Kas laukia „Žalgirio“ „Top16“ etape? (apžvalga) Pereiti į pagrindinį turinį

Kas laukia „Žalgirio“ „Top16“ etape? (apžvalga)

2012-12-27 16:23
Kas laukia „Žalgirio“ „Top16“ etape? (apžvalga)
Kas laukia „Žalgirio“ „Top16“ etape? (apžvalga) / Vygintas Skaraitis

Kauno „Žalgirio“ krepšininkai ne tik pateisino į juos dėtas sirgalių viltis, tačiau galbūt net viršijo. Joano Plazos auklėtiniai Eurolygos reguliariajame sezone demonstravo aukščiausios klasės krepšinį ir užsitarnavo net ir pačių stipriausių Europos komandų pagarbą.

„Žalgiris“ jau seniai nerodė tokio kokybiško ir akiai patrauklaus žaidimo. Paskutinį kartą taip Europos krepšinio grandus drebėti versdavo tik 1998-1999 metais Eurolygoje pergalingai žygiavusi Jono Kazlausko „Žalgirio“ kariauna.

Stebėdami tokį stipriausio šalies klubo žaidimą „Žalgirio“ gerbėjai atvirai tikisi, jog galbūt šis sezonas taps istorinis. Galbūt 2013-aisiais legendinė šalies komanda į viršų kels svarbiausią Europos krepšinio trofėjų – Eurolygos taurę.

Šįkart nesigilinsime į paskutinių savaičių įvykius bei gandus, supančius „Žalgirio“ klubą, juolab, kad kelias išsvajotojo tikslo link – dar labai tolimas.

Prieš akis – „Top 16” etapas, kuriame Kauno „Žalgirio“ laukia septyni pajėgūs varžovai, kurie kartu su Lietuvos krepšinio lygos (LKL) čempionais varžysis dėl keturių aukščiausių pozicijų turnyrinėje lentelėje.

Komandų palyginimas

E grupėje, į kurią pateko „Žalgirio“ krepšininkai, yra ne viena garsi ir šlovingą istoriją turinti komanda: Madrido „Real“, Maskvos CSKA, Atėnų „Panathinaikos“. Šalia jų – komandos, kurių taip pat nevalia nuvertinti: Malagos „Unicaja“, Stambulo „Anadolu Efes“, Berlyno „Alba“ ir Bambergo „Brose Baskets“.

„Žalgirio“ grupę galima būtų pavadinti, kaip agresyvių tiek gynyboje, tiek puolime komandų mišinį. Vos kelios ekipos pasižymi geru puolimu bei solidžia gynyba, tačiau bene visos žaidžia agresyvų ir kartais avantiūrišką krepšinį.

Net 6 grupės komandos iš 8 yra tarp 10 daugiausiai pražangų išprovokuojančių komandų Eurolygoje. Pagal šią kategoriją grupėje pirmauja Jono Mačiulio atstovaujamas Atėnų „Panathinaikos“ klubas, kuris per rungtynes vidutiniškai išprovokuoja 23,9 varžovų pražangos. „Žalgiris“ šioje statistinėje kategorijoje – antras grupėje ir penktas turnyre (22,5). Šis faktorius byloja, jog „Žalgirio“ varžovai žaidžia drąsiai ir agresyviai, dažnai stengdamiesi atakas užbaigti prasiveržimais į baudos aikštelę.

Taip pat verta pastebėti, jog 4 grupės komandos yra tarp 6 daugiausiai turnyre perimančių kamuolių ekipų. Stambulo „Anadolu Efes“ neturi lygių nei grupėje, nei Eurolygoje – vidutiniškai per mačą „pavogia“ 8,5 kamuolio. „Žalgiris“ – ir vėl antras (7,6).

Žvelgiant į gynybą, perimti kamuoliai nevisada atspindi šio žaidimo elemento efektyvumo. Dažnai tai rodo, jog komanda nevengia rizikuoti gindamasi, tačiau „Žalgirio“ atžvilgiu ta rizika pasiteisina. Būdamas antras grupėje pagal perimamus kamuolius „Žalgiris“ yra taip pat geriausiai besiginantis klubas, kuris į savo krepšį praleidžia mažiausiai taškų – 69,3 taško per rungtynes. Geriausiai kamuolius perimančios „Anadolu Efes“ komandos situacija – priešinga. Ji tėra penkta grupėje pagal praleidžiamus taškus į savo krepšį (74,5).

Kitas dėmesį atkreipiantis grupės komandų bruožas – dvitaškių metimų pataikymo procentas ir progų metimams pasirinkimas. Pagal dvitaškių pataikymo procentą grupėje žaidžia 4 iš 5 geriausių Eurolygos komandų. Lygių šioje statistinėje kategorijoje neturi Atėnų „Panathinaikos“, krepšį iš dviejų taškų zonos atakuojanti 58,1 proc. taiklumu. „Žalgiris“ – ir vėl antras grupėje, tačiau trečias turnyre (55,3 proc.).

Žvelgiant į atliekamų metimų naudingumą („True Shooting Percentage“), grupėje – 5 komandos, turnyre patenkančios į dešimtuką geriausiųjų šioje statistinėje kategorijoje. Geriausia lygoje ir grupėje – Maskvos CSKA, kurios atliekamų metimų naudingumas – 51,5 proc. „Žalgiris“ eilinį sykį – antras ir grupėje, ir Eurolygoje (51,4 proc.).

Taigi, J.Plazos auklėtiniai ateinančius kelis mėnesius turės reikalų su agresyviomis bei puikiai progas perimti kamuolius ir atakuoti krepšį išnaudojančiomis komandomis.

„Žalgirio“ pranašumai

Pats didžiausias ir, ko gero, svarbiausias „Žalgirio“ ginklas – gynyba. J.Plazos sukurtas puikiai suteptas ir dažniausiai be priekaištų veikiantis gynybos mechanizmas turėtų tapti pagrindiniu komandos ginklu „Top 16” etape.

Yra sakoma, puolimas laimi rungtynes, o gynyba – čempionatus. Jei ši patarlė teisinga, „Žalgirio“ sirgaliai artėjančių svarbiausių Eurolygos kovų gali laukti kupini optimizmo.

„Žalgiris“ į savo krepšį pirmajame etape vidutiniškai praleisdavo 69,3 taško. Už J.Plazos auklėtinių nugarų – Maskvos CSKA, kuri vienoje silpniausių, jei ne silpniausioje, reguliaraus etapo grupėje į savo krepšį vidutiniškai praleisdavo 70,9 taško. Toliau rikiuojasi: Malagos „Unicaja“ (71,5), Atėnų „Panathinaikos“ (72,2), Martyno Pociaus Madrido „Real“ (73,8), Stambulo „Anadolu Efes“ (74,5), Berlyno „Alba“ (74,8) ir Bambergo „Brose Baskets“ (80,7).

„Žalgiris“ E grupėje taip pat geriausiai meta baudos metimus (79,2 proc.). Artimiausi konkurentai šioje statistinėje kategorijoje – CSKA krepšininkai (76,9).  Prasčiausiai baudų metimus meta „Panathinaikos“ vyrai (68 proc.).

Galop, net 6 statistinėse kategorijose iš 15 svarbiausių, „Žalgirio“ krepšininkai gali didžiuotis būdami antri grupėje: rezultatyvumo (80,4), dvitaškių pataikymo procento (55,3 proc.), atliktų metimų naudingumo (51,4 proc.), puolime atkovotų kamuolių (12,5), perimtų kamuolių (7,6), išprovokuotų pražangų (22,5).

„Žalgirio“ trūkumai

Bene didžiausią nuostabą keliantis faktas – „Žalgirio“ komanda yra mažiausiai grupėje rezultatyvių perdavimų atliekanti ekipa (13,3). J.Plazos auklėtiniai pagal šį rodiklį turnyre – tik septyniolikti. Reikia sutikti, jog J.Plazos puolimo schemos nėra ypač sudėtingos ir dažnai besiremiančios individualiu žaidėjų meistriškumu.

Žaidimas „du prieš du“ – viena iš šio sezono „Žalgirio“ etikečių, tačiau komandos puolime retai pamatysime derinius, kuriais stengiamasi metimui išvesti pataikyti galinčius žaidėjus. „Žalgirio“ puolimas – greitas, be didelio skaičiaus perdavimų ir išnaudojantis atsirandančias galimybes prasiveržti link krepšio arba sužaisti vienas prieš vieną baudos aikštelėje.

Galbūt tai ir nėra trūkumas, juk kol kas „Žalgirio“ puolimas veikia užtikrintai, tačiau susidūrus su aukščiausio lygio Eurolygos komandomis, kuriose žaidžia pajėgiausi Senojo žemyno krepšininkai, individualus žalgiriečių pranašumas gali nublankti.

Taip pat nerimą kelią sąlyginai nemažas klaidų ir rezultatyvių perdavimų santykis. „Žalgiris“ pagal šį rodiklį grupėje – taip pat paskutinis, o turnyre – taip pat septynioliktas. J.Plazos auklėtinių 94 rezultatyviems perdavimams tenka 100 klaidų, kai tuo tarpu geriausia grupės komanda pagal šį rodiklį – „Real“ – 100 kartų suklysta atlikdama net 134 rezultatyvius perdavimus.

Galop, trečias rodiklis, į kurį vertėtų atkreipti dėmesį – blokuoti metimai. „Žalgiris“ yra 22 Eurolygoje pagal blokuotų metimų skaičių, vidutiniškai per rungtynes „stoguodamas“ vos po 1,5 varžovo metimo. Galbūt į rikiuotę sugrįžus Robertui Javtokui, situacija pas

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra