Pereiti į pagrindinį turinį

Rudens vaistinėlė iš gamtos

2015-10-02 06:32
Rudens vaistinėlė iš gamtos
Rudens vaistinėlė iš gamtos / Shutterstock nuotr.

Prasidėjus rudens darganoms, sveikiems išlikti padės žolynų ir kitų gamtos dovanų krepšelis. Naudingųjų vaistažolių galima įsigyti, o kai kurių dar galite suspėti pasirinkti ir patys.

Pataria specialistė

Žolininkė, provizorė farmakognostė Jadvyga Balvočiūtė:

Nuo rudens ligų

Norint išvengti negalavimų, pirmiausia siūlyčiau kasdien stiprintis įvairių žolių arbatomis – gervuogių, žemuogių, šaltalankių, trupučiu gysločio. Tačiau jis tinka tik tiems, kurie neturi padidėjusio skrandžio rūgštingumo. Tokiu atveju tinka ir kraujažolė, jonažolė.

Peršalimui ir įvairioms virusinėms ligoms jau užklupus nepakeičiama yra vingiorykštės žolė. Ji puikiai gydo anginą, valo pūlinius. Beje, jos jaunų atželiančių lapelių nušienautose pievose dar galima pasirinkti – turėsite itin stiprų priešuždegiminį vaistą. Vėsiojo sezono metu pravartu turėti ir šeivamedžio žiedų, debesylo.

Tiek profilaktiškai, tiek ir blogiau pasijutus galime prigriebti visus gerai mums žinomus prieskoninius kvapiuosius augalus: raudonėlį, baziliką, pipirmetę, šalaviją, krūminę perilę, vaistinį isopą. Šios ir kitos prieuždegiminį poveikį turinčios žolės puikiai pagelbės ir nuo lėtinių ligų paūmėjimų – tiek sąnarių, tiek kvėpavimo ligų ar esant virškinimo sutrikimams.

Dar galima pasirinkti

Būnant gamtoje dar galima pasirinkti ataugusių žemuogių, jaunų lazdynų lapelių, pasidžiovinti laukinių obuolių, itin naudingų sergantiems mažakraujyste. Kas sode turi bulvinių saulėgrąžų (topinambų), gali pasiskinti jų lapų, kurie puikiai tiks kasdieniam vartojimui, jais arbatą gardinti rekomenduojama diabetikams. Galima pasirinkti dar kai kur žydinčių labai vertingų raudonųjų dobilų, kurie saugo nuo sklerozės.

Galima pasidžiovinti arba užsišaldyti kaip tik dabar savo vaisius subrandinusio raugerškio. Po nedaug galima vartoti ir putino vaisių.

Dar vienas universalus ir labai naudingas augalas sveikatai palaikyti – petražolė. Ji labai vitamininga, skatina organizmo gijimus, labai naudinga šlapimo pūslei ir inkstams. Pravartu būtų gerti obuolių žievelių arbatą, ji ypač tinka prieš miegą.

Svarbu paisyti saiko

Vartojant žoles, kaip ir apskritai bet kokius produktus, svarbus saikas. Be to, kiekvieno mūsų organizmas individualiai priima žoleles.

Bendras patarimas – vartoti žoleles tiek išoriškai, tiek į vidų reikėtų pradėti nuo mažų dozių, pasitikrinti, kaip veikia. Ir tik po kokių 2–3 dienų jas galima drąsiai vartoti. Jei tik yra galimybė, visada rekomenduoju pasitarti su specialistu. Dar labai svarbu žinoti, kad žolelių veiksmingumą ir naudingumą lemia jų ekologiškumas.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra