Dirbantiesiems – daugiau socialinių garantijų

  • Teksto dydis:

Siekiant užtikrinti, kad skirtingą darbinę veiklą vykdantys žmonės turėtų daugiau socialinių garantijų ir jų socialinė apsauga būtų vienodesnė, nuo 2017 m. sausio 1 d. keičiasi valstybinio socialinio draudimo įmokų mokėtojų grupės, įmokų tarifai. Nuo šiol daugiau dirbančiųjų susirgę galės gauti ligos išmoką, bus draudžiami pensijų, motinystės, nedarbo valstybiniu socialiniu draudimu, privalomuoju sveikatos draudimu.

Išmokas ligos atveju gaus daugiau žmonių

Nuo 2017-ųjų valstybiniu socialiniu ligos ir motinystės draudimu ne tik motinystės, bet ir ligos išmokoms gauti bus draudžiami:

"    Individualią žemės ūkio veiklą (nuo 4 EDV) vykdantys asmenys;

"    šeimynos dalyviai;

"    asmenys, kurie verčiasi individualia veikla, išskyrus verslo liudijimus turinčius asmenis;

"    individualių įmonių savininkai, mažųjų bendrijų nariai ir ūkinių bendrijų tikrieji nariai;

"    krašto apsaugos sistemos profesinės karo tarnybos kariai, taip pat kariai savanoriai ir kiti aktyviojo rezervo kariai.

Tai reiškia, kad šioms grupėms priklausantys žmonės susirgę ar slaugydami šeimos narį galės gauti ligos išmoką. Už pirmąsias 2 ligos dienas ligos išmoką, siekiančią 80-100 proc. vidutinio darbo užmokesčio, moka darbdavys. Nuo trečios dienos 80 proc. kompensuojamojo darbo užmokesčio dydžio ligos išmoka mokama iš „Sodros" biudžeto. Šeimos nario slaugos atveju ligos išmoka nuo pirmosios dienos mokama iš „Sodros" biudžeto ir siekia 85 proc. kompensuojamojo darbo užmokesčio. Daugiau informacijos apie ligos išmoką rasite „Sodros" svetainėje.

Pažymėtina, kad dirbantys pagal individualios veiklos (išskyrus verslo liudijimus) pažymas ir vykdantieji individualią žemės ūkio veiklą (nuo 4 EDV) žmonės, norėdami gauti išmoką ligos arba šeimos nario slaugos atveju, 2017 m. turi būti sukaupę ne mažiau kaip 3 mėn. ligos ir motinystės socialinio draudimo stažą ir sumokėti įmokas ne mažiau kaip nuo 3 minimalių mėnesinių algų (1 MMA yra lygus 1 mėnuo stažo). Pasirinktą sumą  galima deklaruoti ir įmokas sumokėti avansu. Išmokos dydis priklausys nuo asmens turėto draudžiamųjų pajamų dydžio.

Nedarbo socialinis draudimas ir saugi motinystė

Netekę darbo ir besilaukdami bei sulaukę vaikų daugiau socialinių garantijų nuo šiol turės ir atitinkamas išmokas galės gauti individualių įmonių savininkai, mažųjų bendrijų nariai ir ūkinių bendrijų tikrieji nariai.

Motinystės, tėvystės ir vaiko priežiūros išmokas galės gauti ir krašto apsaugos sistemos profesinės karo tarnybos kariai, kariai savanoriai, kiti aktyviojo rezervo kariai, parengtojo rezervo kariai, pašaukti į pratybas, mokymus ar vykdyti tarnybos užduočių.

Garantijos nelaimingų atsitikimų darbe ir profesinių ligų atvejais

Nelaimingų atsitikimų darbe ir profesinių ligų socialiniu draudimu nuo šiol bus draudžiami ir krašto apsaugos sistemos profesinės karo tarnybos kariai, kariai savanoriai, kiti aktyviojo rezervo kariai, parengtojo rezervo kariai, pašaukti į pratybas, mokymus ar vykdyti tarnybos užduočių. Taip pat daugiau socialinių garantijų nelaimingų atsitikimų darbe ir profesinių ligų atveju turės besimokantieji pataisos pareigūnų švietimo įstaigoje pagal profesinio mokymo programas (kursantai), vidaus reikalų profesinio mokymo įstaigoje ar šios įstaigos įvadinio mokymo kursuose ir  pasirašę stojimo į vidaus tarnybą sutartį (kursantai) arba atliekantys karo tarnybą studijuodami karo mokymo įstaigoje (kariūnai), jų mokymo ir pratybų laikotarpiu.

Pensijų draudimas

Verslo liudijimus turintieji ir tradicinių bei kitų valstybės pripažintų religinių bendruomenių ir bendrijų dvasininkai ir vienuoliai nuo šiol bus draudžiami ne pagrindinei senatvės pensijos daliai, bet viso dydžio pensijai. Pažymėtina, kad šis pasikeitimas aktualus tik tiems žmonėms, kurie dirba tik pagal verslo liudijimą. Dirbantieji ir pagal verslo liudijimą, ir pagal darbo sutartį ir anksčiau buvo draudžiami viso dydžio senatvės pensijai.

Pensijų socialiniu draudimu bei privalomuoju sveikatos draudimu nuo šiol draudžiami ir mažųjų bendrijų vadovai, kurie nėra bendrijų nariai.

Gaunantieji tantjemas arba atlygį už veiklą stebėtojų taryboje arba valdyboje, paskolų komitete, mokamą vietoj tantjemų arba kartu su tantjemomis, nuo šiol bus draudžiami pensijų draudimu.

Įmokų tarifus ir kitą aktualią informaciją rasite „Sodros" tinklalapyje, pasirinkę Jus dominančią situaciją.



NAUJAUSI KOMENTARAI

....

.... portretas
anonimui, kuris peza nesąmones. Iš asmeninės patirties: pasiėmus individualios veiklos pažymėjimą, tenka mokėti sodrai, pajamų mokestį, sveikatos draudimą ir civilinės atsakomybės draudimą. Už elektrą ir dujas - skola. Vien dėl to, kad reikia mokėti mokesčius, nepaisant to ar uždirbta ar ne. Kopūstgalvi debiliškas, koks tau čia simbolinis mokestis?

Anonimas

Anonimas portretas
Mokesčius turi mokėti visi, jeigu norime pakilti iš balos, kurioje atsidūrusi Lietuva. Tai, kad dirbantys pagal patentus, individualių įmonių , individualios veikla pagal pažymas, MB , dirbantys pagal autorines sutartis ir kiti, iki šiol mokėjo tik simbolinius mokesčius. Tai buvo ydinga praktika. Socialines garantijas, pensijas nori gauti visi. Tad prisidėti prie to turi irgi visi. O turtingiesiems mokesčiai turėtų būti didesni. Juk Lietuvoje jie savo turtą užsidirbo. Ir tą padaryti jiems padėjo Lietuvos piliečiai.

Cha

Cha portretas
Klaidinanti antraštė. Iš tiesų straipsnis turėtų vadintis taip: "Didesni mokesčiai iš dirbančiųjų už pažadus suteikti daugiau socialinių garantijų". Arba kaip nors panašiai. Atidžiau pasižiūrėjus į mokestinius prožektus matosi, kad paprastiems žmogeliams mokesčiai didės, ir dar nauji bus įvedami. O štai apie pelno mokesčio progresyvinimą - nė kriukt!
VISI KOMENTARAI 3

Galerijos

Daugiau straipsnių