Pereiti į pagrindinį turinį

Kaip sulieknėti? Mitai ir galimybės

2014-05-13 07:42
DMN inf.

Žolelės ir arbatėlės, kurios reklamuojamos kaip padedančios numesti svorį, dažniausiai tėra diuretikai – skysčius varantys ar vidurius laisvinantys produktai, teigia mokslininkai.

Kaip sulieknėti? Mitai ir galimybės
Kaip sulieknėti? Mitai ir galimybės / Shutterstock nuotr.

Žolelės ir arbatėlės, kurios reklamuojamos kaip padedančios numesti svorį, dažniausiai tėra diuretikai – skysčius varantys ar vidurius laisvinantys produktai, teigia mokslininkai.
Suaugusių Lietuvos žmonių gyvensenos tyrimo duomenimis, apie 60 proc. vyrų ir 50 proc. moterų turi antsvorio, o penktadalis yra nutukę.

Nutukimas, ypač dėl netinkamos mitybos, rodo žmogaus abejingumą  savo sveikatai. Dažniausiai nutunkama, kai su maistu gaunama daugiau energijos, nei jos išeikvojama. Fizinio aktyvumo stoka taip pat skatina nutukimą.

"Retesnė nutukimo priežastis – sutrikusi hormonus gaminančių liaukų veikla ir smegenų ligos", – priduria Kauno miesto savivaldybės Visuomenės sveikatos biuro visuomenės sveikatos specialistė Giedrė Bernotaitė.

Ji pataria, kaip atskirti, kurie populiarūs svorio mažinimo patarimai yra teisingi, o kurie – tik mitas ir ne tik nepadės numesti svorio, bet ir gali pakenkti sveikatai.

Mitas

Populiariosios mažai angliavandenių turinčios, baltymų, žaliosios arbatos, kopūstų dietos padeda ilgam atsikratyti antsvorio, netgi 10 kilogramų per 10 dienų.

Tikrovė

Populiariosios, atseit ypatingosios, dietos nėra geriausias būdas numesti antsvorį ir išlaikyti normalų kūno svorį. Laikantis šių dietų iš tiesų galima numesti svorio, bet jos gali būti labai žalingos sveikatai. Atsisakius kai kurių maisto produktų (o jų sąrašas neretai būna labai ilgas) organizmas negauna visų reikalingų maisto medžiagų. Žmonės labai greitai pavargsta nuo tokio riboto maitinimosi ir vėl priauga svorio.

Tyrimais įrodyta, kad per savaitę numesti po maždaug po 227–907 gramus, teisingai maitinantis ir sportuojant, yra geriausias būdas atsikratyti nereikalingo svorio ir daugiau jo nebepriaugti. Tobulinant mitybos ir judėjimo įpročius galima susikurti sveiką gyvenimo stilių ir kontroliuoti kūno svorį. Kartu sumažėja rizika susirgti širdies ligomis, hipertenzija, diabetu.

Mitas

Jei maitinatės teisingai, nereikia treniruočių.

Tikrovė

Norint efektyviai deginti riebalus negalima ignoruoti nė vieno iš keturių labai svarbių komponentų: aerobikos pratimų, subalansuotos mitybos, pasižyminčios nedideliu kalorijų deficitu, tikslo siekimo ir motyvacijos. Visada geriau sudeginti riebalus, negu mėginti numarinti juos badu.

Tam, kad riebalai tirptų, būtinas kalorijų deficitas, kurio siekti galima dviem būdais. Vienas jų – sumažinti iš maisto gaunamų kalorijų kiekį, kitas – padidinti kalorijų sudeginimą treniruotėje. Šis metodas yra puikus dar ir dėl to, kad didelis kalorijų deficitas gali sukelti raumenų masės sumažėjimą ir paskatinti badavimo reakciją, kai grįžtamasis efektas neišvengiamas.

Ironiška, bet daug žmonių daro priešingai. Jie sumažina kalorijų kiekį iki badavimo lygio ir treniruojasi labai mažai arba visai nesitreniruoja, juolab kad tam ir jėgų nebelieka. Tuomet sumažėja liesoji kūno masė ir atsiranda badavimo reakcija. Efektyviausias būdas yra valgyti daugiau, išlaikant mažą kaloringumą, ir treniruočių metu deginti riebalus.

Mitas

Ypatingieji treniruokliai, pratimai gali pakeisti kūno formas greitai ir efektyviai.

Tikrovė

Nėra jokių palengvinančių ar specialiųjų priemonių norint gauti didesnės naudos mankštinantis. Reklama, kad pratimams su tokia įranga užteks 15 minučių vietoj 30-ies, yra klaidinanti. Efektas priklauso nuo mankštinimosi intensyvumo ir trukmės, o ne nuo įrangos. Ilgalaikiam svorio mažinimui reikalingas visapusiškas fizinis aktyvumas: aerobinis krūvis ir raumenų stiprinimo bei tempimo mankštos.

Mitas

Mažai arba visai neturinti angliavandenių mitybos programa – geriausias būdas riebalams deginti.

Tikrovė

Pasaulio sveikatos organizacija skelbia, kad žmogaus mityboje didžiąją dalį, apie 60 proc., turi sudaryti angliavandeniai. Labai mažai angliavandenių turinčios dietos itin sunku laikytis. Jei iš mitybos ilgam išbraukiami pagrindiniai angliavandeniai, žmogus pasmerkia save kritimui žemyn. Kuo mažiau angliavandenių suvartojama laikantis dietos, tuo didesnis antsvoris grįžta vėl pradėjus juos vartoti. Dėl to 95 proc. žmonių nesunkiai susigrąžina buvusį svorį.

Mažai angliavandenių turinčios mitybos programos dažnai yra nesubalansuotos. Trūksta įvairių maistinių medžiagų. Mažai angliavandenių turinti dieta gali būti persotinta riebalų. Labai mažai angliavandenių turinti dieta sumažina energiją ir žmogus jaučiasi pavargęs, irzlus, treniruotės tampa kančia. Mažiau angliavandenių — mažiau energijos.

Mitas

Svorį padės sumažinti kinų žolytės, papildai, skirti lieknėti, kokteiliai, žolelės.

Tikrovė

Nėra tokios stebuklingos tabletės, kuri padėtų ilgą laiką kontroliuoti svorį. Dauguma reklamuojamų vaistų, papildų, kokteilių tėra tik apgaulingi pramonės produktai, skirti užsiimantiems lengvuoju kultūrizmu. Papildomos dozės papildų ir vitaminų negali padėti mažinti svorį, nes riebalai yra kuras mūsų organizmui, riebalus galime panaudoti raumenų darbui aktyviai judėdami ar mankštindamiesi.

Ypač svarbu nepasiduoti reklamos spaudimui vartoti įvairias žoleles ar arbatėles, kai žadama, kad lengvai neteksite 4–6 kg per savaitę. Tai dažniausiai tėra diuretikai – skysčius varantys ar vidurius laisvinantys produktai. Internetu platinamų egzotiškų vaistažolių ar žolelių, ypač kiniškų, skirtų svoriui mesti, pavojai sveikatai privertė mokslininkus sunerimti. Jie ištyrė ir paaiškėjo, kad vietoj vaistažolių panaudotos dvigubos vaistų dozės, kenkiančios visam organizmui ir sukeliančios negrįžtamų pokyčių ne tik fizinei, bet ir psichinei sveikatai. Kai kurios žolelės sukelia nervinei anoreksijai būdingus požymius.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra