Antikvarinėmis vertybėmis tampa ne tik seni automobiliai, baldai, paveikslai, bet ir... kompiuteriniai žaidimai. Prieš kelis dešimtmečius vos už keliolika dolerių pirkti žaidimai dabar gali būti verti dešimčių tūkstančių.
Antikvaras: šiuolaikinių kompiuterinių žaidimų pirmtakai dabar gali atnešti turtus.
Netikėtas radinys
Vienas rečiausių ir brangiausių kompiuterinių žaidimų yra 1987 m. Japonijos bendrovės "Bandai" išleistas "Stadium Events", skirtas žaidimų kompiuteriui "Nintendo Entertainment System" (NES). Šio žaidimo kaina dabar siekia nuo 13 iki 41 tūkst. JAV dolerių (33,1–104,6 tūkst. litų). Vien žaidimo dėžutė kainuoja apie 10 tūkst. JAV dolerių (25,5 tūkst. litų)
"Stadium Events" – vienas pirmųjų žaidimų, išleistų JAV rinkai ir valdomų "Family Fun Fitness mat" valdikliu – po kojomis tiesiamu minkštu plastikiniu kilimėliu, ant kurio reikėjo vaikščioti, bėgioti ar šokinėti.
Praėjus metams po to, kai pasirodė žaidimas (1988 m.), kita Japonijos bendrovė "Nintendo" iš "Bandai" įsigijo išskirtines šio žaidimo ir valdiklio leidimo bei pardavimo teises. Tais pačiais metais "Nintendo" išleido atnaujintą žaidimo versiją, pavadintą "World Class Track Meet", iš parduotuvių lentynų išėmė visus likusius "Stadium Events" ir juos sunaikino. Parduota buvo tik apie 200 šio žaidimo kopijų. Iš jų iki šiol veikia tik apie 10–20 kasečių, tad žaidimas – tikra retenybė.
Pastaruoju metu "Stadium Events" vėl pateko į JAV ir britų dienraščių puslapius. Viena JAV Šiaurės Karolinos gyventoja tvarkydama savo garažą rado seną NES žaidimų kompiuterį ir pilną dėžę jam skirtų žaidimų kasečių. Moteris nusprendė radinį parduoti interneto parduotuvėje "eBay", ir labai nustebo, kai vieno iš žaidimų kainą aukciono dalyviai užkėlė iki daugiau nei 13 tūkst. JAV dolerių (33,1 tūkst. litų).
Apie tai perskaitęs Kanzaso gyventojas prisiminė namuose taip pat turįs tokį pat žaidimą. Vyras 1987 m. pirktą ir net neišpakuotą žaidimą šių metų vasarį aukcione "eBay" pardavė už 41,3 tūkst. JAV dolerių (105,3 tūkst. litų).
O atnaujintas "World Class Track Meet" aukcione "eBay" vidutiniškai parduodamas po 3 JAV dolerius (7,6 lito).
Turnyro trofėjai
Antras pagal kainą yra 1990 m. NES kompiuteriui išleistas žaidimų rinkinys "Nintendo World Championships". "Pilkojo" paketo kaina svyruoja nuo 4 iki 6,1 tūkst. JAV dolerių (10,2–15,6 tūkst. litų). "Auksinio" – 15–21 tūkst. JAV dolerių (38,3–53,6 tūkst. litų).
1990 m. "Nintendo" surengė trisdešimties pasaulio miestų žaidimų turnyrą. Nugalėtojais buvo skelbiami asmenys, per šešias minutes surinkę daugiausia taškų demonstracinėse trijų žaidimų versijose: "Super Mario Bros", "Rad Racer" ir "Tetris". Nugalėtojai gavo pilką žaidimų kasetę su pilnomis minėtų trijų žaidimų versijomis. Turnyre žaidėjai buvo skirstomi į tris amžiaus kategorijas. Tad iš viso buvo išdalyta 90 šių kasečių. Papildomas žinių konkursas buvo organizuojamas ir žurnalo "Nintendo Power magazine". Specialiai jo nugalėtojams buvo pagamintos 26 aukso spalvos kasečių kopijos.
Studentų laimikis
Trečia vieta brangiausiųjų sąraše atitenka žaidimų rinkiniui "Nintendo Campus Challenge". Jo kaina šiuo metu svyruoja nuo 14 iki 20,1 tūkst. JAV dolerių (35,7–51 tūkst. litų). Dešimtojo dešimtmečio pradžioje "Nintendo" organizuodavo žaidimų turnyrus studentų miesteliuose. Nugalėtojais tapdavo žaidėjai, kurie per 6 minutes surinkdavo daugiausia taškų trijuose žaidimuose "Mario Bros 3", "PinBot" ir "Dr. Mario". Po turnyrų didžioji dalis kasečių su šiais žaidimais buvo sunaikinta.
Tačiau vienas "Nintendo" darbuotojas pasiliko sau tiek "Nintendo Campus Challenge" rinkinį, tiek kitus šios bendrovės žaidimus. 2006 m., tvarkydamas savo garažą, jis visą žaidimų kolekciją pardavė už 1 tūkst. JAV dolerių (2,5 tūkst. litų). Po keleto dienų "Campus Challenge" kasetė aukcione "eBay" buvo parduota už 14 tūkst. JAV dolerių (35,7 tūkst. litų). O dar po kurio laiko ši kasetė buvo perparduota už 20 tūkst. JAV dolerių (51 tūkst. litų). Spėjama, kad šio žaidimų rinkinio kaina gali dar didėti, nes tai esą vienintelė pasaulyje egzistuojanti kopija.
Po paslapties šydu
Po NES rikiuojasi keli "Atari" kompiuteriams skirti žaidimai. "Atlantis II", skirtas žaidimų kompiuteriui "Atari 2600", dabar kainuoja apie 5–6 tūkst. JAV dolerių (12,7–15,3 tūkst. litų).
Laivų mūšio žaidimas "Atlantis" labai išpopuliarėjo 1982 m. Tais metais žaidimo kūrėjai surengė ir konkursą, pavadintą "Destination Atlantis". Konkurso dalyviai turėjo siųsti nuotraukas, kuriose buvo matyti jų surinkti taškai. Nugalėtojai gavo žaidimą "Atlantis II". Šis nuo pirmtako skyrėsi mažai. Buvo pridėti keli nauji lygiai, o priešų laivai tapo greitesni. "Atlantis II" niekada taip ir neatsidūrė parduotuvių lentynose. Dėl to žaidimas labai retas, o jo kaina – įspūdinga.
Kitas žaidimų kolekcijos brangakmenis – "Air Raid", skirtas kompiuteriui "Atari 2600". Jo kaina svyruoja nuo 1 iki 3 tūkst. JAV dolerių (2,5–7,6 tūkst. litų). Šį žaidimą iki šiol gaubia paslapties šydas. "Atari" gerbėjai teigia, kad jį išleido bendrovė "Menavision" arba "Menovision". Tai esą buvo pirmas ir paskutinis šios bendrovės žaidimas – vėliau ši žaidimų kūrėja tiesiog išnyko iš pasaulio įmonių žemėlapio. Beje, niekas negali net pasakyti, ar "Air Raid" – tikrasis šio žaidimo pavadinimas, mat ant pačios kasetės ir dėžutės pavadinimo nėra. Etiketėje pavaizduotas tik skraidančių lėkščių puolamas miestas. Ši kasetė prekyboje atsirado maždaug 1984 m. Tačiau tik antrinėje rinkoje. Parduotuvėse šio žaidimo nebuvo ir niekas negalėjo pasakyti, iš kur žaidimas atkeliavo. Iki šiol žinoma apie 12 veikiančių šio žaidimo kopijų.
Kiek pigesnis iš "Atari" kolekcinių žaidimų yra "Star Wars Ewok Adventure". Kasetė kainuoja 1,7 tūkst. JAV dolerių (4,3 tūkst. litų). Žaidimas išgarsėjo tuo, kad nebuvo parduota nė viena jo kopija. "Atari" žaidimus platinusi bendrovė "Parker Brothers" nutraukė "Star Wars Ewok Adventure" prekybą, nes jo valdymas neva buvo per sudėtingas. Žaidimo kūrėjas Larrys Gelbergas vienintelę kopiją padovanojo draugo sūnui, kuris vėliau ją pardavė už 1680 JAV dolerių (4284 litus).
Karūnos deimantai
Ne ką mažiau kainuoja ir naujesni žaidimai. Už europietišką žaidimo "Kizuna Encounter", skirtą kompiuteriams "Neo Geo", versiją kolekcininkai pasirengę sumokėti 12–13,5 tūkst. JAV dolerių (nuo 30,6 iki 34,4 tūkst. litų).
1996 m. išleistas žaidimas panašus į jau kultiniais tapusius "Mortal Kombat" bei "Street Fighter" ir nėra niekuo išskirtinis. Tačiau, kaip spėja kolekcininkai, europietiškos žaidimo versijos, kuri nuo japoniškos skiriasi tik dėžute, buvo išleista vos 15 kopijų, o tai labai kelia žaidimo kainą.
Labai retas yra ir kitas "Neo Geo" kompiuteriui skitas žaidimas – "Ultimate 11". Jo kaina svyruoja nuo 8 iki 10 tūkst. JAV dolerių (nuo 20,4 iki 25 tūkst. litų). Spėjama, kad šiuo metu yra ne daugiau kaip 10 veikiančių šio futbolo žaidimo kopijų.
Praeitų metų pabaigoje neo-geo.com tinklalapio forume užregistruotas abiejų šių žaidimų pardavimas. Pirkėjas už abu diskelius paklojo 55 tūkst. JAV dolerių (140,3 tūkst. litų). Jis forume parašė, kad šie žaidimai – jo karūnos deimantas ir neketina jų parduoti net už 100 tūkst. JAV dolerių (daugiau nei ketvirtį milijono litų).
Prieš dešimtmetį žaidimas "Kizuna Encounter" buvo parduodamas po 500 JAV dolerių (1275 litus), o "Ultimate 11" – po 400 dolerių (1020 litų).
Naujausi komentarai