Vilniečiai, turintys mokyklinio amžiaus vaikų, šiuo metu laukia atsakymų, ar atsiras vietos ugdymo įstaigose, kurias jie parinko savo atžaloms. Laukimas labiausiai graužia būsimų pirmokų ir penktokų tėvus, nes jie suvokia, kad patekti į pageidaujamą mokyklą pavyks ne visiems.
Bet kokia kaina
Mokyklos, prie kurių durų driekiasi norinčių mokytis būtent jose eilės, vadinamos prestižinėmis. Leisti savo vaikus būtent į jas tėvai siekia bet kokia kaina. Kartais – ir ne visai legaliais būdais.Jei mokykla prestižinė, tėvai mažiau piktinasi įvairiomis rinkliavomis: už remontą, naują lentą ar kompiuterį. O jei ir bando piktintis, tai juos nugesina būtent per vargus į vieną ar kitą garsesnę mokyklą savo vaikus įtaisę tėveliai.
Prestižinė valstybinė mokykla, kad ir kaip skaičiuosi, tėvų kišenę palengvins mažiau. Pavyzdžiui, privačioje "Saulės" gimnazijoje pradinukams mokslas kainuoja 590 litų per mėnesį, o jei jie dar lanko ir vadinamąją prailgintą grupę, prie šios sumos reikia pridėti 220 litų. Vyresnių vaikų mokslai atsieina maždaug 100 litų daugiau ir per mėnesį kainuoja 700 litų.
"Kitais metais labai norėtume eiti į "Genio" pradinę mokyklą Miglos gatvėje. Patarkite, kaip galima ten pakliūti – esame pasiryžę pasinaudoti įvairiausiomis priemonėmis", – interneto svetainėje supermama.lt atvirai klausė būsimą pirmoką auginanti mama."Galiu pasakyti tik tiek, kad priima pagal kyšių dydį, o ne pagal gyvenamąją vieta. Kiek turiu pažįstamų, visi ne pagal gyvenamąją vietą patekę", – leisdama suprasti, kad dosniai nusiteikus susitarti pavyks, į pokalbį įsitraukė kita mama.
Ar iš tikrųjų viskas taip, kaip aptariama internete? Galbūt mokyklų reputaciją teršia būtent tie, kuriems įsiprašyti į jas nepavyko net naudojantis "įvairiausiomis priemonėmis"?
Už borto – antros trečios klasės
"Genio" pradinė mokykla iš tikrųjų yra viena geidžiamiausių sostinėje. Lankyti ją nuo šių metų rugsėjo 1-osios pageidauja daugiau nei 230 vaikų. Tiek tėvų prašymų šiemet sulaukė mokyklos administracija. Nors šiemet mokykloje bus formuojamos septynios pirmokų klasės, jau dabar aišku, kad laimė visiems norintiems nenusišypsos: iš 230 prašymų bus patenkinta tik 170.
Ir visos klasės bus užpildytos iki maksimaliai leistinos vaikų skaičiaus ribos.Mokykla veikia per du filialus. Abu įsikūrę Žvėryne tarp pušų – Miglos ir Blindžių gatvėse. Kalbama, kad Blindžių gatvėje mokosi tikrieji žvėryniečiai, o štai Miglos gatvės filialą lanko vaikai, prabangiais automobiliais tėvų atvežami iš Vilniaus priemiesčių – atokių nuosavų namų kvartalų. Be to, sklinda kalbos, kad mokyklos prestižas kainuoja, todėl kartais gali pasijusti, kad tavo vaikas lanko ne valstybinę, bet privačią mokyklą.
"Mūsiškis eina į klasę, kuri turi papildomą mokytoją – ir už ją mokame. Vidutiniškai per mėnesį su papildoma mokytoja, pusryčiais, pietumis ir dviem būreliais mums susidaro apie 350 litų", – skaičiavo viena supermama.
Profesija? Pareigos?
Šiuo metu "Genio" pradinę mokyklą lanko 626 mokiniai. Mokyklos direktorė Stasė Vėbrienė neslėpė, kad auklėtinių tėvai smarkiai prisideda prie mokyklos aplinkos kūrimo. "Klasių remontai daromi tik tėvelių lėšomis. Ateina tėvai į mokyklą ir mato, ko trūksta rūbinėse, klasėse, kas praverstų pagalbinėms patalpoms ar ko reikia vaikų žaidimų kambariui. Tėvai per susirinkimus susėda ir tariasi, kas kuo galėtų padėti", – pasakojo S.Vėbrienė.
Vis dėlto, pasak jos, mokyklos prestižą labiausiai lemia atsidavęs kolektyvas: "Pirmiausia pedagogai, kurie atiduoda visą savo dūšią ir dirba atsiraitę rankoves."S.Vėbrienė sakė, kad prašymų banga priimti pirmokus į mokyklą kilo dar sausio ir vasario mėnesiais. Direktorė džiaugėsi, kad Balsiuose duris atvers nauja mokykla, todėl prašymų skaičius iš šios gyvenvietės sumažėjo.
"Vaikus pirmiausia priimame pagal gyvenamąją vietą. Paskui žiūrime, kieno broliai ar seserys pas mus mokosi. Dar atsižvelgiame į prašymų datą, geografinę padėtį. Tarkime, Viršuliškės turi savo mokyklą, Karoliniškės turi, Lazdynai turi, todėl mokinių iš šių rajonų stengiamės nepriimti. O aplink Vilniaus miestą sudėtinga, nėra kur leisti vaikų, todėl priimame ir nuo Žaliųjų ežerų, Tarandės, Turniškių", – atrankos kriterijus vardijo S.Vėbrienė.
Užsiminus apie sklindančias kalbas, direktorė patikino, kad mokinius renkasi ne pagal tėvų pajamas ar pareigas: "Mums tėvų pajamos nelabai rūpi, profesija – tuo labiau. Tiesa, šokią tokią pirmenybę turi vaikai, kurių tėvai dirba Policijos departamente, esančiame prie pat mokyklos. Tėvams labai patogu vykstant į darbą užvežti vaikus."
Be valgyklos, be oranžerijos
Vokiečių gatvėje įsikūrusi Vytės Nemunėlio pradinė mokykla taip pat viena populiariausių Vilniuje. Šiemet mokykloje formuojamos trys pirmokų klasės. Kasmet apie 30 vaikų lieka už priimtųjų sąrašo brūkšnio. Mokyklos direktoriaus pavaduotoja ugdymui Daiva Gimbickienė mano, kad gera mokymo įstaigos reputacija kuriama iš lūpų į lūpas."Esame labai strategiškai patogioje miesto vietoje – senamiestyje. Todėl mus kviečia į įvairius renginius miesto Rotušėje, Vilniaus mokytojų namuose. Lankomės muziejuose. Esame girdimi ir matomi", – kalbėjo D.Gimbickienė.
Patalpų spindesiu ir infrastruktūra Vytės Nemunėlio pradinė mokykla girtis negali – joje nėra nei valgyklos, bei sporto salės. "Esame paprastučiai: nestatome baseinų, neturime oranžerijų, tačiau vis tiek būriai vaikų pas mus prašosi. Tai – kolektyvo nuopelnas", – kolegų indėlį pabrėžė direktoriaus pavaduotoja.Tėvų finansinės pagalbos klasių remontui mokykla esą irgi neprašo.
"Šiose patalpose esame laikinai. Iš pradžių sakė, kad trejiems metams, bet jau greitai bus dešimt. Langų keisti negalime – čia juk senamiestis. Tačiau labai daug padeda 2 proc. gyventojų pajamų mokesčio. Be to, dalyvaujame konkursuose. Pavyzdžiui, interaktyvias lentas gavome tiesiog parašę projektą", – pasakojo D.Gimbickienė.
Neša vokus ir kitų dovanų
Simono Daukanto pagrindinė mokykla šiemet formuos keturias pirmokų klases ir tik vieną papildomą penktokų. Kelios dešimtys vaikų į šią mokyklą tikrai nepateks. Kas lėmė, kad mokymo įstaiga tapo viena prestižiškiausių Vilniuje?"Tai – daugelio metų įdirbis, greitai tai nepadaroma. Reitingavimą atlieka patys tėvai – vieni per kitus. Mums prestižas – visų pirma atsakomybė – už savo darbą ir visą mokyklą", – sakė S.Daukanto pagrindinės mokyklos direktorė Jūratė Lutinskaitė-Kalibatienė.
Ji neslėpė, kad tenka susidurti su tėvais, kurie vaikus į priimtųjų sąrašus stumia pinigais. "Žmonės įpratę savo reikalus spręsti nešdami vokus ir kitokius dalykus. Šitų dalykų kategoriškai nepriimu ir kaip direktorė į priėmimo klausimus nesikišu. Tam yra sudaryta komisija, kuri vadovaujasi nustatyta priėmimo tvarka. Apie tai, kad mano mokykloje galima ką nors nusipirkti, net negali būti kalbos. Nesistebiu visokiomis kalbomis apie mokyklas internete. Tėvai pyksta, kai jiems nepavyksta savo reikalų sutvarkyti tuo primityviu būdu", – įsitikinusi direktorė.
Gintaras Alfonsas Petronis, savivaldybės Švietimo departamento direktorius
Visi pažįstami manęs irgi klausia, kokią mokyklą pasirinkti. Sakau, kad jaunesnėse klasėse reikia rinktis ne mokyklą, o mokytoją. Nuo to, koks mokytojas, priklauso pagrindų suteikimas ir tolesnis mokymasis. Kuo tvirtesni pagrindai, tuo mažiau spragų ir vargo vyresnėse klasėse.Mokyklas tėvai renkasi dvejopai. Vieni leidžia į pradines mokyklas dėl palankios amžiaus aplinkos, kiti pirmenybę teikia pagrindinėms arba vidurinėms mokykloms, kad užtikrintų mokymosi tęstinumą. Iš pradinių mokyklų tėvai labai vertina "Genio", "Vyturio", Filaretų, Vytės Nemunėlio.
Pirmoji priežastis – geografinė padėtis. Daug miestiečių dirba senamiestyje, todėl jiems patogu važiuojant į darbą atiduoti vaikus į mokyklas. Lygiai taip pat patogu iškart po darbo pasiimti, nes jei mokykla rajone, iki jos per spūstis nusigauti užtruktų apie valandą.Antra priežastis – rekomendacijos, ugdymo įstaigos administracijos ir pedagogų kompetencija, aukšta ugdymo kokybė.
Iš pagrindinių mokyklų labiausiai perpildytos Žemynos ir Simono Daukanto. Pastaroji dėl to, kad iš jos vaikai pereina tiesiai į S.Daukanto gimnaziją, kuri labai stipri ir sėkmingai parengia vaikus valstybiniams abitūros egzaminams. Kitos prestižinėmis vadinamos yra Žvėryno, Žirmūnų, Biržiškos ir Gabijos gimnazijos, dar galima paminėti Karoliniškių gimnaziją.Renkantis keturmetes gimnazijas reikėtų pirmiausia įvertinti ugdymo kokybę – kaip mokytojai parengia valstybiniams egzaminams ir pan.
Naujausi komentarai