Tymai: gydytojai nepažino ligos, o užsikrėtusiam vaikinui patarė gerti arbatą Pereiti į pagrindinį turinį

Tymai: gydytojai nepažino ligos, o užsikrėtusiam vaikinui patarė gerti arbatą

2010-08-25 10:48
Tymai: gydytojai nepažino ligos, o užsikrėtusiam vaikinui patarė gerti arbatą
Tymai: gydytojai nepažino ligos, o užsikrėtusiam vaikinui patarė gerti arbatą / Shutterstock nuotr.

Tymai – liga, nuo kurios privaloma skiepyti vaikus ir todėl niekas nebeturėtų sirgti. Atrodo, kad tuo įtikėjo medikai, nes tymų virusu užsikrėtusiam vaikinui patarė gerti aviečių arbatos, užuot įtarę sunkią ir pavojingą ligą.

Gydytoja konsultavo telefonu

Per vieną savaitę du mūsų šalies gyventojai susirgo užmiršta liga – tymais.

"Ligas sukeliantys virusai nuo skiepų neišnyksta. Jie egzistuoja laukdami progos pasireikšti", – patvirtino Kauno visuomenės sveikatos centro Užkrečiamųjų ligų profilaktikos ir kontrolės skyriaus vedėja Orina Ivanauskienė.

Jos žodžius iliustruoja faktas: prieš pusantros savaitės Kauno rajono Domeikavos gyventojui Simonui Žvirbliui, o prieš savaitę – 53-ejų metų šiaulietei buvo diagnozuoti tymai.

"Mama sakė, kad buvau skiepytas nuo šios ligos, bet, matyt, vakcinos poveikis išblėso", – taip savo susirgimo priežastis įvardija S.Žvirblis.

Jam – 20 metų. Vaikinas susirgo staiga ir netikėtai. Prieš savaitę kartu su metais jaunesniu broliu grįžo iš Italijos, kur viešėjo pas ten gyvenančias seseris. Dar nebuvo išblėsę malonūs įspūdžiai, kai juos apkartino liga: pradėjo krėsti drebulys, pasimatavus kūno temperatūrą termometras rodė 40 laipsnių.

Kitą dieną temperatūra nukrito, bet trečiąją vėl pakilo taip pat aukštai.

"Šeimos gydytoja, kuriai paskambinome, patarė gerti antibiotikus ir paracetamolį. Taip gydžiausi dvi dienas, bet vaistai neveikė – temperatūra nekrito. Norėjome išsikviesti greitąją medicinos pagalbą, bet nevažiavo, liepė toliau gerti vaistus ir aviečių arbatą", – pasakojo vaikinas.

Kadangi vaistai iki tol nepadėjo, aviečių arbata jų poveikio nesustiprino: S.Žvirblio savijauta ir kitą dieną negerėjo. Vėl paskambinus į Kauno rajono greitosios medicinos pagalbos stotį pagalbos šauksmas pagaliau buvo išgirstas. 

Neišbėrė tik veido

Greitosios pagalbos medikai nuvežė beveik savaitę karščiuojantį vaikiną į Kauno 2-ąją klinikinę ligoninę. Priėmimo skyriuje taip pat ne iš karto buvo priimtas sprendimas guldyti ligonį į ligoninę.

"Paguldžius įtarė tymus. Buvau išbertas tik truputį, bet netrukus išbėrė visą kūną: krūtinę, rankas, kojas. Neišbėrė tik veido", – apibendrina S.Žvirblis.

Laboratorinių tyrimų, atliktų Vilniuje, rezultatai tymų diagnozę patvirtino.

Į klausimą, ar tai neišgąsdino, vaikinas ramiai atsako: "Juk jau buvau ligoninėje, medikų prižiūrimas."

Tymai sukėlė komplikaciją – bronchitą. Laimė, jo gydymas buvo sėkmingas.

"Tymus sukeliantis virusas gali sutrikdyti įvairių organų funkcijas. Ligos komplikacijos – meningitas, plaučių, ausų uždegimas. Nuo pastarojo ligonis gali apkursti. Tymai paveikia imuninę sistemą ir ji persirgusiajam šia liga atsikuria lėčiau, nei sirgus kitomis ligomis", – ypatumus pabrėžė Kauno medicinos universiteto Infekcinių ligų klinikos vadovė docentė Auksė Mickienė.

Neaišku, kur užsikrėtė

Tymai – viena sunkiausių ir pavojingiausių vaikiškų ligų. Kol dar nebuvo pradėta naudoti vakciną nuo jos, tymų epidemijos kildavo net kas 2–5 metai. Vakcinacija nuo tymų Lietuvoje pradėta 1964 m. Paskutinis protrūkis Lietuvoje registruotas 2002-aisiais.

"Per paskutinį dešimtmetį Lietuvoje kasmet registruojama po vieną susirgimo tymais atvejį. Liga dažniausiai įvežama. Kol nebuvo plačiai taikoma vakcinacija, tymais užsikrėsdavo apie 90 proc. žmonių iki 20 metų. Pradėjus skiepyti, sergamumas sumažėjo 99 proc. Serga dažniausiai neskiepyti ar tie, kuriems buvo suleistos ne visos vakcinos dozės", – pakomentavo gydytoja O.Ivanauskienė.

Italijoje su Simonu viešėjo jo brolis. Nei jis, nei jų seserys nesusirgo. Simonas nuo vaikystės buvo silpnesnis: dažnai sirgdavo angina ir gripu. Neaišku, nuo ko užsikrėtė dabar: gal lėktuve, gal parduotuvėje ar kavinėje, kur dirbo.

Prieš savaitę Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro laboratorijoje patvirtintas antrasis tymų atvejis šiais metais. Tymais susirgo 53-ejų moteris, gyvenanti Šiauliuose. Įtariama, kad ji užsikrėtė Didžiojoje Britanijoje. Praėjus penkioms dienoms po kelionės į šią šalį ji pajuto pirmuosius šios ligos simptomus, dar po penkių dienų moteris buvo hospitalizuota.

Gydytoja O.Ivanauskienė pabrėžia, kad kolegos medikai turi žinoti, kad tymai neišnyko, ir privalo būti budrūs, nes pavėluotai diagnozuota liga gali sukelti pavojų sveikatai ir net gyvybei. Tymai buvo ir iki šiol yra viena dažniausių mirčių priežasčių tarp visų vakcinomis kontroliuojamų ligų.

Kaip apsisaugoti?

Gyva tymų, epideminio parotito, raudonukės vakcina (MMR) rekomenduojama visiems asmenims, neturintiems imuniteto šiai ligai ir priešparodymų vakcinai. Viena vakcinos dozė imliems asmenims suformuoja imunitetą 94–98 proc. galbūt visam gyvenimui. Antra vakcinos dozė imuniteto lygį sustiprina iki 99 proc. Vadovaujantis Lietuvos vaikų profilaktinių skiepijimų kalendoriumi, pirmoji skiepų dozė įskiepijama 15–16 mėnesių vaikams, antroji – 6–7 metų, o 12 metų paaugliams MMR skiriama, jei jie nebuvo skiepyti būdami 6–7 metų. Revakcinacija 6–7 m. amžiaus vaikams padidina imuniteto lygį iki 99 proc.

Gydymas

Pagrindinis tymų gydymo tikslas yra palengvinti ligos simptomus. Patariama gulėti lovoje tol, kol aukšta temperatūra nukris ir savijauta pagerės, tačiau lovos režimas turėtų trukti ne trumpiau kaip savaitę. Ligonis būtinai turi gerti užtektinai skysčių, kad nepasireikštų dehidratacijos požymiai. Rekomenduojama burną skalauti šiltais ramunėlių tirpalais. Jei pūliuoja akys, jas reikia praplauti virintu vandeniu, galima skirti akių lašus, prieš tai pasitarus su gydytoju. Norint numalšinti skausmą ir sumažinti aukštą temperatūrą, galima skirti nesteroidinius vaistus nuo uždegimo. Prieš skiriant medikamentus, būtina pasitarti su šeimos gydytoju ar vaistininku. Paprastai vaistai nuo kosulio ir antibiotikai yra neveiksmingi, tad jų vartoti nerekomenduojama. Sergantieji sunkia tymų forma ar esant komplikacijoms gydomi ligoninėse, izoliuotose palatose. Siekiant, kad liga neplistų, patariama sergančiųjų nelankyti nei namuose, nei ligoninėje. Turėjusieji kontaktą su tymais sergančiu ligoniu skiepijami ne vėliau kaip praėjus 72 valandoms.

.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra

Daugiau naujienų