Mobiliojo ryšio operatoriai pastebi, kad būtinų pakeitimų taip pat dar neatliko ir dalis įmonių ir įstaigų. Skaičiuojama, kad beveik trečdalis skambučių vis dar vyksta numerio pradžioje renkant aštuonetą.
„Didžiausią nerimą kelia tai, kad dalis įmonių dar net nepradėjo ruoštis pokyčiams. Kai kurios iš jų ne tik neatnaujino viešai skelbiamų kontaktų, bet ir nesusitvarkė savo techninių sistemų. Jau dabar galime prognozuoti, kad kovo pradžioje dalis pacientų negalės prisiskambinti į poliklinikas, o prie prekybos centrų ir verslo centrų gali susidaryti spūstys dėl neveikiančių užkardų“, – teigia „Telia“ numeracijos keitimo projekto vadovė Rima Pakalnytė.
Įrašę 0 vietoje 8, adresatams prisiskambinti galima jau dabar, o prefiksas 8 galutinai nustos veikti 2025 m. kovo 1 d. Šie pokyčiai nebus aktualūs numerių pradžioje jau naudojantiems tarptautinį Lietuvai priskirtą kodą +370.
Ir nors didžioji dalis gyventojų jau prisitaikė prie numeracijos pokyčių, tačiau „Telia“ statistika rodo, kad ypač verslo segmente situacija gerokai sudėtingesnė: net 30 proc. skambučių vis dar inicijuojami naudojant aštuonetu prasidedančius numerius, o didžiausia rizika išlieka sveikatos priežiūros sektoriuje.
„Daugelis poliklinikų ir ligoninių vis dar naudoja pasenusias telefonijos sistemas. Jos nėra pritaikytos automatiškai pereiti prie naujos numeracijos – jų atnaujinimas reikalauja techninių darbų. Problema dar paaštrėja, kai įstaigos ne tik neperkonfigūruoja savo sistemų, bet ir palieka senus numerius savo interneto svetainėse ar informacinėse sistemose,“ – pabrėžia R. Pakalnytė.
Tuo metu „Tele2“ viešųjų ryšių vadovė Asta Buitkutė pažymi, kad jau nuo rudens, skambinantys su prefiksu „8“, prieš sujungimą išklauso pranešimo, kuris praneša apie nuo kovo laukiančius pasikeitimus. Ir nors toks informavimo būdas vartojančių senąjį prefiksą skaičių sumažino beveik perpus, pasiruošti pokyčiams skuba ne visi.
„Palyginus su pernai liepos mėnesiu, naudojančių „8“ numerio priekyje sumažėjo perpus – dar vasarą senąjį prefiksą naudojo vidutiniškai apie 60 proc. skambinančių, vasario pradžioje šis skaičius jau sumažėjo iki 30 proc., o per paskutines dvi savaites toliau po kelis procentus mažėja. Vis dėlto, dalis dar neskuba pasiruošti pokyčiui – pavyzdžiui, šiuo metu „8“ numerio pradžioje dar vis renka apie 27 proc. „Tele2” verslo ir privačių klientų, jį tebenaudoja ir 23 proc. „Pildyk“ vartotojų“, – Eltai teigė A. Buitkutė.
Mobiliojo ryšio įmonės atstovė taip pat pastebi, kad klientai keisdami telefono numerius labiau linkę yra rinktis tarptautinį prefiksą „+370“, tuo metu „0“ naudojimas auga labai nedaug.
Panašią situaciją stebi ir mobiliojo ryšio operatorius „Bitė“ bei primena, kad numerių pakeitimą galima lengvai atlikti pasitelkiant specialias programėles.
„Klientų, vis dar renkančių telefono numerį pradedant 8-netu yra dešimtys tūkstančių. Apie 16 proc. „Bitės“ ir „Labas“ klientų skambina senuoju telefono numerio kodu. Verslo ir viešojo sektoriaus klientų kiek mažiau – apie 13 proc“, – komentuoja „Bitė Lietuva“ Klientų aptarnavimo procesų ir operacijų vadovė Miglė Sabaitė.
Telekomunikacijų bendrovės atstovė atkreipia dėmesį, kad norintys telefonų adresatų skiltį atnaujinti paprasčiau, tai gali atlikti pasitelkę išmaniąsias programėles arba atvykę į mobiliojo ryšio operatorių salonus.
Taip pat pažymėtina, kad numeracijos pokyčiai kelia ne tik informacijos atnaujinimo iššūkius, bet ir gali lemti nemalonius trikdžius buitinėse situacijose. Jei sistema nėra pritaikyta naujai numeracijai, ji gali tiesiog neatpažinti skambinančiojo numerio ir neleisti jam įvažiuoti į stovėjimo aikštelę.
Daugelyje įmonių ir dalyje privačių namų veikiančios signalizacijos yra susietos su mobiliuoju ryšiu. Jei šios sistemos nėra atnaujintos, saugumo tarnybos gali negauti kritinių pranešimų apie įsilaužimus, gaisrus ar kitus incidentus.
ELTA primena, kad RRT 2022 m. parengė tvarką, pagal kurią ryšio numerių priekyje esantį skaičių 8 pakeis 0. Šie žingsniai leis įgyvendinti daugiau nei 20 metų užtrukusį procesą, kurį stabdė naudojami skubiosios pagalbos tarnybų trumpieji numeriai, kurių dalis 0 naudojo kaip ryšio numerio pradžią: 01, 02, 03, 101, 102, 103, 011, 022, 033.
(be temos)