Elektros kaina – interesų pinklėse Pereiti į pagrindinį turinį

Elektros kaina – interesų pinklėse

2008-10-22 09:00
Elektros kaina – interesų pinklėse
Elektros kaina – interesų pinklėse / Ingos Juodytės nuotr. Virgilijus Poderys: Kainų reguliavimą reikia atstatyti į normalias vėžes, kurios buvo sugriautos privatizavus VST ir pataisius Elektros energetikos įstatymą, iš naujo įvertinus įmonių turtą

Vakar energetikos specialistai ir ekonomikos ekspertai dar kartą pabandė atsakyti į klausimus, kas Lietuvos laukia uždarius atominę elektrinę ir kiek gali kainuoti elektra. Tačiau vieša diskusija virto oponentų akistata.

Mojavo argumentais

Ar verslininkai ir valdžia bendromis pajėgomis pastatys naują atominę, kas bus po 2009 m., kai uždarysime Ignalinos atominę elektrinę (IAE) ir kiek galų gale kainuos elektra? Tai bene opiausi pastarojo meto klausimai. Tačiau iki šiol visi bandymai į juos atsakyti nueidavo perniek. Lygčių su tiek nežinomųjų išspręsti nesugebėtų net patys gabiausi matematikai. Taigi visi tik spėlioja. Atrodo, kad viską teks patirti savo kailiu.

"Jūs ką, juokaujate? Nuo 2010 m. bus juoda dėmė. Niekas nieko nežino. Jei rinka būtų liberalizuota, kaip siūlo mūsų svečias iš Italijos, ir viskas priklausytų nuo mūsų (energetikų – red. past.), jokio galvosūkio nebūtų. Pora centų elektros kainas reikėjo pakelti jau prieš keletą metų. Dabar jau būtume turėję naują elektrinę", – į klausimą, kas bus uždarius IAE ir kiek gali kainuoti elektra, atsakė Lietuvos laisvosios rinkos instituto inicijuotoje diskusijoje "Lietuvos elektros energijos rinka: patikimumas ir kaina šiandien ir rytoj" vakar dalyvavęs "Leo LT" vadovas Rymantas Juozaitis.

Kainų komisija turi planą

Jam prieštaraudamas Valstybinės kainų ir energetikos kontrolės komisijos (VKEKK) vadovas Virgilijus Poderys pakartojo, kad jokiu būdu neleis didinti elektros skirstymo ir perdavimo tarifų tiek, kiek nori energetikai, mat "Leo LT" antrinių elektros skirstymo įmonių antpelniai ir taip gerokai per dideli.

Rugsėjo pabaigoje viena iš "Leo LT" antrinių įmonių – Rytų skirstomieji tinklai – per teismą pasiekė, kad VKEKK negalėtų svarstyti naujos elektros kainų skaičiavimo metodikos, kuri sumažintų "Leo LT" valdomų įmonių antpelnius ir neleistų nuo kitų metų smarkiai didinti elektros kainos.

Tačiau VKEKK vadovas patvirtino, kad artimiausiu metu pasiūlys naują būdą, kaip tai padaryti. Spėjama kad, komisija ketina kitaip traktuoti Elektros energetikos įstatymo nuostatą – ji pati nuspręs, kokią turto vertę imti skaičiuojant tarifą.

"Mes reguliuojame tik trijų įmonių – "Lietuvos energijos", VST ir Rytų skirstomųjų tinklų – investicijas ir nekreipiame dėmesio į "Leo LT" investicijas. Todėl turėtų mažėti minėtų įmonių paslaugų kaina, jei jos nedaro investicijų. Juk "Lietuvos dujos" taip pat daug investuoja, bet "Gazprom" nesikreipia į mus, kad į tarifą įtrauktume jų investicijas", – argumentavo V.Poderys.

Kainų komisijos vadovas pakartojo, kad kainų reguliavimą reikia atstatyti į normalias vėžes, kurios esą buvo sugriautos privatizavus VST (buvę Vakarų skirstomieji tinklai) ir pataisius Elektros energetikos įstatymą, iš naujo įvertinus įmonių turtą. Po šios procedūros VST vertė nepagrįstai išaugo du tris kartus, kartu augo ir antpelniai, kuriuos, anot V.Poderio, reikia reguliuoti ir pasidalyti su vartotojais.

Pinigų reikia tiltams

R.Juozaitis atsimušinėjo, kad didesnis tarifas būtinas elektros jungčių į Vakarus statybai. Mat tai projektai, kurie neatsiperka ir nė vienas privatus investuotojas esą nenorės į juos kišti savo pinigų.

"Maždaug 3 mlrd. litų reikia jungčių projektams – tie pinigai turi būti iš kažkur paimti. Nė vienas savininkas neims tų pinigų iš savo kišenės", – dėstė R.Juozaitis.

Elektra brangs

VKEKK pirmininkas V.Poderys siekia, kad elektros perdavimo ir paskirstymo paslaugos tarifas nuo kitų metų nedidėtų arba didėtų minimaliai. Tačiau "Lietuvos energija" jau pateikė komisijai prašymą nuo kitų metų pradžios elektros perdavimo paslaugos kainą padidinti 60 proc., iki 3,84 cento už kilovatvalandę. Naujos kainos vartotojams turi būti paskelbtos likus mėnesiui iki joms įsigaliojant – kitų metų sausio 1-osios.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra