Pereiti į pagrindinį turinį

Diagnozė: žmogaus papilomos virusas (ką turėtume žinoti?)

2013-04-12 20:00
Diagnozė: žmogaus papilomos virusas (ką turėtume žinoti?)
Diagnozė: žmogaus papilomos virusas (ką turėtume žinoti?) / Shutterstock nuotr.

Skaitytojas klausia: Draugei ant lytinių lūpų atsirado karpučių (kažkokių ataugų). Diagnozė „Žmogaus papilomos virusas“ - nustatyta apžiūros metu.

Ar tiesa, kad vyrams jis gali  ir nepasireikšti, bet aš, vaikinas, galiu būti nešiotojais (nors visada sueities metu naudojome  prezervatyvus). Ar man reiktų imtis kokių nors veiksmų (atlikti tyrimus, kreiptis pas gydytojus...), jeigu nepasireiškia jokie simptomai (draugės gydytoja pasiūlė man (vaikinui) to net nesakyti - išvada lyg ir turėtų būti nepavojinga). Kokios prevencines priemonės reikalingos vyrams? Ar tiesa, kad šį virusą galime perduoti per rankas? Dėkoju už atsakymus.

Konsultuoja bendrosios praktikos gyd. Giedrius Tytmonas:

Sveiki-pradėsiu nuo to, kad žmogaus papiliomos viruso (ŽPV) infekcija yra labiausiai pasaulyje paplitusi lytiniu keliu perduodama infekcija.

Eilės tyrimų išvadų duomenimis, tam tikru gyvenimo laikotarpiu ŽPV gali sirgti 70 proc. lytiškai  aktyvių moterų, daugiausiai iki 35 m. amžiaus. Didelės onkogelinės rizikos ŽPV tipai nustatomi 5-30 proc. sveikų ir 99,7 proc. gimdos kaklelio vėžiu sergančių moterų. ŽPV perduodamas lytinių santykių metu, per odą ir mažąsias gleivinių traumas.

Šiuo metu žinoma apie 200 šio viruso tipų, 15 iš jų gali sukelti gimdos kaklelio vėžį. Iš gausybės ŽPV tipų mokslininkai išskyrė kelis, kuriuos pavadino didelės onkogeninės rizikos. Jeigu jie atsiranda moters organizme, jai rizika susirgti gimdos kaklelio vėžiu iš karto padidėja. Mažos onkogeninės rizikos virusai (6, 11 tipai) susiję su karpomis, o didelės onkogeninės rizikos tipai – 16, 18, 45, 31, 33 – su gimdos kaklelio vėžiu. Karpų turintis vyras gali būti pavojingas moters gyvybei.

Būtent karpos perspėja, kad vyro organizme yra žmogaus papiloma virusas (ŽPV). Vyrams šis virusas didelių bėdų, išskyrus karpas, nepridaro,o moterims kai kurie ŽPV tipai gali būti mirtini.Užsikrėtus šiuo virusu,stiprus organizmas pats išsivalo per kelis metus, tačiau jei virusas lieka, jis gali sukelti gimdos kaklelio vėžį.

Pagrindinės prevencijos priemonės- saugesnis lytinis elgesys, imuniteto stiprinimas ir sveika gyvensena. Merginos, anksti pradėjusios lytinį gyvenimą ir dažnai keičiančios lytinius partnerius, turi būtinai atlikti gimdos kaklelio citologinį tyrimą. Be to, yra sukurta vakcina, kuria pasiskiepijus 60-70 proc. atvejų galima išvengti gimdos kaklelio vėžio ar genitalijų karpų.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra
Visi komentarai (0)

Daugiau naujienų