad dėl krizės sumažinamos pensijos ir kitos socialinės išmokos bus mokamos iki 2011-ųjų pabaigos.
Naujausi komentarai