Kur esu tikrasis aš? Švedijoje gyvenanti kaunietė turi atsakymą

Ar visada suvokiame, ko norime? Kur tikrasis aš, o kur tas, kuriuo noriu būti? Kaip pasirinkti sprendimą, tolesnį gyvenimo kelią? Kas man išties svarbu? Daugeliui sąmoningų žmonių panašūs klausimai kyla beveik kasdien. Švedijoje gyvenanti kaunietė Giedrė Žideckienė įsitikinusi, kad visi atsakymai glūdi mūsų viduje, o ištraukti juos į dienos šviesą padeda sielos koliažo technika.

– Ar ši technika gerai žinoma pasaulyje?

– Lietuvoje sielos koliažo technika palyginti nauja, pamažu ją atranda Rytų Europos šalys, o štai Švedijoje apie ją dar niekas nėra girdėjęs, bet aš jau pradėjau vesti seminarus – kas pabando, tas susižavi. Populiariausia ši technika JAV, čia ji oficialiai pripažinta ir psichoterapeutų naudojama kaip gydymo priemonė.

Taip yra neatsitiktinai: technikos autorė – amerikietė psichoterapeutė, psichologė Seena B.Frost. Apibendrinusi ir savaip pritaikiusi Jean Houston archetipinės psichologijos ir mitologijos tyrinėjimų programą, pasinaudojusi Fritzo Perlso geštalto terapija, Virginijos Satir šeimos terapija, Carlo Gustavo Jungo koncepcija apie pasąmonę bei archetipus ir meno terapija, kuri teigia, kad pats kūrybinis procesas veikia gydomai, Seena B.Frost sukūrė savą metodiką, kurią pavadino SoulCollage®, užpatentavo ir 2001 m. išdėstė savo knygoje.

Sielos koliažo technika žmogui nedaro jokios žalos ir tinka visiems: Amerikoje jos užsiėmimai vyksta net vaikų darželiuose, pastebėta, kad jie itin aktualūs tarp sunkiai tramdančių emocijas paauglių, padeda įveikti viduramžio krizę, veiksmingi senatvėje.

– Sielos koliažas – tai skamba paslaptingai. Kas tai, kuo ši technika išskirtinė?

– Tai ne burtai ar kažkokių ypatingų gebėjimų reikalaujantis dalykas, o menišku būdu atliekama nuodugni ir sąžininga žmogaus savianalizė. Sielos koliažas, arba originalas SoulCollage® iššifruojamas labai paprastai: sol – siela, collage – meno kūrinys, koliažas. Kuriant meninius koliažus dažnai kombinuojamos labai įvairios priemonės, derinamos skirtingos jų rūšys, o dirbant šia technika naudojamos tik iškarpos iš žurnalų, nuotraukos, paveiksliukai. Juose gali būti bet kas: gamta, peizažas, urbanistikos elementai, žmogus ar žmonės, gyvūnai, maistas, indai, mitiniai personažai, ornamentai ir kt. Vienam koliažui sukurti pakanka iki penkių iškarpų, nors gali būti tiek mažiau, tiek daugiau. Paveiksliukai klijuojami ant standartinio 12,5x20 cm dydžio kartono lapų, kurie vadinami kortomis.

Tiek renkantis iškarpas, jų skaičių, tiek dėliojant ant kortos kompoziciją svarbu įsiklausyti į vidinį balsą, intuiciją, neturėti jokių išankstinių nuostatų, konkrečių minčių, detalių, nederinti spalvų, negalvoti apie esmę – tai, ką norisi pavaizduoti. Esmė – kad ta pati iškarpa skirtingiems žmonėms gali sukelti skirtingų asociacijų: kūdikiai – nebūtinai vaikai, makaronai – ne maistas. Šablonai čia neveikia: paveiksliuko reikšmė – individualus paties žmogaus pasirinkimas, jo vidinis supratimas.

– Kaip veikia sielos koliažas?

– Kaip ir kiekvienas menas ar rankdarbiai, šis užsiėmimas prilygsta meditacijai – žmogus atsipalaiduoja, nusiramina, išsilieja, kai sunku ant širdies, kitiems kortos kūrimas padeda apvalyti mintis, susikaupti. Tai kūrybinė technikos dalis, tačiau ji turi daug gilesnę, prasmingesnę psichologinę dalį.

Sielos koliažas – tarsi pačiam pasigaminti valgyti, o paskui suvalgyti. Tuoj paaiškinsiu: intuityvia tvarka sukomponuoti ir prie kartono priklijuoti iškarpas taip, kad paveiksliukas ant kortos atrodytų išbaigtas, dar ne viskas – reikia su juo susitapatinti, įsijausti ir išanalizuoti, ką reiškia vaizdiniai, atsakyti į tam tikrus klausimus, juos užrašyti specialiame lape. Iš tų atsakymų  mes labiau suprantame savo vidų, savo jausmus, emocijas, norus, blokus, žaizdas ir t.t. Tai kūrybos būdas, padedantis pažinti save.

Jei, supratęs savo tikruosius poreikius, nė piršto nepajudinsi, niekas ir nepasikeis.

– Kuriant šias kortas svarbiausia intuicija, sielos balsas. Kas tai, kaip jį išgirsti?

– Intuicija – tai menas pažinti savo emocijas, pojūčius, jausti kūno kalbą. Pasak Mahatmos Gandhi, intuicija – tylus balselis, sklindantis iš širdies. Kunigas Rytis Gurkšnys teigia: "Dievas niekada netrenkia mums sunkiu vėzdu per galvą. Jis tyliai kalba į širdį."

Intuicija – pasąmonės išraiška. Ji pasireiškia kaip vaizdinys, mintis ar kūno pojūtis. Įsivaizduokite ledkalnį: virš vandens iškilęs nedidelis jo iškyšulys – 5 proc. atitinka sąmonę, o tai, kas po vandeniu, – pasąmonė. Būtent šie 95 proc. gali padėti suprasti tikrą save, kitus žmones, padėti gyventi. Pasąmonėje vykstantys procesai visada konstruktyvūs ir nukreipti į gyvenimą. Pasąmonė sukūrė kūną ir palaiko visas jo funkcijas 24 val. per parą, stengiasi pagelbėti ir apsaugoti nuo pavojų. Įkvėpimas, svajonės, tikslai, nauji siekiai taip pat atsiranda pasąmonėje. Į mus ji kalba per nuojautas, užuominas, užkrečia entuziazmu, naujomis mielomis veiklomis, netikėtomis idėjomis, siūlo geriausius sprendimus – žmogui tereikia ją išgirsti, t.y. pažaboti sąmonę – racionalų protą.

Ar nepastebėjote, kad geriausias problemos sprendimas ateina savaime – tereikia nuo jos atsiriboti. Puikiu pavyzdžiu gali būti mokslininkai – neretai genialūs atradimai gimsta ne prie darbo stalo, o vaizduotėje, įžvalgose, nuojautoje, atsipalaidavus. Marie Curie idėjos nušvisdavo miegant, Albertui Einsteinui – vonioje pučiant muilo burbulus.

Deja, tik kiek daugiau nei 3 proc. žmonijos vadovaujasi savo intuicija – sąmoningas protas, kuriame giliai įsirėžę visuotinai pripažinti stereotipai, normos, tėvų auklėjimo ypatumai, aplinkoje vyraujančios taisyklės neleidžia pasąmonei laisvai prabilti. Sielos koliažas – būdas išsikalbėti pasąmonei, jos žodžiai – vaizdiniai.

– Ar būtinai reikia tilpti į konkretų kortos formatą, gal galima daryti didesnes kortas? Kaip ir kur jas laikyti?

– Kortos dydis užpatentuotas technikos autorės. Į vieną kortą perkeliame po vieną jausmą, temą, energiją. Kortas galima laikyti gražiame maišelyje, bet geriau dėžutėje – pagarbiai: net ir be psichologinės dalies, vien tik paveikslėlis yra dalis žmogaus, mūsų sielos atspindys, tad į šiukšlių dėžę jų mesti taip pat nereikėtų. Aktualias kortas, kurios atspindi šiuo metu viduje vykstančius virsmus, galite laikyti gerai matomoje vietoje. Kai pasikeičia kortų energija, senas kortas galime arba perklijuoti, arba dėti į atskirą, pavadinkime, išėjusiųjų į pensiją, dėžutę.

– Ar seniai ir kodėl susidomėjote sielos koliažo technika?

– Žmogus – labai tingus sutvėrimas: iš gero gyvenimo nieko nedaro, reikia jį įsprausti į kampą. Prieš dešimt metų kaip tik tokiame kampe atsidūriau ir aš. Buvau baigusi VDU socialinio darbo bakalaurą, KTU marketingo magistrantūros studijas, ilgą laiką dirbau tarptautinėje kompanijoje "Avon Cosmetics", buvau savanorė saviugdos lektorė, visur ir visada vadovavausi protu, tad sudėtingoms šeiminių santykių situacijoms paaiškinti visada rasdavau pagrįstą paaiškinimą – idealų nėra. Kai atmosfera šeimoje pradėjo slėgti, pagalbos bandžiau ieškoti saviugdos knygose, psichologijos seminaruose. 2011 m. likimas mane atvedė pas psichologę, aromaterapeutę, kaip ji pati save pristato, ekstravagantišką gyvenimo mylėtoją Dalią Braziulytę, kuri mane ir supažindino su sielos koliažo technika. Po trejų metų praktikos nusprendusi gilinti turimas žinias ir pati pradėti mokyti šios technikos, Prancūzijoje baigiau SoulCollage® vedėjų mokymus pas psichoterapeutę Mari Mariabruną Sirabellą. Gautas mokslo sertifikatas leido vesti seminarus grupėms, mokymus vaikams, paaugliams, pagyvenusių žmonių centruose.

Ilgainiui supratau, kad šis metodas – puikus būdas ištraukti pasąmoninę informaciją, bet ką su ja daryti, kaip suvaldyti procesus, trūko žinių, tad nuo 2016 m. pradėjau studijuoti geštalto psichoterapiją.

– Gal kurti kortą tolygu apsilankyti pas psichologą?

– Anksčiau pati buvau skeptiškai nusiteikusi prieš psichologus, be to, lankytis pas juos brangu. Pajutau, kad išsikalbėti galiu ir darydama sielos koliažo kortą, ir tai nieko nekainuoja. Dabar, po dvejų metų geštalto psichoterapijos studijų, galvoju kitaip.

Šios studijos padėjo geriau įvertinti sielos koliažo techniką. Suprasti, atrasti, suvokti savyje esančius procesus – jau didelis žingsnis į priekį. Kol viskas vyksta pasąmonės lygiu, tu negali savęs kontroliuoti, net nesupranti, kodėl elgiesi taip ir ne kitaip. Sielos koliažas ugdo sąmoningumą ir savistabą. O ką darysi su tuo sąmoningumu – jau kitas klausimas. Nuo sąmoningumo pereiti prie veiklos, kitokios, neįprastos veiklos – baisu, nedrąsu, nes tai žingsnis už komforto zonos. Suvokęs, kad dirbi ne tą darbą, kurį norėtum, ar išdrįstum jį pakeisti, ieškoti kito? Ar šis suvokimas ir liks tavo sąmoningumo, žinojimo lygyje?

Sielos koliažas nėra burtai ar stebuklingas vaistas nuo visų ligų: technika gali padėti atpažinti problemą – geriau perprasti, kurie žmogaus poreikiai tikrieji, o kur tik aplinkos nulemti norai. Jei, supratęs savo tikruosius poreikius, nė piršto nepajudinsi, niekas ir nepasikeis. Viskas žmogaus rankose!

– Kuo ši technika buvo naudinga jums? Kaip pakeitė jūsų gyvenimą?

– Po skyrybų man rodėsi, kad dabar jau nebenoriu jokių santykių, o kartą darydama kortą pamačiau, kad mano vidus toli gražu taip negalvoja! Tai tiesiog išplaukė iš mano pasąmonės. Įdomu, kad visai netrukus aš susipažinau su būsimuoju savo vyru ir šiandien esu laimingai ištekėjusi, jau trejus metus gyvenu Švedijoje.

Nuolatinė sielos koliažo praktika mane labai pakeitė ir vis keičia. Savęs pažinimas niekada nesibaigiantis procesas – kuo giliau į mišką, tuo daugiau medžių. Ši technika padėjo tapti atviresnei, supratingesnei, laisvesnei, tvirtesnei, labiau pasitikiu savimi, žinau, ko noriu. Pažinusi save, labiau pažįstu, suprantu ir kitus žmones, tampu žmogiškesnė, brandesnė, išmintingesnė.


Sielos koliažas padės:

atrasti ramybę;

pažadinti kūrybiškumą;

labiau pažinti ir suprasti save bei kitus;

gauti atsakymus į rūpimus klausimus;

įveikti baimes, kompleksus;

iškelti naujus tikslus;

pradėti naują gyvenimo etapą.


Komentaras

Seena B.Frost

Psichoterapeutė, psichologė

Nevertinkite, ar gražu, ar ne. Svarbu įsijausti į tą procesą – atsipalaidavus rinktis paveikslėlius, būti atviram, tuomet siela prakalba. Iš tiesų tai paveikslėliai jus pasirenka. Paveikslėliai kartais net reikalaus, kad jūs juos griebtumėte ir išplėštumėte! Jūs net nežinosite, kodėl (loginio proto klausimas) norite paimti tą paveikslėlį, galbūt jis net nepatiks jums. Paveikslėliai turi galią iškelti į paviršių nesuvokiamą, pasąmoningą informaciją, kuri nėra lengvai pasiekiama mąstančio proto. Apčiuopiamu, realiu jie paverčia tai, kas mūsų psichikoje yra tik užuomazgos, blyksnis ir sąmoningai suvokiama labai miglotai. Šis ištraukimas į dienos šviesą padės plačiau, išsamiau pažinti save. Tai, ką pamatysite kortoje, paneigti negalėsite – tai vienoda tiesa mūsų stiprybėms, svajonėms ir nepripažintomis mūsų asmenybės dalimis."

Šaltinis: Seena B.Frost. SoulCollage® Evolving: an Intuitive Collage Process for Self-Discovery and Comunity)NAUJAUSI KOMENTARAI

Geriau tegu giriasi

Geriau tegu giriasi portretas
Negu zirzia....

Pranas Morkūnas

Pranas Morkūnas portretas
Autorė man primena autobuso keleivę, sutiktą prieš eilę metų. Atsisėdusi prie pažįstamos vis gyrėsi...gyrėsi...bet po to paklausė jos:,,Argi ne gerai aš gyvenu?"Pati netikėjo ką sakė? Autorė irgi panaši...
VISI KOMENTARAI 2

SUSIJĘ STRAIPSNIAI

 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

Daugiau straipsnių