Septynis kartus "Tour de France" lenktynes laimėjęs, bet pernai visus titulus praradęs JAV dviratininkas Lance'as Armstrongas pagaliau atskleidė kortas – viešai prisipažino vartojęs dopingą.
Gėdos nejautė
L.Armstrongas tai padarė duodamas interviu JAV televizijos pokalbių laidų žvaigždei Oprah Winfrey.
"Kodėl nusprendžiau prisipažinti būtent dabar, po daugybės metų neigimo? Nežinau, ką atsakyti į šį klausimą. Vis tiek viskas jau pavėluota, bet tai – mano problema, nes melą kartojau daugybę kartų", – sausio 17-ąją transliuotame pokalbyje pareiškė dviratininkas.
Į O.Winfrey klausimus: "Ar per savo sportinę karjerą jūs kada nors vartojote draudžiamus preparatus?", "Ar tarp tų preparatų buvo eritropoetinas, testosteronas, kortizonas, augimo hormonai?", "Ar jums buvo perpilamas kraujas, kad būtų galima užmaskuoti dopingą?", "Ar jūs vartojote dopingą per "Tour de France" lenktynes, kurias laimėjote?" – L.Armstrongas atsakė "taip".
Buvusi sporto legenda teigė: "Tuo metu, kai neigiau įtarimus dėl dopingo, jaučiausi normaliai, man nebuvo gėda, nes visa tai, ką dariau, vertinau kaip žaidimą. Dabar jaučiu visuomenės įtūžį. Esu išdavikas? Taip, nes yra žmonių, kurie man padėjo, tikėjo manimi, todėl gali jaustis apgauti. Jų atsiprašinėsiu visą gyvenimą. Myliu dviračių sportą, nors žinau, kokia bus reakcija į šiuos mano žodžius. Žmonės sakys, kad L.Armstrongas negerbė "Tour de France", apskritai negerbė sporto. Ir jie bus teisūs."
Dienraščio "New York Times" duomenimis, L.Armstrongas, nuo 1999-ųjų neigęs kaltinimus dėl draudžiamų preparatų vartojimo, ryžosi pasakyti tiesą, nes tebenori aktyviai sportuoti – planuoja išmėginti jėgas triatlone ir bėgime.
Neteko ir medalio
Pernai spalio pabaigoje Tarptautinė dviračių sporto sąjunga (UCI) patvirtino JAV antidopingo agentūros (USADA) sprendimą diskvalifikuoti L.Armstrongą iki gyvos galvos ir atimti iš jo visus nuo 1998 m. dviračių varžybose iškovotus titulus.
1999–2005 m. amerikietis septyniskart laimėjo prestižines daugiadienes "Tour de France" lenktynes, o 2009-aisiais buvo trečias, be to, 2000 m. Sidnėjaus olimpiadoje iškovojo bronzos medalį. JAV olimpinis komitetas jį buvo keturiskart pripažinęs Metų atletu, žurnalas "Velo magazine" penkiskart apdovanojo prizu "Velo d'Or".
L.Armstrongo dopingo byla – viena sudėtingiausių ir skandalingiausių per visą šiuolaikinio profesionalaus sporto istoriją. Amerikietis, įveikęs vėlyvosios stadijos vėžį ir po gydymosi vėl grįžęs į dviračių sporto elitą bei įkūręs labdaros fondą "Livestrong", buvo tapęs vos ne nacionaliniu didvyriu.
Jautėsi nebaudžiamas
Dviračių sporto asas jautėsi nebaudžiamas ir arogantiškai drabstė purvais savo konkurentus.
2003-iaisiais, kai po "Giro d'Italia" lenktynių dopingo medžiotojams buvo įkliuvęs Raimondas Rumšas, amerikietis pareiškė: "Rumšas? Jis yra kvailys, jeigu vartojo dopingą po to, kas įvyko praėjusiais metais. Jis juk žinojo, kad yra stebimas UCI atstovų", – sakė L.Armstrongas.
JAV dviratininko nuomone, Lietuvos sportininkas turėjo būti diskvalifikuotas iki gyvos galvos.
2002-aisiais R.Rumšas per "Tour de France" lenktynes mynė ant kulnų L.Armstrongui ir užėmė 3-iąją vietą, tačiau sensacingą lietuvio triumfą apkartino Prancūzijos policijos radybos jo žmonos Editos automobilyje.
Jame tarp įvairių medikamentų buvo aptikta ir sporte draudžiamų preparatų – kortikoidų, eritropoetino, testosterono, anabolinių steroidų.
Įklimpo ir vadovai
JAV dviratininko skandalas įklampino ar metė šešėlį daugybei sporto funkcionierių. Vienas paskutinių – Pasaulio antidopingo agentūros (WADA) laboratorijos Šveicarijoje vadovas Martialis Saugy, neva pataręs L.Armstrongui, kaip pasirengti dopingo kontrolės testui, kad mėginyje nebūtų rasta eritropoetino.
M.Saugy mūšėsi į krūtinę, kad nieko panašaus nebuvo, tačiau USADA vykdomasis direktorius Travisas Tygartas pareiškė, jog turi patikimų įrodymų.
Buvo susiūbavusi ir UCI prezidento Patricko McQuaido kėdė, bet airis joje išsilaikė.
"L.Armstrongą medžiojo visos dopingo kontrolės tarnybos, tačiau rezultatai buvo neigiami. Ką mes dar galėjome padaryti? Nieko. Manau, kad Lance'ą ir jo istoriją netrukus visi pamirš, o dviračių sportas sėkmingai judės į priekį", – interviu dienraščiui "The Irish Examiner" teigė UCI vadovas.
Grėsmė dviračių sportui
Laukdamas L.Armstrongo interviu, Tarptautinio olimpinio komiteto (IOC) narys, buvęs WADA vadovas Dickas Poundas pasakė, kad dviračių sportas gali būti išbrauktas iš olimpinių žaidynių programos, jeigu paaiškės, kad UCI dangstė pažeidėjus.
"Jeigu L.Armstrongas patvirtins, kad UCI yra susijusi su dopingo skandalais, mes neturėsime kitos išeities, tik eliminuoti dviračių sportą iš olimpinių žaidynių, – teigė D.Poundas. – Kodėl gi to nepadarius ir nesuteikus UCI ketverių ar aštuonerių metų apmąstymams? Kai dviratininkai ras sprendimą ir bus pasirengę grįžti į olimpinę šeimą, pagalvosime, ar verta juos priimti."
D.Poundo poziciją netrukus sušvelnino IOC ryšių su visuomene tarnybos direktorius Markas Adamsas, kuris naujienų agentūrai AP pareiškė, kad specialaus plano dėl dviračių sporto nėra.
"Kai sulauksime UCI ir USADA komentarų apie L.Armstrongo interviu, tuomet bus aiškiau, kokia kryptimi turėtume dirbti", – sakė TOK atstovas.
Vis dėlto IOC jau pareikalavo iš JAV dviratininko grąžinti Sidnėjaus olimpiadoje iškovotą bronzos medalį.
Naujausi komentarai