Kaip prisitaikyti prie vidinio laikrodžio ritmo? Pereiti į pagrindinį turinį

Kaip prisitaikyti prie vidinio laikrodžio ritmo?

2012-11-13 16:07
Kaip prisitaikyti prie vidinio laikrodžio ritmo?
Kaip prisitaikyti prie vidinio laikrodžio ritmo? / Shutterstock nuotr.

Vieni prabundame anksti net tuomet, kai nereikia eiti į darbą, o juk buvome pasiryžę miegoti tiek, kiek širdelė geidžia; kiti po dešimties valandų miego skundžiamės prastu poilsiu. Dažnai paskubomis valgome, netenkame dalies jėgų jau pusiaudienį. Bioritmai – tai tarsi vidinis mūsų laikrodis, kuris diktuoja jam patogiausias valandas: kada laikas užkandžiauti, ilsėtis, kada mūsų organai aktyviausi. Žinodami, ko mūsų kūnas trokšta, padėsime sau susitvarkyti su visomis dienos užduotimis daug greičiau!Mėnulio laikas

Chronobiologai aktyviausiomis savaitės dienomis vadina antradienį, trečiadienį, ketvirtadienį, todėl svarbiausius reikalus reikėtų spręsti būtent šiomis dienomis. Darbingiausi mėnesiai – rugsėjis ir vasaris.

Dažniausiai atsipalaidavimo metas siejamas su jaunatimi. Tuo laiku mes daugiausia padarome klaidų, priimame neteisingus sprendimus. Didžiausias aktyvumas siejamas su pilnatimi. Pasak psichologų, sunkiausios ir daugiausiai traumų sukeliančios dienos yra 4-oji, 8-oji, 11-oji, 15-oji, 22-oji ir 29-oji.

Koks tipas esate Jūs?

Žmonės vienas nuo kito skiriasi savo darbingumo fazėmis. Pelėdos aktyviausi vakare, tuomet jiems paranku spręsti dienos užduotis. Vieversiai mieliau problemas sprendžia anksti ryte ir taip greičiau pasiekia darbingą fazę. Dar minimi ir kolibriai, kurie anksti keliasi, tačiau vėlai gula. Tuos, kurie nepriklauso nei vieversiams, nei pelėdoms, neretai vadiname balandžiais. Jei jūs mėgstate dažnai pamiegoti ir darote tai kada tik yra proga, esate priskiriamas kurmiams. Amžius taip pat gali pakoreguoti koks tipas Jūs esate. 25 metų amžiaus tarpsniu žmoguje dažniausiai pasireiškia pelėdiški bruožai. Pagyvenę žmonės labiau linkę anksti keltis ir anksti eiti gulti.

Žmonės skiriasi ir savo miego ilgumu. „Ilgamiegiai„ žmonės gali jaustis pavargę ir ryte, ir vakare, jiems reikia miegoti dvi-tris valandas ilgiau, kad pailsėtų, lyginant su vidutiniu žmogumi. „Trumpamiegiai“ – aktyvūs nuo pat anktstyvo ryto iki pat vėlumų. Pastariesiems lengviau prisitaikyti prie laiko sukiojimų pereinant į vasaros metą, skrendant lėktuvu. Pavyzdžiui, imperatorius Napoleonas, teigė, kad vyrams turi pakakti keturių valandų miego, moterims – penkių, o šešias valandas per parą miega tik idiotai.

Paros ritmas

Be abejo egzistuoja ir paros ritmai. Atsipalaidavimo fazė kaitaliojasi su darbingumu. Paros ritmo vidutiniai rodikliai yra tokie – darbingumo viršūnė tęsiasi nuo 8 iki 12 valandos ryto, po to seka nuosmukis – maždaug iki 13 valandos, vėliau – vėl pakilimas. Nuo 15 iki 18 valandos – ir vėl nuosmukis. Šis grafikas gana apytikslis, tačiau vertėtų žinoti, kad po darbingo etapo dažniausiai seka net keletos valandų atsipalaidavimo etapas. Aišku viena, kad dažniausiai pailsėti mums neišeina, po pietų užėmusį tingulį mes vaikome kavos puodeliu ar cigarete. Chronobiologai šiuo metu patartų tiesiog atsigerti žolelių arbatos ir pailsėti. Tai padėtų greičiau atlikti darbus, padidintų darbingumą.

00.00 – 04.00 – gimimo laikas. Pasak ginekologų, tuo metu gimsta daugiausia kūdikių.

03.00 – 06.00 – mirties laikas. Žmogaus organizmui tai pats sunkiausias laikotarpis.

05.00 – 07.00 – organizmo apvalymo metas. Kūnas jautresnis šalčiui

07.00 – 09.00 – aktyviausia skrandžio veikla. Puikus metas pusryčiauti.

08.00 – sekso metas. Kraują užlieja lytinių hormonų banga, padidėja lytinis potraukis.

10.00 – 12.00 – darbingas metas.

13.00 – 15.00 – aktyviausias plonasis žarnynas. Puikiai virškinami pietūs.

15.00 – atminties laikas. Šiuo laiku atmintis itin puiki.

16.00 – 18.00 – aktyvumo metas. Geras laikas sportuoti, taip pat ir eiti pas kirpėją, šiuo laiku greičiausiai auga nagai ir plaukai.

17.00 – 19.00 – pojūčių laikas. Šiuo tarpsniu geriausiai jaučiame aromatus, muziką ir skonius.

18.00 – 20.00 – grožio tarpsnis. Kaukės, valymai bei kitos grožio procedūros pačios veiksmingiausios šiuo metu. Beje, tai ir bendravimo laikas – pokalbiai būna patys nuoširdžiausi.

19.00 – 21.00 – sąnarių aktyvumo laikas. Tinkamas metas atlikinėti tempimo pratimus.

22.00 – palankiausias metas eiti miegoti.

22.00 – 02.00 – antrasis aktyvumo laikotarpis (jei dar neužmigote). Vieniems jis pasireiškia apetito sustiprėjimu, kitus aplanko aiškiaregystės, padidėja kūrybinės galios, intuicija, kyla naujos genialios idėjos.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra

Daugiau naujienų