Auksinis savaitgalis: lietuviai skynė medalius

Miunchenas šį savaitgalį tapo auksiniu miestu mūsų šalies lengvaatlečiams ir irkluotojams. Nuo vyresnių kolegų neatsiliko ir Lietuvos šešiolikmečių krepšinio rinktinė, Šiaurės Makedonijoje nuskynusi Europos čempionų titulus.

Lietuvių vienybė

„Šis auksas daug mielesnis nei sidabras Oregone“, – prisipažino Mykolas Alekna.

19-metis disko metikas prieš mėnesį JAV tapo pasaulio vicečempionu, įrankį nuskraidinęs 69 m 27 cm. Praėjusį savaitgalį finišavusiame Europos čempionate Miunchene lietuvis šovė dar toliau – 69 m 78 cm jam garantavo pirmąjį karjeroje suaugusiųjų varžybų aukso medalį.

Legendinio Virgilijaus Aleknos sūnus priešpaskutiniu penktuoju bandymu atsirevanšavo slovėnui Kristijanui Čehui. Pasaulio čempionas atsiliko net 1,5 m, bronzą netikėtai užsikabino Didžiosios Britanijos atstovas Lawrence'as Okoye (67 m 14 cm). Europos čempiono titulą gynęs kaunietis Andrius Gudžius liko šeštas, geriausiu antruoju bandymu numetęs 65 m 17 cm.

„Labai smagu, kad aukso medalis vėl važiuoja į Lietuvą. Pasaka. Nors aš šįkart ir paslydau, bet Mykolas viską kompensavo“, – jaunesnio kolegos sėkme džiaugėsi 31-ų A.Gudžius.

Laimėjo po penkerių metų

Lengvaatlečių pavyzdžiu pasekė kanojininkas Henrikas Žustautas. 28 metų pasaulio čempionas Miunchene triumfavo Europos pirmenybių vyrų vienviečių kanojų 200 m rungtyje. Plungiškis finale distanciją įveikė per 39,832 sek., pranokdamas ispaną Pablo Graną (39,894) ir lenką Oleksii Koliadychą (40,116).

H.Žustautas šios neolimpinės rungties Europos čempionu tapo po penkerių metų pertraukos, o iš viso tai ketvirtas žemyno pirmenybių medalis šioje distancijoje. 2016 m. jis buvo iškovojęs sidabrą, 2017 m. – auksą, praėjusiais metais – bronzą. Sekmadienį Miunchene H.Žustautas pačiupo ir bronzos medalį poroje su Vadimu Korobovu 200 m sprinto distancijoje. Finale lietuviai nusileido tik Ispanijos ir Lenkijos įguloms.

Netrukus po H.Žustauto pergalės Artūras Seja ir Ignas Navakauskas startavo dviviečių baidarių 200 m rungties finale ir pelnė bronzos medalius. Lietuviai neprilygo tik titulą apgynusiems italams ir lenkų baidarininkams.

J.Valančiūno įpėdiniai

Vyresnių kolegų pergalės įkvėpė ir Lietuvos šešiolikmečių vaikinų krepšinio rinktinę. Europos čempionate Šiaurės Makedonijoje Tomo Purlio auklėtiniai pasiekė septynias pergales paeiliui, iš kurių lemiamą – finale su ispanais. Lietuviai 77:68 po atkaklios kovos patiesė vienus turnyro favoritų.

Nors mūsų šalies krepšininkai rungtynių eigoje ne sykį turėjo dviženklį pranašumą, likus žaisti minutę, komandas skyrė tik keturi taškai (72:68). Tačiau tuomet baudos metimą įmetė Kasparas Jakučionis, o kai ispanams užpulti nepavyko, jis dviem baudų metimais įtvirtino mūsiškių persvarą.

Nervingame finale lietuviai realizavo tik 18 baudos metimų iš 30 (60 proc.), o ispanai – 11 iš 17 (64,7 proc.).

Pagrindiniu auksinio triumfo kalviu tapo puikų pasirodymą surengęs ir kertiniais metimais pasižymėjęs Mantas Laurenčikas. Vienas rinktinės lyderių pelnė 26 taškus, atkovojo 6 kamuolius ir surinko 23 naudingumo balus. Nedas Raupelis pridūrė 16 taškų, Kasparas Jakučionis – 15, Nojus Indrušaitis – 6. Pastarasis buvo išrinktas į simbolinį turnyro geriausių žaidėjų penketuką. Jis čempionate fiksavo vidutiniškai 15,1 taško, 4,6 atkovoto kamuolio ir 12,3 naudingumo balo per mačą.

Ispanų gretose sunkiai sulaikomas buvo Mario Saint-Supery, kurio sąskaitoje – 31 taškas.

Tai buvo antrasis Lietuvos auksas šešiolikmečių vaikinų Europos čempionatų istorijoje. Pirmąkart čempionų taurę 2008 m. kėlė Jono Valančiūno kartos komanda. 2007 m. buvo iškovota bronza, o 2009, 2010, 2015 ir 2016 pasidabinta sidabru. Šią jaunimo krepšiniui itin sėkmingą vasarą Lietuvos dvidešimtmečių vaikinų rinktinė iškovojo Senojo žemyno pirmenybių sidabrą, o aštuoniolikmetės merginos užkopė ant aukščiausios pakylos.