Keičiasi vaistų skyrimo tvarka: valproatai – tik moterims menopauzės metu ir vyrams

Naujausi tarptautinių tyrimų duomenys patvirtina, kad vaistai, kurių sudėtyje yra valproatų, turi šalutinį, vaisiaus apsigimimus sukeliantį poveikį. Tad nuo šiol valproatų negalima skirti mergaitėms, paauglėms, vaisingo amžiaus moterims ir nėščiosioms, nebent kiti gydymo būdai yra neveiksmingi, arba pacientės jų netoleruoja. Valproatus skiriantis gydytojas turi pateikti pacientei išsamią informaciją apie riziką nėštumo metu ir vadovautis specialiais įspėjimais bei atsargumo priemonėmis.

Dėl didelės rizikos vaisiui esamo arba būsimo nėštumo metu tokie vaistai gali būti skiriami tik individualiais atvejais, tam tikrų formų epilepsijai gydyti. Tačiau tuomet vaisingo amžiaus moteris turi naudoti kontracepciją epilepsijos gydymo laikotarpiu bei raštiškai patvirtinti, kad yra susipažinusi su informacija apie galimą riziką nėštumo metu. Valproatai kaip pirmaeiliai vaistai skiriami tik moterims menopauzės metu ir vyrams.

Tai numatyta praėjusių metų gruodį įsigaliojusioje atnaujintoje epilepsijos gydymo tvarkoje, kuri leis epilepsija sergantiems pacientams greičiau nustatyti ligą, suteikti kokybiškas gydymo kompensuojamaisiais vaistais paslaugas bei sumažinti laukimo eiles.

Sveikatos apsaugos ministro Aurelijaus Verygos teigimu, atsiranda vis naujų mokslinių tyrimų ir inovatyvių gydymo priemonių, todėl svarbu reguliariai atnaujinti gydymo tvarką.

„Epilepsija yra sudėtinga liga, o pacientai dažnai turi ir gretutinių sveikatos sutrikimų, kurie apsunkina epilepsijos gydymą. Tad visuomet ieškoma būdų kompensuoti naujausius gydymo metodus ir vaistus, kurie padėtų pacientams kuo greičiau pasveikti“, – teigia ministras A. Veryga.

Patvirtintas rekomenduojamas paciento epilepsijos priepuolių dienoraštis, kuris padės pacientams patiems stebėti ligos eigą ir gydymo veiksmingumą. Taip pat numatyta nauja paslauga – gydytojo klinikinio farmakologo konsultacija, kai pacientas dėl gretutinių ligų ar sveikatos sutrikimų vartoja daug vaistų ir reikalinga nustatyti vaistų suderinamumą.

Siekiant valdyti pacientų srautus ir mažinti laukimo eiles, nuo šiol šeimos gydytojas dėl epilepsija sergančio paciento detalesnio ištyrimo ar gydymo konsultuosis su ligoninėse dirbančiais neurologu arba vaikų neurologu, o nustatytais atvejais gydytojas galės iš karto nusiųsti pacientą tretinio lygio neurologijos paslaugas teikiančio gydytojo neurologo ar gydytojo vaikų neurologo konsultacijai.NAUJAUSI KOMENTARAI

ligonės mama

ligonės mama portretas
Kuo daugiau mirties nuosprendžių. Toks šiuolaikinis sveikatos šūkis.Jeigu žmogus neoperuojamas dėl grėsmės gyvybei ir tik vaistai su valproatais palaiko normalesnę būseną tai apie kokį vaisingumą kalbama? Iš straipsnio matyt, kad priėmusių įstatymus pažintis su epilepsija yra nulinė. Ar nori, kad epilepsija sergančios šeimos gimdytų invalidus ir be to nelabai gali ir prižiūrėti patys, jei yra sunki epilepsinė forma. Ligonius pačius reikia prižiūrėti. Juk nemaža dalis jaunimo serga šia liga. Šioje vietoje didelis "lepsusas" sveikatos įstatymų leidėjų.
VISI KOMENTARAI 1
 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Orai
 • TV
  programa
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Facebook
 • Twitter
 • RSS

Galerijos

Daugiau straipsnių