A.Butkevičius: dėl naujos AE projekto su latviais ir estais deramasi
Lietuvos premjeras neigia, kad derybos dėl naujos Visagino atominės elektrinės (VAE) projekto su estais ir latviais nevyksta. Algirdas Butkevičius tikina, kad dabar derasi žemesnio lygio pareigūnai.
„Kad nebūtų pokalbių šia tema, yra netiesa. Truputį situacija kita (...). Iš Estijos ir Latvijos gavome didžiulį klausimyną - apie 70 klausimų. Paruošėme į juos atsakymus ir išsiuntėme, ir dabar žemesnio lygio pareigūnų lygyje vyksta diskusija - šis klausimynas yra svarstomas“, - antradienį, atsakydamas į parlamentaro, Aplinkos apsaugos komiteto nario Lino Balsio priekaištus, kad su latviais ir estais derybos dėl naujos AE yra įstrigusios, kalbėjo A.Butkevičius.
Pasak L.Balsio, Estija ir Latvija esą mano, kad AE „klausimas Lietuvoje yra išspręstas“, nes referendume žmonės pasisakė prieš AE statybą.
„Jokie „Hitachi“ ir jiems tarnaujančių politikų siūlymai latvių ir estų partnerių nedomina iš principo, kol neduosite aiškaus atsakymo, kaip ketinate ignoruoti Lietuvos žmonių pareikštą valią, nes Estijos ir Latvijos partneriai laikosi nuomones, kad demokratinėje šalyje, kai įvyksta referendumas, nesvarbu, privalomasis ar patariamasis, jo valia vykdoma. Estijos ir Latvijos politikai mano, kad AE klausimas LIetuvoje yra išspręstas“, - teigė L.Balsys.
A.Butkevičius, skaitydamas metinę Vyriausybės veiklos ataskaitą, pabrėžė, kad branduolinės energetikos plėtra yra viena alternatyvų, šaliai apsirūpinant elektros energija.
„Derybos dėl Visagino atominės elektrinės projekto sudaro galimybę užtikrinti geresnes finansavimo sąlygas, kurias visoms suinteresuotoms šalims pristatė strateginis investuotojas „Hitachi“ kartu su Japonijos eksporto kreditų agentūrų atstovais. Tai didina projekto konkurencingumą ir daro jį priimtinesnį. Tačiau mūsų partneriams Latvijai ir Estijai buvo iškilę klausimų“, - kalbėjo A.Butkevičius.
Dėl VAE projekto būtų atsiklausta visuomenės
Lietuvos premjeras pareiškė, kad pritarus idėjai Lietuvoje statyti naują Visagino atominę elektrinę (AE), dar kartą gali būti atsiklausta visuomenės nuomonės. Algirdas Butkevičius, antradienį Seime skaitydamas metinę Vyriausybės veiklos ataskaitą, pabrėžė, kad branduolinės energetikos plėtra yra viena alternatyvų, šaliai apsirūpinant elektros energija.
„Derybos dėl Visagino atominės elektrinės projekto sudaro galimybę užtikrinti geresnes finansavimo sąlygas, kurias visoms suinteresuotoms šalims pristatė strateginis investuotojas „Hitachi“ kartu su Japonijos eksporto kreditų agentūrų atstovais. Tai didina projekto konkurencingumą ir daro jį priimtinesnį. Tačiau mūsų partneriams Latvijai ir Estijai buvo iškilę klausimų. Lietuva jau pateikė savo poziciją, dabar laukiame jų nuomonės“, - kalbėjo A.Butkevičius.
„Jeigu būtų pritarta idėjai Lietuvoje statyti naują atominę elektrinę, rasime būdų, kaip dar kartą atsiklausti visuomenės nuomonės dėl naujo jėgainės projekto“, - rašoma A.Butkevičius kalboje, tačiau premjeras šio sakinio Seime neperskaitė.
A.Butkevičius vėliau BNS teigė, kad kalba buvusi paprasčiausiai trumpinama: „Trumpinau kalbą“.
„Galiu ir šiandien čia pasakyti atvirai, kad jeigu bus susitarta su Latvija ir Estija, tikrai mes ieškosi kelių, kaip atsiklausti visuomenės, tikrai nebus daroma prieš jos valią“, - pridūrė A.Butkevičius.
„Yra įvairiausių formų, tame tarpe ir referendumas“, - sakė premjeras, paklaustas, kokiais būdais būtų dar karta atsiklausta visuomenės nuomonės.
Lietuvos energetikos ministras Jaroslavas Neverovičius kovo pabaigoje teigė matantis daug galimybių įgyvendinti VAE projektą. Tuomet jis sakė, kad jis nebus įgyvendinamas „bet kokia kaina“. Ministro teigimu, dabar siekiama, jog projektas taptų konkurencingas, kad jame realiai - investuojant savo lėšas - dalyvautų regioniniai partneriai.
Vyriausybei tebesiderant su regioniniais partneriais ir Japonijos koncernu „Hitachi“ dėl projekto pagerinimo, jokie sprendimai iki šiol nepriimti.
Lietuvos Energetikos ministerija pernai pristatė bendrą trijų Baltijos šalių energetikos įmonių ir „Hitachi“ poziciją, kad ankstesnės Vyriausybės pradėtą naujos branduolinės jėgainės projektą galima iš esmės pagerinti. Teigiama, jog trys Baltijos šalių įmonės kartu su „Hitachi“ peržiūrėjo projektą ir rado galimybių jį pagerinti, tačiau vis dar lieka atvirų klausimų.
2012 metų spalį patariamajame referendume projektas nesulaukė Lietuvos gyventojų paramos.
Naujausi komentarai