Kaip kompiuteriniai žaidimai įtraukia vaikus ir suaugusiuosius? Pereiti į pagrindinį turinį

Kaip kompiuteriniai žaidimai įtraukia vaikus ir suaugusiuosius?

2012-11-13 14:48
Kaip kompiuteriniai žaidimai įtraukia vaikus ir suaugusiuosius?
Kaip kompiuteriniai žaidimai įtraukia vaikus ir suaugusiuosius? / Shutterstock nuotr.

Besaikis interneto naudojimas jaunus žmones ir vaikus nuteikia beveik niekuo kitu nesidomėti, tik žaisti internetinius žaidimus. Virtualiame pasaulyje gali būti superherojumi, didvyriu. Žmonės nebesusivokia realiame gyvenime ir atsiriboja nuo jiems įprastos aplinkos.

Pažvelgus į statistiką, kūnas nueina pagaugais. Statistinis paauglys prie kompiuterinių žaidimų per savaitę praleidžia 16 valandų ir daugiau (ne atostogų metu, o po pamokų!). Vienas penkiolikmetis berniukas prisipažino, kad atostogų metu prie kompiuterinių žaidimų jis praleidžia 18 valandų per parą!

Didžiosios Britanijos Pykčio valdymo asociacija praneša, kad ne tik jaunuoliai pradeda nebebendrauti su tėvais bei draugais, bet ir tėvai, aiškiai matydami, kad jų vaikui reikia pagalbos, ima ignoruoti problemą, siekdami išvengti konfrontacijos.

Buvo apklausiami 204 tėvai, kurių vaikų amžius – nuo 9 iki 18 metų, apie atžalų „draugystę" su kompiuteriniais žaidimais. Buvo pateikiami teiginiai, prie kurių tėveliai dėjo pliusiukus, jei jų atžaloms tiko suformuluotas teiginys: 46 proc. apklaustųjų nurodė, kad jų sūnūs ar dukros, pradėję žaisti kompiuterinius žaidimus, tapo uždaresni; 44 proc. teigia, kad atžalos tapo grubūs ir netolerantiški kitų atžvilgiu; 40 proc. – nekantrūs; 36 proc. – padidėjęs agresyvumas; 29 proc. – pasižymi greita nuotaikų kaita; 26 proc. tėvelių pažymėjo, kad jų vaikas tapo atsiskyrėliu.

Taip pat tėvų buvo klausiama, kiek vidutiniškai per savaitę laiko žaisdami prie kompiuterio praleidžia jų vaikai. 26 proc. tėvų nurodė, kad jų atžalos kompiuteriui per savaitę „atiduoda" 16 ir daugiau valandų savo gyvenimo.

Asociacijos, kuri dirba su vaikais, turinčiais priklausomybę kompiuteriui, direktorius Maikas Fišeris sakė: „Dirbame su vaikais, su kuriais jų tėvai „nebesusitvarko„. Dauguma jų yra kompiuterinių žaidimų narkomanai. Čia vaikai, kuriems nuo 13 iki 17 metų, gydomi pagal specialią pykčio valdymo programą.“

Kaip atpažinti namuose tūnantį mažąjį „narkomaną"? Tipiška situacija: paprašius savo atžalos susitvarkyti kambarį, paruošti namų darbus ar ateiti vakarieniauti, kai vaikas žaidžia kompiuterinį žaidimą, pirmasis ligos požymis – stiprus susierzinimas ar net agresyvumas. Klasikiniai priklausomybės simptomai – vaiko noras izoliuotis savo kambaryje, kad galėtų ramiai žaisti kompiuterinius žaidimus. Menkiausias trikdis ir vaikas tampa priešiškas visiems aplinkiniams. Papildomi simptomai – prasta koncentracija, prasta mityba, elementarios higienos trūkumas (pavyzdžiui nesimaudo, nesivalo dantų).

Maikas Fišeris pataria tėvams, kurie augina „ligoniuką„, nustatyti griežtą laiko kontrolę, t.y. nustatyti konkretų valandų skaičių per dieną, kiek vaikas gali žaisti kompiuterinius žaidimus. Taip pat pataria už nusižengimus trumpinti laiką ar visiškai drausti „darbą“ prie kompiuterio. Turi būti kontroliuojama vaiko agresija, nes tokia situacija dažniausiai „įkaitais laiko" visą šeimą.

Daugelis tėvų vaikams nori suteikti ramybę, todėl dažnai „ligoniukai" naudojasi situacija, kai pykčio protrūkiu jie gauna ko nori. Todėl patariama tėvams nusistatyti ribas.

Baisiausia, kad kompiuterinių žaidimų scenarijai „persikelia" į realų gyvenimą. Vis dažniau pasitaiko smurtinių nusikaltimų, kurie vaikams iš pažiūros atrodo kaip žaidimas.

Tėveliai, susimąstykime! Kalbėkime, suraskime bendrą veiklą su vaiku, kad vėliau nereikėtų gailėtis. Raskite alternatyvų, pavyzdžiui, aktyvų poilsį gamtoje, kuris bus naudingas jums ir jūsų vaikams tiek fiziškai, tiek dvasiškai.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra

Daugiau naujienų