A.Sekmokas: Lenkija laukia politinių sprendimų dėl dalyvavimo VAE Pereiti į pagrindinį turinį

A.Sekmokas: Lenkija laukia politinių sprendimų dėl dalyvavimo VAE

2012-05-29 15:42
A.Sekmokas: Lenkija laukia politinių sprendimų dėl dalyvavimo VAE
A.Sekmokas: Lenkija laukia politinių sprendimų dėl dalyvavimo VAE / Šarūno Mažeikos (BFL) nuotr.

Lietuvos energetikos ministras Arvydas Sekmokas pareiškė, kad Lenkija laukia politinių sprendimų Lietuvoje, kad galėtų prisijungti prie naujos atominės elektrinės projekto Visagine. 2011 metų pabaigoje Lenkija pasitraukė iš projekto, kurį Lietuva toliau tęsė su partneriais Latvijoje ir Estijoje bei su strateginiu partneriu - Japonijos korporacija „Hitachi“.

„Iš tikrųjų Lenkija laukia, kad Lietuva suteiktų koncesiją šitam projektui ir pagal tai jie vėl grįžtų į derybas. Lenkija sustabdė, nepasitraukė, jie laukia, kokie bus Lietuvos Seimo sprendimai ir Lenkija yra pasiruošusi, turi didelį interesą, kadangi 2016 metais bus žymiai griežtesni aplinkosaugos standartai, galbūt Lenkija tikisi, ir mes juo paremiam, kad tie standartai nebūtų tokia griežti, kad galima būtų laipsniškai atsisakyti anglių panaudojimo, bet vistiek šiaurės rytų Lenkijoje elektros trūksta, ir Lenkija žiūri į Lietuvą, kad galėtų būti elektros tiekimas iš Lietuvos“, - interviu lenkų kalba transliuojančiai radijo stočiai „Znad Wilii“ antradienį sakė A.Sekmokas.

Anot jo, Lietuvai yra svarbu, kad Lenkija prisijungtų prie Visagino AE projekto. Ministro teigimu, Lenkijos sprendimas grįžti į naujos atominės elektrinės projektą „duotų projektui dar platesnį regioninį pobūdį“.„Lenkijos dalyvavimas, be abejo, būtų labai reikšmingas, tą pabrėžia ir Europos Komisija“, - sakė A.Sekmokas.Anot jo, koncesijos sutartis su „Hitachi“ iš esmės yra investicijų apsaugos sutartis, o kiekvienas investuotojas nori pažiūrėti, kokiomis sąlygomis jo investicija ateitų į Lietuvą. Tai mažiausiai šimtai milijonų eurų:

„Derybos su latviais ir estais tęsiamos, nes jiems taip pat svarbu sąlygos - turi būti garantijos, kad investicijos bus saugios ir neš naudą investuotojams“.Ministras pažymėjo, kad Lietuva yra atvira ir kviečia dalytis žiniomis, patyrimu, „Hitachi“ technologijomis, net jei Lenkija vis dėlto nutartų ir nedalyvauti projekte.

„Esame labai atviri, prašome dalyvauti, esame pasiruošę dalintis žiniomis, patirtimi, technologiniais atradimais, kuriuos “Hitachi„ atvežtų. Mes turime bendradarbiauti su Lenkija kaip su geru kaimynu. (...) Energetika turi būti bendra europinė energetinė rinka. Aš per forumą (Katovicuose, Lenkijoje, - BNS) aiškiai pasakiau, kad mes tiesiame ranką Lenkijai prisijungti prie mūsų, dalyvauti mūsų projektuose. Mes pasiruošę dalintis žiniomis, pasiruošę, turėdami generacijos šaltinius, tiekti elektrą į Lenkiją. Tai buvo labai palankiai priimta“, - kalbėjo energetikos ministras.

Energetikos ministras neseniai sakė neabejojantis, kad Lenkija svarsto galimybę grįžti į naujos atominės elektrinės Lietuvoje projektą. Ministro teigimu, Lenkijai yra ypač svarbu užsitikrinti elektros energijos generacijos pajėgumus Šiaurės Rytų regione, todėl tai gali būti viena iš priežasčių prisijungti prie Visagino atominės elektrinės projekto.A.Sekmokas anksčiau teigė, kad sprendimas stabdyti dalyvavimą naujos AE projekte 2011 metų pabaigoje buvo priimtas Lenkijos energetikos bendrovės „Polska Grupa Energetyczna“ (PGE) lygiu, o ministerija tam nepritarė.PGE viceprezidento Paulo Skowronskio teigimu, įmonė gali atnaujinti derybas, jei Lietuva būtų nusiteikusi pakeisti verslo sąlygas, kuriomis Lenkijos bendrovei siūloma dalyvauti Visagino AE projekte.

Anksčiau Lenkija norėjo gauti 1000 megavatų galios būsimoje naujoje atominėje elektrinėje. Šiuo metu Lietuva numato statyti vieną reaktorių, kurio galia - 1350 megavatų.Lietuvos Seimas pradėjo svarstyti naujos AE Koncesijos sutarties projektą ir kitų projekto įgyvendinimui svarbių dokumentų paketą, kurį priėmus, vėliausiai iki birželio 28 dienos planuojama pasirašyti koncesijos sutartį su Japonijos korporacija „Hitachi“ dėl maždaug 16-18 mlrd. litų vertės projekto įgyvendinimo.Koncesijos sutarties projektas numato, jog strateginis investuotojas Japonijos korporacija „Hitachi“ turėtų valdyti 20 proc. naujos branduolinės jėgainės valdymo įmonės akcijų. Lietuva valdytų 38 proc. akcijų, Latvijai turėtų atitekti 20 proc., o Estijai - 22 proc. būsimos AE valdymo įmonės akcijų.Naują atominę elektrinę tikimasi pastatyti iki 2020-2022 metų.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra

Daugiau naujienų