Priklausomybių priežastys ir užburto rato aklavietė

 • Teksto dydis:

Vaikų priklausomybė nuo interneto, išmaniųjų telefonų ir kompiuterių gali būti visos šeimos turimų priklausomybių dalis, teigia psichologai ir pataria, kaip elgtis tėvams.

Nenuoseklaus elgesio žala

"Vaikų priklausomas elgesys, šiuo atveju – nesaikingas įvairių informacinių technologijų prietaisų naudojimas dažnai būna tik ledkalnio viršūnė visos šeimos priklausomybių grandinėje. Dažnai tėvai turi sunkumų dėl priklausomybės nuo santykių su kitais žmonėmis. Šias patirtis jie atsineša iš savo vaikystės. Tokie tėvai patys išgyvena įtampas, nerimą, neatpažįsta savo emocijų", – aiškina psichologė Daiva Klovienė.

Tėvai, patys užaugę nedarnioje aplinkoje, ir savo šeimose elgiasi nenuosekliai, nenubrėžia savo vaikams aiškių taisyklių arba jas aptarę nesilaiko jų patys, nuolaidžiauja. Dažniausiai jiems yra patogu vaikui numesti planšetę ar įbrukti išmanųjį telefoną, kad galėtų išvengti pasikalbėjimo, pabendravimo su savo vaikais. Tokiose šeimose vaikas išmoksta, kad nėra taisyklių, nėra atsakomybės už savo veiksmus.

Kai tėvai pastebi, kad vaikas turi sunkumų dėl nesaikingo interneto ar išmaniojo telefono naudojimo, dažniausiai pasimeta, susirūpina, nebežino, kaip elgtis. Jie išbando įvairiausius būdus: barasi, atima prietaisus, kontroliuoja kiekvieną vaiko judesį. O kitą dieną ir vėl užmerkia akis, apsimeta, kad viskas gerai. Toks nenuoseklus tėvų elgesys padaro žalą vaikui ir skatina priklausomybės atsiradimą ar progresavimą.

Gyvena kito gyvenimą

Psichologai atkreipia dėmesį, kad paauglio priklausomybė gali būti jau visiškai susiformavusi. Tuomet tėvai tampa priklausomi nuo priklausomo paauglio elgesio.

Visos tėvų mintys pradeda suktis tik apie naršantį internete vaiką, jie nustoja rūpintis savimi, nebekontroliuoja emocijų, pradeda gyventi savo vaiko gyvenimą. Jie nori ištisai kontroliuoti, naktimis nebegali miegoti, eina tikrinti, ką jų sūnus ar dukra veikia.

Jei vaikai norės apgauti – apgaus, ims naudoti kitą naršyklę, vietoje kompiuterio pasiims planšetę, susiras stalčiuje seną telefoną. Geriausiai veikia motyvacinės priemonės.

Vėliau tokie tėvai pradeda save kaltinti, kad kažko nepadarė dėl vaiko. Dėl kaltės jausmo pradeda nuolaidžiauti, daryti išimtis susitarimuose su vaikais. O jie, pajutę tėvų kaltę, pradeda tuo manipuliuoti. Taip užsisuka ydingas priklausomybės ratas: tėvai paskatina vaikų priklausomybę, vaikai tampa priklausomi nuo informacinių technologijų ar interneto, o tėvai – priklausomi nuo savo vaikų priklausomo elgesio.

"Žmonių, kurie yra priklausomi nuo artimo žmogaus, turinčio kokią nors priklausomybę, požymiai labai panašūs", – aiškina psichologė D.Klovienė.

Tokiems žmonėms būdingą norą kontroliuoti psichologė lygina su noru "tarsi nuolat pavartoti kito žmogaus".

"Su žmonėmis, priklausomais nuo savo artimųjų, susiduriu beveik kiekvieną dieną. Tėvų išgyvenimai gali tęstis daug metų, jeigu jų vaikas, galbūt jau suaugęs, nuo kažko priklausomas. Tokia padėtis gali lemti įvairius tėvų sveikatos sutrikimus, depresiją", – atskleidžia D.Klovienė.

Priklausomybė nuo priklausomybę turinčio žmogaus įvardijama kaip kopriklausomybė, arba santykių priklausomybė. Lietuvoje apie tai kalbama, taip pat yra ir tokių nuo santykių priklausomų žmonių psichoterapinė grupė. Joje mokomasi atpažinti savo ir kito žmogaus emocijas, išmokstama, kaip kitaip, ne per priklausomybės santykį, būti ir bendrauti su kitais žmonėmis, pajusti "čia ir dabar", nes šį svarbų gebėjimą išstumia dideli virtualiosios realybės kiekiai.

Riboti – ne išeitis

Pasak informacinių technologijų specialisto Tyrūno Jokubausko, išmanieji prietaisai vaikui ima kelti problemų nuo pat pirmos dienos, kai tik jie patenka į mažylių rankas.

Specialistas tai patyrė asmeniškai – šiuo metu šeimoje augina dešimties ir šešiolikos metų vaikus. T.Jokubauskas taip pat žino ir apie kolegų pasaulyje kuriamas programėles tėvams vaikų interneto prieigai riboti, nors jų ir netaiko.

"Esu prieš ribojimus, nes kuo labiau riboji, tuo labiau vaikas nori. Be to, manau, kad kompiuteris ar internetas mums turi būti tas pats, kaip šaldytuvas ar kitas mūsų patogumui skirtas prietaisas. Duoti vaikui kompiuterį ir riboti jo naudojimą, mano manymu, yra tas pats, kas nupirkti greitą elektrinį paspirtuką ir sakyti, kad važinėtų lėtai ir saugiai. Todėl siūlyčiau tėvams labiau taikyti motyvavimo priemones, o ne draudimus: gerai mokaisi – daugiau laiko galėsi praleisti prie kompiuterio arba prie kompiuterio galėsi eiti tik susitvarkęs kambarį ar panašiai", – pataria T.Jokubauskas.

Tėvams jis taip pat rekomenduotų dažniau tikrinti vaikų interneto naršymo, pokalbių svetainių naudojimo istoriją, socialiniais tinklais leisti naudotis tik tada, jei tarp draugų yra ir tėvai, o taip pat naudoti paprastą "Windows" programinės įrangos "Parent control" funkciją. Specialias ribojančias programėles jis rekomenduotų nebent iškilus rimtai problemai.

"Jei vaikai norės apgauti – apgaus, ims naudoti kitą naršyklę, vietoje kompiuterio pasiims planšetę, susiras stalčiuje seną telefoną. Geriausiai veikia motyvacinės priemonės", – pabrėžia informacinių technologijų žinovas.

Tai, ko nereikia

Elektronikos platintojų asociacijos projektų vadovė Imanta Baltrūnaitė atkreipia dėmesį, kad vaikų prieigą prie interneto ir problemų keliantį naudojimąsi kompiuteriais bei telefonais gali padidinti nekontroliuojamas nereikalingų tokių prietaisų kiekis namuose.

Elektronikos platintojų asociacijos iniciatyva Kauno technologijos universiteto Aplinkos inžinerijos instituto atliktoje studijoje pabrėžiama, kad beveik penktadalis šalies gyventojų šeimose sukauptos elektronikos įrangos yra nenaudojama arba naudojama rečiau kaip kartą per metus. Toks įprotis kaupti gali tapti pagunda vaikams, sukelti ne tik psichologinių, bet ir sveikatos problemų, nes nesaugiai laikoma elektronika tampa toksiškais aplinkos teršalais.

Projektų vadovė I.Baltrūnaitė atkreipia dėmesį, kad panaudotas baterijas ir smulkią elektronikos įrangą galima palikti prekybos centruose, elektronika prekiaujančiose parduotuvėse, bibliotekose ir kitur. Nebepataisoma arba dėl kitų priežasčių naudojimui nebetinkama visos komplektacijos stambiagabaritė elektronika nemokamai išvežama iš namų užregistravus prašymą telefonu 8 695 55 111 arba užpildžius formą internete adresu www.epa.lt.NAUJAUSI KOMENTARAI

 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

Daugiau straipsnių