– Ar yra tokia klinikinė diagnozė kaip sezoninė depresija? Sezoninis liūdesys?
– Mes dvi sąvokas naudojam. Depresija – diagnozė, liūdesys – emocinė būsena. Tai be abejo, sausio mėnesį būna paūmėjęs žmonių liūdesys, niūrumas. Tokią tendenciją galime pamatyti.
– Ką žmonės galvoja sausio mėnesį? Kas yra jų mintyse ir širdyse?
– Šis tamsus laikotarpis atneša niūrumo. Šventinis periodas irgi yra sudėtingas, daliai žmonių per jį atsiranda emocinės duobės, nes tai – santykiai, šeimos šventė. Tie santykiai su šeima kartais būna sudėtingi ir žmonės dažnai patiria nereikalingos įtampos. O kai baigiasi tas periodas, tos šventės nebuvo tokios, kokių tikėjosi, tada ateina sausis, jis atneša tokią iliuziją, kad nuo sausio 1-os viskas pasikeis, o pasirodo – niekas nepasikeičia. Pačiam reikia tą pokytį daryt, o tai atneša nelabai malonius emocinius išgyvenimus.
Ateina sausis, jis atneša tokią iliuziją, kad nuo sausio 1-os viskas pasikeis, o pasirodo – niekas nepasikeičia.
– Ar žmonės pažada sau ką nors prieš Naujuosius metus? Kad jie kažką padarys, pakeis ir panašiai. Ir kada jie supranta, kad ne viską pavyks įgyvendinti?
– Žmonės būna nusiperka abonementą į sporto klubą, sako: tikrai eisiu, o po maždaug dviejų savaičių klubai vėl pustuščiai. Žmonėms reikia dėti daugiau pastangų, tai reikalauja laiko ir sąmoningų veiksmų, pradedant nuo aiškios vidinės motyvacijos, dėl ko aš noriu tą padaryti ir kodėl man tai rūpi, baigiant tuo, kad turime susiplanuoti ir pagalvoti apie tai, ar bus atkirtis, kas mums padės to rezultato pasiekti.
Deja, aš manau, kad mes dažnai imamės ieškoti tokio sėkmingo gyvenimo recepto, užsikeldami tikslus, kurie mums apskritai nerūpi. Na, tas pats sportas, sportuosiu, o dėl ko? Reik turėti vidinį motyvą to siekti. Bet koks pokytis reikalauja išėjimo iš komforto zonos, o tai kelia tam tikra nerimą, įtampą.
Visas LNK reportažas – vaizdo įraše:
– Ar svarbu turėti kokį nors planą metams į priekį? Nes daugelis žmonių neplanuoja.
– Jeigu nori pasiekti rezultatą – taip, jeigu tau tinka bet kaip, tada ne.
– Gal tą sausio liūdesį lemia ir vitamino D trūkumas? Visgi tamsu, saulės nėra.
– Aš labiau laikausi minties „nėra blogo oro, yra bloga nuotaika.“ Aišku, mes galime suvesti kažkokius gamtos reiškinius, tas saulės kiekis pradžiugina, bet kas tamsoje tokio atsidaro, kad tave liūdina? vėlgi, tamsa tinka apmąstymams, tai gali išnaudoti tą laiką jiems, priimti sprendimus, giliau pagalvoti apie save, savo poreikius. Bet aš labiau tikiu žmogaus vidinės motyvacijos galia, nesvarbu, koks yra oras, jeigu tu randi vidinius sprendimus, kurie tau patinka, bet kokiu oru tą galima padaryti.
– Ką patartumėte žmonėms, kad jie nesijustų bejėgiai, nematytų tos beprasmybės ir tuštumos?
– Neužsisklęsti vienam. Visą laiką gelbėja santykiai, maloni veikla. Jeigu nepatinka oras, klimatinės sąlygos, tai nueik ten, kur šilta. Nebūtina išvažiuoti į šiltus kraštus, bet galima nuvykti į pirtį, baseiną. Vėlgi, pagalvoti apie veiklas, kurios džiugina.
Naujausi komentarai