Lietuvos valdžios institucijos susirūpino, kad apgautų kinų istorija daugiau nepasikartotų. Tačiau darbdaviai nuogąstauja, kad ateityje gali būti dar sunkiau atsivežti užsieniečius.
Prieš kelis mėnesius Lietuvoje kilo skandalas, kai paaiškėjo, kad kinai statybininkai už atvykimą į Lietuvą sumokėjo maždaug po 40 tūkst. litų, tačiau vietoje pelningo darbo statybose atsidūrė Vilniaus paukštyne ir tvarkė patalpas už 300 litų per mėnesį.
Šis atvejis vėl prisimintas vakar vykusiame Lietuvos pramonininkų konfederacijos posėdyje, kur dalyvavo Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos, Darbo biržos bei Migracijos departamento atstovai. Kad tokios istorijos daugiau nepasikartotų, norima tobulinti teisės aktus ir įpareigoti įmones pasirūpinti ne tik darbuotojų atvežimu, bet ir grąžinimu namo. Taip pat numatoma, kad darbdaviai turės garantuoti atvykėliams darbą, negalės jų išnuomoti kitoms įmonėms. Taip pat norima numatyti minimalų atlyginimą specialistams iš kitų šalių. Tai būtų maždaug 2–3 vidutinių atlyginimų dydžio uždarbis. Be to, kasmet sudaromi profesijų, kurių darbuotojų labiausiai trūksta, sąrašai.
"Suprantu, kad šiemet statybų sektoriuje trūko darbuotojų. Bet dabar padėtis pasikeitė. Atrodo, kad darbdaviai užmiršta profesinio mokymo centrus ir tai, kad darbuotoją apmokančiam darbdaviui mokamos subsidijos. Gal reikėtų pasinaudoti šiomis programomis, o ne iš karto važiuoti į Kiniją", – priekaištavo Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos sekretorius Valdas Rupšys.
"Darbo jėgos importas turi būti lyg trišalis susitarimas tarp darbdavio, darbuotojo ir valstybės. Nė viena pusė neturėtų būti skriaudžiama. Bet, deja, nuolatos matome tokių atvejų. Dažniausiai bandoma apgauti valstybę, vengiant mokesčių, bet neretai kenčia ir darbuotojai, jie išnaudojami lyg vergai", – akmenis į darbdavių daržą mėtė Migracijos departamento direktoriaus pavaduotojas Dainius Paukštė.
Tačiau verslininkai padėtį mato kitaip – darbo jėgos šalyje trūksta, o valdžia tik apsunkina jos importą. Esą visi minėti palengvinimai nedaug ką reiškia, mat kartais darbuotojų reikia greitai, o įdarbinimo procedūros vis tiek per ilgos. Nuogąstaujama, kad priėmus naujus įstatymus atsivežti užsieniečius į Lietuvą taps dar sudėtingiau.
Išduota leidimų dirbti Lietuvoje
Naujausi komentarai