Iš radioaktyvių medžiagų
PET – vienas tiksliausių diagnostikos metodų. Atliekant šį tyrimą pacientui suleidžiama radiofarmacinio vaistinio preparato ir, fiksuojant radioaktyvių medžiagų susikaupimą, įvertinami labai ankstyvi vidaus organų pakitimai. PET reikalingi vaistiniai preparatai bus gaminami prieš mėnesį Kauno klinikose duris atvėrusiame BMTC veikiančioje ciklotrono infrastruktūroje.
„BMTC įrengtas ciklotronas gamins PET reikalingus radioizotopus, o greta esančioje laboratorijoje bus gaminami radiofarmaciniai preparatai ankstyvajai onkologinių, kardiologinių, neurologinių ir kitų ligų diagnostikai, kuriuos iki šiol Lietuva atsiveždavo iš užsienio šalių. Tai apsunkino itin tikslaus diagnostinio tyrimo prieinamumą mūsų šalies pacientams“, – sakė prof. habil. dr. Renaldas Jurkevičius.
BMTC vadovas prof. Donatas Vajauskas paaiškino tyrimo mechanizmą: „BMTC kuriamos PET tyrimui skirtos veikliosios medžiagos prisijungia prie organizme vykstančių biocheminių procesų. Taip tyrimo metu mes gauname ne anatominį vaizdą, kuris įprastai gaunamas kompiuterinės tomografijos ar magnetinio rezonanso tyrimų metu, kai tiriami anatominiai pokyčiai ir iš jų sprendžiama, kokia tai liga ir kokia jos stadija. PET tyrimas leidžia pamatyti biocheminių procesų pokyčius, kurių atsiranda daug anksčiau nei anatominių pokyčių. Pagal tai galime anksčiau ir tiksliau nustatyti ligą, jos išreikštumą ar išplitimą.“
D. Vajausko žodžiais, PET tyrimo taikymas šiuolaikinėje ligų diagnostikoje įgauna didžiulį pagreitį, vykstant nuolatiniam naujų vaistų, skirtų PET tyrimui atlikti, kūrimui. „Išskirtinis šio tyrimo tikslumas ir specifiškumas yra kertinis. Pasitelkę labai tikslią diagnostiką, galime suplanuoti labai veiksmingą paciento gydymą“, – atkreipė dėmesį profesorius.
R. Jurkevičius. T. Biliūno / BNS nuotr.
Specifiniai vaistai
Kauno klinikose jau yra atliekami daugumos onkologinių, neurologinių ir kardiologinių ligų, o taip pat ir specializuoti neuroendokrininių navikų ir prostatos vėžio PET tyrimai. Jiems reikalingi itin specifiniai vaistai, skirti būtent šioms ligoms tirti.
Ciklotronas gamins PET reikalingus radioizotopus, o greta esančioje laboratorijoje bus gaminami radiofarmaciniai preparatai ankstyvajai onkologinių, kardiologinių, neurologinių ir kitų ligų diagnostikai.
„Vadinasi, jei mes kuriame vaistą, tinkamą prostatos vėžio PET tyrimui, jis nebus tinkamas krūties ar plaučių vėžio tyrimui ir analizei. PET tyrimas, kuriam naudojami mūsų kuriami vaistiniai preparatai, duoda atsakymą ne tik pradinėje ligos fazėje, bet ir vėlesnėse, kai ieškome ligos atkryčio, išplitimo, ir vėliausiose ligos fazėse, kai žiūrime, ar išplitusi liga turi tam tikrų požymių, kad galėtume pritaikyti specifinį gydymą. Kalbu apie teranostiką, t. y. terapijos ir diagnostikos sinergija, kai ir diagnostikai, ir terapijai (ligos gydymui) naudojame tuos pačius biocheminius kelius“, – pastebėjo D. Vajauskas.
Aštuonis kartus daugiau
Iki šiol Kauno klinikos radiofarmacinius preparatus PET tyrimams perka iš Lenkijos, o tai riboja pacientų diagnostiką, gydymo parinkimą, ligos atkryčio vertinimą ir atsako į gydymą analizę.
„Šiuos junginius įsivežti iš užsienio sudėtinga dėl didelio jų skilimo greičio ir kainos: kai kurie iš radiofarmacinių junginių pusiau skyla vos per 2 minutes, tokių vaistų pristatymas į Kauno klinikas iš viso nebuvo įmanomas. Tai yra radioaktyvūs vaistai. Dėl savaiminio skilimo proceso, kurio sustabdyti neįmanoma, bėgant laikui mes prarandame vis daugiau vaiste esančios radioaktyviosios medžiagos. Įsiveždami šiuos vaistus iš kaimyninės Lenkijos, mes jų užsisakome aštuonis kartus daugiau, kad gautume reikiamą kiekį vaistų pacientams ištirti. Taigi šie vaistai kainuoja mums gerokai daugiau, nei kainuotų juos gaminant vietoje. Be to, prisideda transportavimo išlaidos. Kai šiuos vaistus ciklotrone pasigaminsime patys, mums reikės tik užkelti juos liftu į antrą aukštą. Kelias iki ligonio sutrumpės nuo valandų iki minučių, nebeliks transportavimo išlaidų“, – skaičiavo D. Vajauskas.
Profesoriaus teigimu, turint galimybę pasigaminti tokių junginių, įvairių onkologinių, kardiologinių, neurologinių ir kitų ligų diagnostika taps ankstyvesnė ir tikslesnė. Tai palengvins ir padės įvertinti gydymo taktiką, nes šių junginių gamyba, ligų diagnostika ir gydymas vyks vienoje vietoje – Kauno klinikose.
„Kad galėtume PET tyrimui naudoti savo sukurtus vaistinius preparatus, reikia nueiti ilgą kelią. Reikia patvirtinti gamybos procesą. Čia labai svarbų vaidmenį vaidina reguliuojančios institucijos, prižiūrinčios tokias veiklas. Vėliau preparatai turės būti užregistruoti Lietuvos vaistų registre. Siekiame, kad jau šį rudenį juos galėtume naudoti PET tyrimams Kauno klinikose gydomiems pacientams, iki metų pabaigos pradėti juos tiekti šiuos tyrimus taip pat atliekančioms Santaros klinikoms“, – planavo BMTC vadovas.
D. Vajauskas. T. Biliūno / BNS nuotr.
Taps prieinamesnis
„Pasitelkus PET tyrimus, kai kurių onkologinių ligų diagnostika pasistūmėjo į ankstyvesnę fazę. Mes gana tiksliai galime nustatyti ne tik kad žmogus serga tam tikra tiriama liga, bet ir nustatyti, ar ši liga yra išplitusi, ar lokalizuota. Tai nustatę mes galime skirti maksimaliai efektyvų gydymą“, – tvirtino D. Vajauskas.
PET tyrimas leidžia pamatyti biocheminių procesų pokyčius, kurių atsiranda daug anksčiau nei anatominių pokyčių. Pagal tai galime anksčiau ir tiksliau nustatyti ligą, jos išreikštumą ar išplitimą.
Žymiai sumažėjus vietoje gaminamų PET tyrimams naudojamų vaistų, o kartu ir PET tyrimo kainai, šių tyrimų tikimasi atlikti daug daugiau nei iki šiol.
„Mūsų tikslas – kad šis tyrimas taptų prieinamas didesniam skaičiui žmonių. Lietuva pagal atliekamų PET tyrimų skaičių yra viena paskutinių Europoje. Tačiau be kokybiškos diagnostikos mes negalime vystyti ir precizinės medicinos. Žvelgiant į tokias pažangias šalis kaip Danija, kur PET tyrimų atliekama dešimtimis kartų daugiau nei Lietuvoje, matome, kad jų gydymo planai būna daug efektyvesni. Didesnis PET tyrimo prieinamumas mus stumtelės ne tik kokybiškesnės diagnostikos, bet ir efektyvesnio gydymo link“, – įsitikinęs profesorius.
Jis pabrėžia, kad PET tyrimui naudojami radioaktyvūs vaistai yra saugūs. Kiekviena jų partija praeina itin griežtą kokybės kontrolę.
„PET tyrimus mes atliekame pagal indikacijas, matydami, kad toks tyrimas padės sudaryti veiksmingą gydymo schemą. Radioaktyvaus vaisto stengiamės panaudoti kiek įmanoma mažiau. Tiek Lietuvoje, tiek ES medicininė pacientų apšvita yra griežtai prižiūrima – egzistuoja labai aiškiai apibrėžtos radiacinės saugos normos ir mes jų laikomės. Pacientams šis tyrimas apčiuopiamos žalos nesukuria“, – teigia D. Vajauskas.

Naujausi komentarai