"Mane neramina vyro sveikatos problemos. Jau kuris laikas skundžiasi, kad sekso metu, tiksliau, pačioje pabaigoje, ima skaudėti. Sako, kad ir šlapintis sunku. Žinoma, ėmiau ieškoti informacijos internete. Ar tai gali būti prostatito požymiai? Tokiai ligai gydyti tiktų žoliniai preparatai?" – klausia Margarita.
Prostatitas - prostatos, kitaip vadinamos priešinės liaukos, uždegimas. Dažniausiai ši liga pasireiškia skausmu įvairiose kirkšnių, lytinių organų ar apatinės nugaros dalies vietose, skausminga ejakuliacija, skausmu tuštinantis ar netgi sėdint, dažnu šlapinimusi, silpna srove ir spaudimu. Taip pat skausmu arba jo didėjimu šlapinantis.
Terminas „prostatitas“ naudojamas norint apibūdinti dvi visiškai skirtingas būkles. Viena, atsižvelgiant į simptomų trukmę, gali būti vadinama ūmine, o kita – lėtine. Ūmus bakterinis prostatitas gali būti sunki infekcija, reikalaujanti skubaus medicininio gydymo baktericidiniais antibiotikais. Lėtinis bakterinis prostatitas paprastai atsiranda kaip pasibaigianti ir vėl atsirandanti šlapimo trakto infekcija.
Bet kokiu atveju skausmas lytinio akto metu turėtų būti rimtas signalas moteriai: pasirūpinti vyro sveikata arba spręsti santykių problemas.
Atsako specialistas
Gydytojas urologas prof. habil. dr. Balys Dainys:
- Pradėkime nuo to, kad yra trys didžiosios prostatos ligos: prostatitas, gerybinis prostatos išviešėjimas ir vėžys. Prostatitu dažniausiai serga jauni vyrai. Šios ligos pagrindinės priežastys dvi: lytiniu keliu plintančios ligos ir įvairūs peršalimai.
Ligos simptomai labai įvairūs. Viskas priklauso nuo to, kuri prostatos vieta yra labiau „paliesta“ uždegimo. Gali mausti pilvo apačią. Labai dažnai vyrai skundžiasi sėklidžių, varpos, šlaplės, tarpvietės, kartais net uodegikaulio ar kryžkaulio srities maudimu, skausmu. Kadangi prostata reguliuoja vyro šlapinimąsi, sergant prostatitu padažnėja kėlimasis šlapintis naktį. Šio proceso metu gali perštėti. Taip pat pablogėja lytinė potencija, jaučiamas diskomfortas ar net skausmas spermai išsiliejant.
Jei prostatito priežastis – lytiniu keliu plintanti infekcija, dažnai gydymas neapsieina be antibiotikų. Esant peršalimo bakterijai, taip pat kartais prireikia pastarųjų. Tačiau svarbiausia laiku pradėti gydytis, kad prostatitas nepereitų į lėtinę formą. Po trijų mėnesių dažniausiai jau rašoma tokia diagnozė. Tuomet ir gydymas kur kas sudėtingesnis.
Žoliniai preparatai, įvairios iš žolelių, slopinančių uždegimą, sudarytos arbatos ir kiti plačiai vartojami vaistai, tinka prostatai stiprinti, gerinti jos funkciją, jei uždegimas yra nestiprus. Jie taip pat rekomenduotini po gydymo antibakteriniais vaistais, reabilitacijai. Pavyzdžiui, pasveikus nuo prostatito. Žinoma, jei prostatitas yra ūminis, prostatoje formuojasi abscesas (pūlinys – aut. past.), šie vaistai bus per silpni. Tačiau daugeliu atvejų jie tinka ir pats dažnai juos skiriu.
Tiesa, nors prostatitas – dažnesnė jaunų vyrų liga, niekas nėra apsaugotas nuo jos ir vyresniame amžiuje. Tokie vyrai taip pat gali peršalti, „pasigauti“ lytiškai plintančių ligų. Prostatitas taip pat gali pasireikšti su gerybiniu prostatos išviešėjimu ar net sergant prostatos vėžiu.
Naujausi komentarai