Penki olimpiniai medaliai ir juos iškovojusių sportininkų kalbos apie siaubingas pasirengimo sąlygas. Ar kas nors pasikeis? Realių pažadų nė viena iš medaliais besidžiaugiančių sporto federacijų dar nesulaukė.
Laukia euforijos pabaigos
"Visi girdėjome Vilniaus vicemero pažadą, kad mieste tuoj stovės baseinas. Manau, kad rimti žmonės supranta, kad niekada to nebus, – šypsodamasis kalbėjo Lietuvos plaukimo federacijos generalinis sekretorius Gintautas Bartkus. – Reikės ramiai atsisėsti ir žiūrėti, kas bus. Iš Vilniaus miesto daugiau pažadų nesulaukėme."
Plaukimo federacijos dar nepasiekė žinios, kad plaukimo baseinui jau yra ieškoma lėšų. "Tik girdime, kad Lazdynų baseino renovacijai pinigų ieškoma kitais metais. Tai yra ne pirmas kartas. Todėl į visa tai žiūrime labai ramiai, – sakė G.Bartkus. – Visi žino, kad šį baseiną reikia tvarkyti, tačiau jeigu jį uždarys, plaukikai visus metus neturės kur treniruotis. Tada viską reikės pradėti iš naujo, o kitos alternatyvos Vilniuje nėra. Ateis ruduo, baigsis euforija ir galėsime ramiai tęsti savo darbus."
Kituose miestuose, pasak generalinio sekretoriaus, reikalai į priekį juda labai lėtai. "Kaune, "Girstučio" centre, pagal federacijos kalendorių, jau pernai turėjo vykti varžybos, sulaukėme pažadų, kad tuoj viskas bus atidaryta. Klaipėdoje jau porą metų diskutuojame dėl baseino, – vardijo G.Bartkus. – Galima sakyti, kad kol kas nieko naujo nėra, išskirtinių pažadų – taip pat. Ne pirmus mes jau patys dirbame."
Populizmas – įprastas reikalas
Lietuvos baidarių ir kanojų irklavimo federacijos generalinis sekretorius Virmantas Galdikas, paklaustas, kiek sulaukė pažadų iš politikų, atsiduso. "Dar niekas nespėjo pažerti tikrų pažadų. Pas mus pažadai turi būti popieriuje", – juokėsi V.Galdikas. – Reikia į viską žiūrėti realiai. Skųstis galime tik dėl infrastruktūros objektų. Tai reiškia, kad reikia statyti, reikia projektų. Tai užtrunka ne tris dienas."
Federacija kol kas džiaugiasi, kad po olimpinių žaidynių buvo pasidomėta sportininkų pasiruošimo sąlygomis. "Dėmesį atkreipėme, rinkimai į Seimą parodys, kas bus valdžioje. Žmonės kažką galvoja. Vis dėlto realių pinigų dėl to, kad į Lietuvą buvo parvežtas medalis, nedaugėja, – kalbėjo V.Galdikas. – Populistinių politikų kalbų nebijome. Ir taip aišku, kad dauguma žadės ir kalbės apie gražią ateitį. Dabar belieka džiaugtis, kad kažkas apie mus bent šneka."
Pasak V.Galdiko, anksčiau federacija į visus klausimus sulaukdavo vieno atsakymo: "Jūs net neturite medalio." "Dabar mes jį turime, tai suteikia mums pagrindo tikėtis visai kitokių kalbų", – šyptelėjo generalinis sekretorius.
Netobula sistema?
"Per įvairius susitikimus, priėmimus pažadų išgirstame. Dalis jų – labai gražūs. Pasižiūrėsime, kaip viskas bus, kai viskas atslūgs. Pažadų yra, o kas iš to? Jie mus domina tada, kai skiriamas finansavimas tam tikriems projektams ir strategijoms. Turime aiškią viziją, kaip reikia ruošti sportininkus. Verčiamės per galvą ieškodami pinigų", – kalbėjo Lietuvos bokso federacijos prezidentas Darius Šaluga.
Jo teigimu, valstybėje reikėtų keisti visą sportininkų rengimo sistemą. "Sportininkas turėtų būti nuolat skatinamas siekti rezultatų. Vienkartinis finansavimas nėra pats geriausias variantas. Turėtume galvoti apie tai, kaip sportininkas ruošiasi olimpinėms žaidynėms, o ne kokius medalius jis parveža. Sportininkams lėšų reikia skirti prieš pergales. Jeigu visus ketverius metus prieš Londono žaidynes būtume gavę tokį finansavimą, kokį turėjome paskutinius metus, garantuoju – medalių būtume atvežę daugiau", – dėstė D.Šaluga.
Du medaliai nieko nepakeitė
Šiuolaikinės penkiakovės federacijos vadovas Viktoras Majauskas prisipažino, kad valdžios pažadais tenka tikėti. "O ką daryti? Kito varianto nėra. Konkrečių pažadų, kad Vilniuje atsiras baseinas, nėra. Valdžios tiesiog viena kitai perleidžia atsakomybę už savo žodžius. Didžiausia problema dėl baseino yra Vilniuje. Pažado laukiame iš miesto mero. Dar nesame su juo šnekėję", – kalbėjo V. Majauskas.
Paklaustas, ar kas nors pasikeitė prieš ketverius metus, kai penkiakovininkai į Lietuvą parvežė du olimpinius medalius, V.Majauskas susimąstė. Pasirodo, pasikeitė: "Kažkada prigrasiau, kad kviesiu spaudos atstovus ir jiems parodysiu, kokiomis sąlygomis mūsų sportininkai ruošiasi jojimo treniruotėms. Persirengimo kambariukas buvo 3 kv. m ploto. Jame persirengdavo 10 žmonių. Tada gavome 70 tūkst. litų ir Belmonto žirgyne situaciją pataisėme. Tai buvo pirmas, tačiau vienintelis žingsnis mūsų federacijos atžvilgiu."
Naujausi komentarai