Imasi naujos pensijų reformos Pereiti į pagrindinį turinį

Imasi naujos pensijų reformos

2012-04-11 23:59

Seimas priėmė svarstyti įstatymų pataisas, numatančias naują pensijų sistemos reformą. Pakeitimai Seime bus svarstomi gegužės pabaigoje.

Pakeitimai leidžia ateityje pensijų kaupimo dalyviams nevaržomai apsispręsti, kaip ir kur jie norės kaupti pensiją senatvei, kiek laiko galės dalyvauti privačiame pensijų fonde ir jį keisti, taip pat keisti investavimo kryptis. Taip pat siūloma sumažinti administracinę naštą, kai netenkama pensijos dalies dėl fondų taikomų administravimo mokesčių. Gyventojams siekiama sudaryta galimybę patiems mokėti papildomas įmokas ir papildomai būti skatinamiems iš valstybės biudžeto.

Pirmiausia siūloma mažinti atskaitymus nuo įmokų ir turto, pamažu visiškai atsisakant atskaitymo nuo įmokų: 2013 m. jie būtų 2 proc., o vėliau kasmet mažėtų po 0,5 procentinio punkto iki nulio. Šiuo metu leidžiamas maksimalus atskaitymo nuo įmokos dydis – iki 10 proc., realiai rinkoje taikomas – iki 3 proc.

"Sodros" pervedimus į antros pakopos pensijų fondus, kurie nuo šių metų pradžios yra sumažinti iki 1,5 proc., o kitąmet bus padidinti iki 2,5 proc., nuo 2014-ųjų pradžios siūloma vėl sumažinti iki 2 proc., o nuo 2020 m. – padidinti iki 3,5 proc.

Siūloma, kad nuo 2014 m. sausio 1 d. į pensijų fondus asmuo mokėtų papildomą 1 proc. dydžio kaupiamąją įmoką, o iš valstybės biudžeto gautų papildomą skatinamąją įmoką, kuri sudarytų 1 proc. vidutinio darbo užmokesčio šalyje. Nuo 2016 m. papildomos asmens lėšomis mokamos įmokos dydis būtų 2 proc. dalyvio draudžiamųjų pajamų, papildomos iš valstybės biudžeto mokamos įmokos dydis – 2 proc. vidutinio šalies darbo užmokesčio.

Skatinamosios įmokos būtų mokamos iš valstybės biudžeto. Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos skaičiavimais, šioms įmokoms 2014 m. prireiktų 239 mln. litų, 2015 m. – 257 mln. litų, o 2016-aisiais – 551 mln. litų.

2013-ųjų sausį–rugsėjį žmonės turėtų galimybę pasirinkti, kokioje sistemoje – privačioje ar valstybės – jie kaups būsimai pensijai. Jeigu dėl pensijų kaupimo finansavimo sistemos keitimo gyventojai nebenorėtų dalyvauti antros pakopos pensijų fondų veikloje, jie iki 2014-ųjų pradžios galėtų priimti sprendimą ir grįžti pensijos kaupti tik "Sodroje".

Iš viso pensijas privačiuose pensijų fonduose, vasario pabaigos duomenimis, kaupė beveik 1,06 mln. gyventojų.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra

Daugiau naujienų