„Vyriausybė yra pasiruošusi 50-60 mln. eurų pagalvę iš sutaupymų pirmą pusmetį“, – Seime antradienį teigė Dainius Kreivys.
Ministro teigimu, trečiąjį ketvirtį dujų kaina galėtų siekti apie 44-50 eurų už MWh, o ketvirtąjį ketvirtį – 53-60 eurų.
Pasak D. Kreivio, dabar didmeninė dujų kaina yra nukritusi į 2021 metų rudens lygį ir siekia apie 48 eurus už MWh, be to, ji yra perpus mažesnė negu pernai ketvirtąjį ketvirtį, kai siekė 96,85 euro.
Jis nekomentavo būsimų elektros kainų ir galimo kompensavimo, tačiau jau anksčiau yra sakęs, kad jeigu dabartinė situacija nesikeis, kompensacijų neprireiks. D. Kreivio teigimu, Vyriausybės sprendimai, ar pratęsti kompensacijas už elektrą, bus priimti gegužę, kai bus aiškesnė kainų dinamika.
(Elektros – BNS) kainos bus peržiūrimos gegužės pabaigoje.
„(Elektros – BNS) kainos bus peržiūrimos gegužės pabaigoje“, – antradienį pakartojo ministras.
„Planuojame, kad šią vasarą kainų (elektros – BNS) dinamika bus kitokia, bet bet kokiu atveju ji nebus tokia bloga, kokia buvo praėjusiais metais“, – teigė energetikos ministras.
Ministro teigimu, dabar Lietuva pagal elektros kainų lygį yra pasislinkusi į šiaurės Europos pusę: „Mes žaliuojame kainų lygiu kartu su Skandinavijos šalimis. Tuo tarpu Lenkijoje, Vokietijoje, Prancūzijoje pastaruoju metu kainos yra aukštesnės, 100-120 eurų už MWh lygyje“.
D. Kreivio teigimu, didmeninėje rinkoje elektros kainų „dinamika labai didelė“.
„Kainas turime, jeigu lygintume su praėjusiais metais, kartais žemesnes. Tą lėmė keletas faktorių: turime rekordinį lygį Daugavoje hidroenergetikos Latvijoje, kovą turėjome rekordinį mėnesį vėjo energetikos, rekordiškai turime instaliuotos atsinaujinančių galios. Taip pat paleistas veikti Suomijos Olkiluoto trečiasis reaktorius, kuris gamins 14 proc. elektros energijos“, – kalbėjo D. Kreivys.
Energetikos ministerija skaičiuoja, kad trečiąjį ketvirtį didmeninė elektros kaina sieks 80-90 eurų už MWh, o pesimistiškiausiu variantu – 100-150 eurų.
„Tai reiškia, kad valstybės intervencijos į elektros kainas antrame pusmetyje nereikės, bet Vyriausybė yra apsiruošusi padėti gyventojams, jeigu atsiras toks poreikis“, – teigė D. Kreivys.
Pasak ministro, antrojo pusmečio elektros kainoms įtakos turės tai, kad vasarą išdžius Dauguvos upė, sumažės Skandinavijos hidroenergetikos resursai ir iš vėjo pagaminama elektros kiekis.
D. Kreivys, be to, pranešė, kad kompensacijų gyventojams už elektrą pirmąjį pusmetį reikės keturis kartus mažiau negu planuota, o už dujas – 40 proc.
„Valstybės kompensacijų (už elektrą – BNS) buvo planuota pirmam pusmečiui 260 mln. eurų, bet galime pasidžiaugti, kad preliminariais vertinimais, reikės keturis kartus mažiau – 65 mln. eurų“, – kalbėjo ministras.
Pasak jo, apie 40 proc. mažiau reikės lėšų ir kompensacijoms už dujas – 80 mln. eurų vietoj planuotų 130 mln. eurų.
Naujausi komentarai