Rašytojos Joanne K.Rowling išgalvotas jaunasis burtininkas Haris Poteris ne tik sukrovė savo "mamai" milijonus, bet ir paskatino didžiulės, dešimtimis milijardų JAV dolerių vertinamos, industrijos kūrimąsi.
Burtų amžius eina į pabaigą
Į šiaurę nuo Londono įsikūrusioje buvusioje prabangių britiškų automobilių "Rolls-Royce" gamykloje jau beveik dešimtmetį šeimininkauja raganos, burtininkai ir jų padėjėjai. Čia statomi gotikos laikotarpį primenantys pastatai ir siuvami neįprasti kostiumai. Moterys klijuoja goblinams plaukus, o skulptoriai kieme baigia statyti didžiulį monumentą, kuris turi priminti neaprėpiamą magijos galią – tai Hogvartso burtų ir kerėjimo mokykla.
Nors jos populiarumas milžiniškas, ši kino studijos "Leavesden Studios" gamykla netrukus bus uždaryta, rašo "The Economist".
"Kai uždaromos kokios nors gamyklos, jų vadovai dažniausiai kalba apie sniego gniūžtės efektą. Automobilių gamintojai įtikinėja, kad net viena iš dešimties darbo vietų JAV priklauso nuo šios pramonės gyvybingumo. Panašius skaičius, prašydami valdžios paramos, šiemet pateikė ir telekomunikacijų bendrovės bei kelininkai. Apie Harį Poterį galiu pasakyti tą patį: kai šių metų gegužę baigsime filmuoti paskutinį filmą apie šį jaunąjį burtininką, darbo neteks maždaug 800 žmonių, o vėliau, kai atslūgs domėjimasis pačiu Hariu Poteriu, be darbo liks dar daugiau žmonių", – kalbėjo filmų apie Harį Poterį prodiuseris Davidas Heymanas.
Pelenės istorija
Iš esmės visas šias darbo vietas sukūrė vienas žmogus – J.K.Rowling. Mažai kas gali lygintis su Hario Poterio kūrėja, nors jos indėlis į pasaulio ekonomiką – tik septynios knygos apie jaunąjį burtininką.
Tačiau Hario Poterio evoliucija nuo Edinburge gyvenančios vienišos motinos vaizduotėje sukurto personažo iki visame pasaulyje atpažįstamo prekės ženklo – tikra pasaka. Tiesa, pačios J.K.Rowling gyvenimo istorija – ne ką prastesnė pelenės pasaka apie vienišos moters vargą, gyvenimo suteiktą galimybę ir susikrautus turtus.
Haris Poteris būtų taip ir likęs nežinomu negrynakrauju burtininku, jei ne vienas Christopherio Little'io literatūros agentūros darbuotojas, kurį labai sudomino J.K.Rowling rankraštis.
Nuo to viskas ir prasidėjo. Pirmoji įmonė, kurią užbūrė Haris Poteris, buvo Londono leidykla "Bloomsbury". 1996 m. jos vaikų knygų skyrius gavo vos 732 tūkst. svarų sterlingų (2,8 mlrd. litų) pajamų, o pagrindinis skyrius maždaug aštuonis kartus daugiau – 4,7 mln. svarų sterlingų (per 18 mlrd. litų). Taigi atrodytų, kad ši vieta tikrai nebuvo tinkama leisti vaikų knygoms. Tačiau burtai turėjo įtakos. "Bloomsbury" įkūrėjas ir vykdomasis direktorius Nigelas Newtonas paėmė J.K.Rowling rankraštį, atliko nedidelį rinkos tyrimą – davė jį paskaityti savo dukrai – ir nusprendė spausdinti.
Tuo metu nei J.K.Rowling, nei "Bloomsbury" net nenumanė, kas jų laukia. Juolab kad 1997 m. pasirodė nauji trijų gerai žinomų knygų vaikams autorių darbai: Willo Selfo "Didžiosios beždžionės", Briano Moore'o "Burtininko žmona" ir Anne Michaels "Pabėgusi princesė". Haris Poteris buvo naujokas.
Magija ir pinigai
Net 1999 m. pavasarį, kai jau buvo parduota per 763 tūkst. knygų apie jaunąjį burtininką kopijų, leidėjai apie Harį Poterį kalbėjo kaip apie leidybos ledkalnio viršūnę. Tačiau iš tikrųjų knygos apie jaunąjį burtininką kaip tik ir buvo tas ledkalnis. Kiekviena nauja knyga užkariaudavo vis daugiau skaitytojų širdžių ir didindavo ankstesnių pardavimą.
"Bloomsbury" apyvartą Haris Poteris padidino nuo 11 mln. svarų sterlingų (42,3 mln. litų) 1995 m. iki 21 mln. svarų sterlingų (80,8 mln. litų) 1999 m. Dar po poros metų leidyklos apyvarta siekė jau 61 mln. svarų sterlingų (234,8 mln. litų), o šio dešimtmečio viduryje "Bloomsbury" metų pajamos viršijo 100 mln. svarų sterlingų (385 mln. litų).
Dabar "Bloomsbury" priklauso jau kelios leidyklos "Arden", "Tottel" ir "Wisden".
Užkibo ir kino pramonė
Kita bendrovė, kurią palietė magiška Hario Poterio komercijos burtų lazdelė, buvo dar mažesnė nei "Bloomsbury".
Dar 1997 m. jauna, Davido Heymano vadovaujama Londono kino studija "Heyday Films" ieškojo knygų, kurias būtų galima ekranizuoti. "Haris Poteris ir Išminties akmuo" pasirodė kaip tik tai, ko D.Heymanas ieškojo. Jis nunešė knygą į vieną didžiausių JAV kino studijų "Warner Bros.", su kuria "Heyday Films" turėjo pasirašiusi sutartį.
Tiesa, daugelis "Warner Bros." atstovų, kitaip nei D.Heymanas, stokojo entuziazmo. Didžiausias klausimas buvo, ar JAV publika priims iki kaulų smegenų britišką istoriją. Tačiau britui pavyko įtikinti partnerius ekranizuoti knygą. Projektą temdė ilgos derybos dėl autorių teisių ir ginčai su Stevenu Spielbergu, kuris norėjo režisuoti filmą, tačiau kėlė per daug sąlygų. Taigi darbai pajudėjo tik 2000 m. vasarį, žymiam režisieriui galutinai atsisakius bendradarbiauti su "Warner Bros". Filmą patikėta režisuoti Chrisui Columbusui.
Haris pakeitė Holivudą
Vėliau paaiškėjo, kad pradėti šį projektą buvo tinkamas žingsnis. Filmai apie Harį Poterį vien JAV iki šiol uždirbo 1,7 mlrd. JAV dolerių (per 4 mlrd. litų). Likusioje pasaulio dalyje bilietų parduota dar už 3,7 mlrd. JAV dolerių (8,9 mlrd. litų).
Be to, JAV visi iki šiol sukurti filmai apie Harį Poterį pakliūdavo į perkamiausių DVD penketukus. Pasaulyje jų iš viso nupirkta už 2,7 mlrd. JAV dolerių (6,5 mlrd. litų). Taigi vien kino pramonei J.K.Rowling sukurtas personažas atnešė milijardus dolerių. Nuo šios sumos keli šimtai milijonų dolerių nubyrėjo ir reklamas transliavusioms televizijoms.
Istorijoje yra buvę filmų, kurie uždirbo daugiau pelno. Tačiau Haris Poteris pakeitė Holivudą. Filmo kūrėjai neieškojo žvaigždžių, bet jas sukūrė. Be to, po pirmų dviejų filmų tolesnius jaunojo burtininko nuotykius ėmėsi režisuoti nežinomi režisieriai – Alfonso Cuarónas, Mike'as Newellas ir Davidas Yatesas, kuriems kino studija suteikė anksčiau nematytą kūrybos laisvę. Vėliau "Warner Bros." pavyzdžiu pasekė ir "Žmogaus voro" (režisierius Samas Raimi) bei "Žiedų valdovo" (režisierius Peteris Jacksonas) kūrėjai.
Be to, Haris Poteris į kino sales grąžino "fantasy" (fantastikos – angl.) žanrą, kuris jau buvo gerokai primirštas.
Burtus lengva parduoti
Kino ekranuose vos pasirodžius pirmam filmui, Hogvartso mokyklos auklėtinį pastebėjo žaislų bei visokių niekučių gamintojai ir prasidėjo didžioji prekybos karštinė. Berniuko atvaizdas staiga atsirado ant įvairiausių žaislų, gaublių, rutulių, rankšluosčių, baldų ir net karnavalinių drabužių.
Vien 2001 m. žaislų gamintoja "Matel" pardavė vadinamųjų Hario Poterio prekių už maždaug 160 mln. JAV dolerių (385,6 mln. litų). Kitais metais – dar už 140 mln. dolerių (337,4 mln. litų).
Kiek vėliau Haris Poteris buvo perkeltas ir į kompiuterinį žaidimą, kuris bendrovei "Electronic Arts" per vienus metus atnešė 427 mln. dolerių (per 1 mlrd. litų) pajamų.
Ir tai dar toli gražu ne pabaiga. Šiais metais kino studija "Universal Studios" žada atidaryti teminį Hario Poterio pramogų parką Floridoje.
J.K.Rowling kūriniai taip išpopuliarėjo, kad jos knygas ir personažus pradėjo aptarinėti net teologai (išleista knyga "The Gospel According to Harry Potter") ir feministės ("Females and Harry Potter: Not All That Empowering")
Jau 2001–2002 m. J.K.Rowling gerbėjams nebeužteko "Warner Bros." ir pačios autorės pateikiamos informacijos. Pradėjo kurtis Hario Poterio gerbėjų interneto tinklalapiai kaip muggle.net, fictionalley.org ar the-leaky-cauldron.org.
Skaitytojai net patys pradėjo rašyti alternatyvias J.K.Rowling knygų pabaigas, kitų herojų istorijas ar aprašinėti laikus, apie kuriuos knygose vos užsimenama.
Netrukus tinklalapių kūrėjai pradėjo pardavinėti ir reklamos skydelius. "Warner Bros." tai nepatiko ir kino studijos teisininkai pradėjo kovą su Hario Poterio gerbėjų savivale. Šie iki šiol atkerta kandžiais straipsniais, kuriuose teigiama, kad "jėgos, tamsesnės už tą, kurio vardo netariama, bando sunaikinti tinklalapį ir jo bendruomenę".
Taip prasidėjo vadinamieji Poterio karai, kurie tęsiasi iki šiol.
Siužetas
Haris Poteris – našlaitis, išaugęs mažame ir tvankiame priemiesčio name. Sulaukęs vienuolikto gimtadienio berniukas netikėtai gauna kvietimą lankyti Hogvartso burtų ir kerėjimo mokyklą. Ten jis sužino apie "tą, kurio vardo netariama" – lordą Voldemortą. Šis pasirodo esąs Hario Poterio tėvų žudikas.
Jaunuolis priverstas grumtis su piktuoju raganiumi. Kartu jam tenka rūpintis ir namų darbais, sportuoti ir patirti pirmąją meilę.
Naujausi komentarai