Savaitgalį Kelno mieste, Vokietijoje, dvi dienas truko rankinio čempionų lygos finalinis ketvertas. Dar prieš savaitgalio kovas buvo kalbama, kad šių metų finalo ketvertas bene stipriausias per pastaruosius metus. Pakeliui į finalines kovas jokių staigmenų nebuvo užfiksuota ir stipriausios reguliariojo sezono ekipos kovėsi dėl nugalėtojo vardo.
Šeštadienį pirmajame pusfinalyje susitiko Ispanijos „Barcelona“ ir Kielcų „Vive“ iš Lenkijos. Rezultatu 33:28 (16:14) pasibaigusiose rungtynėse triumfavo katalonai ir pateko į tryliktą finalą klubo istorijoje. Juos į pergalę vedė Nikola Karabatičius ir Kirilas Lazarovas pelnę atitinkamai 8 ir 7 įvarčius. Pralaimėjusių gretose išsiskyrė Karolis Bieleckis įmetęs 7 įvarčius.
Rungtynėse dėl antrojo kelialapio į finalą susitiko Vespremo „MVM“ iš Vengrijos ir Vokietijos „Kiel“ekipa. Nesulaikomas šiose rungtynėse buvo Aronas Palmarssonas „Kiel“ ekipai pelnęs 9 įvarčius, tačiau to buvo maža. Vengrų puolimas sukosi aplink 8 įvarčius pelniusį Momirą Iličių bei po 7 pridėjusius Gergo Ivancsiką ir Laszlo Nagy. Vengrai sugebėjo įveikti Vokietijos ekipą rezultatu 31:27 (13:13) ir tapo pirmąja nuo 2004 metų ne Ispanijos ar Vokietijos komanda patekusia į finalą.
Sekmadienio rungtynės prasidėjo mažuoju finalu. Jį, susitvarkę su „Kiel“ lyderiais, rezultatu 28:26 (12:12) laimėjo Kielcų „Vive“. Lenkų ekipoje antrą dieną iš eilės žibėjo K. Bieleckis atlikęs 9 tikslius metimus. Vokietijos ekipoje pastebimesnis buvo tik Marko Vujinas pelnęs 5 įvarčius. Rungtynės pasižymėjo grubiomis baudomis ir abejose ekipose teisėjai pašalino po vieną žaidėją.
Svarbiausiose sezono rungtynėse Barselonos rankininkai patvirtino savo favoritų statusą ir įveikė „MVM“ ekipą rezultatu 28:23 (14:10). Intriga finale truko iki antrojo kėlinio vidurio, kuomet sužaidę sėkmingą atkarpą katalonai nutolo (24:18) ir nebeleido varžovams svajoti apie titulą. „Barcelona“ ekipai tai devintoji nugalėtojų karūna. Vengrų gretose išsiskyrė L. Nagy, kurio sąskaitoje 8 tikslūs metimai. Katalonams po šešis įvarčius pelnė Gudjonas Valuras Sigurdssonas ir N. Karabatičius. Pastarasis rankininkas buvo pripažintas geriausiu sezono ir finalo ketverto žaidėju.
Geriausiai besiginančio Čempionų lygos rankininko prizas atiteko Rene Toftasui iš „Kiel“. Geriausiu jaunu žaidėju pripažintas ispanas Aleksas Duišebajevas iš Skopjės „Vardar“, o geriausiu treneriu – Lenkų „Vive“ į finalo ketvertą atvedęs Talantas Duišebajevas.
Rezultatyviausiu Čempionų lygos žaidėju antrą sezoną iš eilės tapo serbas Momiras Iličius iš Vespremo „MVM“. Jis per visą turnyrą įmetė 114 įvarčių.
Savo mintimis apie Čempionų lygos finalinio ketverto varžybas pasidalino Lietuvos rankinio federacijos generalinis sekretorius Miglius Astrauskas, kuris stebėjo šias rungtynes tiesiogiai.
– Kaip vertinate finalinį ketvertą? Ar kuo nors nustebino?,- paklausėme M. Astrausko
– „VELUX EHF Čempionų lygos“ finalinio ketverto turnyras – įspūdingiausias šiemet matytas sporto renginys pasaulyje. Puikus vizualinis ir garsinis palaikymas bei apipavidalinimas, rungtynių atidarymai, komandų pristatymai sukūrė puikų šou, kuris turėjo patikti visiems. Prieš porą metų teko pačiam stebėti finalinio ketverto varžybas gyvai Kiolne, ten sukuriama unikali rankinio atmosfera, kokios neišvysi niekur kitur. Ne veltui per finalinio ketverto varžybas išperkama apie 30 procentų sekančio sezono finalinio ketverto turnyro bilietų. Rankinio fanai paprasčiausiai negali atsispirti grandiozinio renginio nuotaikai. Stebina, kad kiekvienais metais finalinio ketverto organizatoriai sugalvoja vis naujų techninių sprendimų, kurie daro reginį vis įspūdingesnį. Net įdomu, kas naujo bus kitais metais.
Pačios rungtynės buvo įtemptos, intriga laikėsi beveik iki pat rungtynių pabaigos.
– Kurį klubą palaikėte? Kodėl?
– Šiaip nesu didžiųjų klubų fanas, bet šiame ketverte širdis labiau linko į „Veszprem“ klubą. Manau, jis vienintelis galėjo mesti rimtą iššūkį „Barcelona“ klubui. Šio klubo trenerį Carlos Ortegą neblogai žinau iš darbo Ispanijoje laikų. Beje, trys ispanai ir vienas islandas buvo šio finalinio ketverto komandų treneriai. Sakyčiau, šiuo metu būtent šių šalių treneriai yra vedantieji treneriai pasaulyje. Man kaip tik teko dirbti šiose šalyse ir su daugeliu iš jų esame buvę priešininkais. Be to, „Veszprem“ komandoje žaidė keli žaidėjai iš 1980-81 gimimo metų žaidėjų kartos. Teko būti šios kartos Lietuvos rinktinės treneriu ir turėjome daug rungtynių bei turnyrų su šios kartos geriausiomis pasaulio rinktinėmis.
Taigi, gerai pažįstami šios kartos žaidėjai tokie kaip Laszlo Nagy, Christian Zeitz, Chema Rodriguez dabar rungtyniauja man simpatizuojančioje „Veszprem“ komandoje. Netrūko šios kartos žaidėjų ir kituose klubuose Sergey Rutenka, Kiril Lazarov, Raul Entrerrios (visi „Barcelona“), Grzegorz Tkaczyk ir Karol Bieliecki (abu „Vive Kielce“), visi šie žaidėjai subrendo ir užaugo mano akyse. Dabar jau jie veteranai, bet išlieka savo klubų lyderiais. „Veszprem“ klubas taip pat patinka savo puolimu, nors pastaraisiais metais vis dėl to komandos daugiau akcentuoja gynybą.
– Kurį žaidėją rinktumėte geriausiu finalo žaidėju?
– Šiame finalinio ketverto turnyre vis dėlto išsiskyrė antros linijos žaidėjai tokie, kaip Karol Bielecki, Momir Ilič, Nikola Karabatič, Laszlo Nagy, Aron Palmarsson. Pusfinalių baigtį, manau, nulėmė nugalėtojų komandų vartininkų puikus žaidimas per paskutines rungtynių minutes. Tačiau geriausią finalo žaidėją rinkčiau iš komandos nugalėtojos tarpo. Taigi, mano versija, geriausias finalinio ketverto žaidėjas – Nikola Karabatičius.
– Ko trūksta Lietuvos klubams norint geriau pasirodyti Europos turnyruose?
– Daug ko trūksta. Pirmiausia trūksta profesionalių klubų, kuriuose su rankininkais būtų dirbama sistemingai ir šiuolaikiškai. Trūksta tarptautinių varžybų patirties. Tik vienas moterų ir vienas vyrų klubas nuolat dalyvauja Europos taurės varžybose. Trūksta pačių rankininkų profesionalaus požiūrio į rankinį. Trūksta sistemingo ir efektyvaus darbo sporto mokyklose. Nes dabar sporto mokyklas baigusius ir į Lietuvos lygos komandas atėjusius jaunuosius rankininkus dažnai tenka mokyti tokių dalykų, kuriuos jau jie turėjo išmokti treniruodamiesi sporto mokyklose, taip prarandami 2-3 metai. Jei prieš dešimt metų dauguma perspektyvių rankininkų debiutuodavo Lietuvos nacionalinėje rinktinėje būdami 17-19 metų amžiaus, tai dabar debiutuoja 21-22 metų. Dauguma Lietuvos rankinio klubų neturi išvystytos struktūros, marketingo bei komunikacijos specialistų ir t.t. Todėl trūksta lėšų, nesukuriamas produktas, kurį galima būtų parduoti rėmėjams. Trūkumų yra daug, reikia mokytis, tobulėti ir dirbti.
– Ką rekomenduotumėt Lietuvos sirgaliams, norintiems išvysti aukščiausios klasės rankinį?
– Jei sirgaliai nori pamatyti tikrą šou, rekomenduočiau nors kartą nuvykti į Čempionų lygos finalinio ketverto turnyrą Kiolne. O kad pamatyti aukščiausios klasės rankinį, rekomenduoju pigesnį variantą, nuvykti į neužilgo Lenkijoje vyksiantį Europos rankinio vyrų čempionatą, kuris vyks 2016 m. sausio mėnesį. Beje, bilietai jau yra prekyboje.
Norime priminti, kad norintiems išvysti aukščiausios klasės rankinį, nereikia niekur toli keliauti. Pasaulinio lygio žvaigždės atvyksta į Kauną ir birželio 10 d. (trečiadienį) 19 val. Kauno sporto halėje kovos prieš Lietuvos rinktinę. Bilietus galite įsigyti Bilietų Pasaulis kasose arba internetu: http://www.bilietupasaulis.lt/lit/bilietai/sportas/lietuva-danija-164168/
Naujausi komentarai