Pastaruoju metu į pensijų skyrius kreipiasi ne tik pensininkai. Užsitęsus sunkmečiui vis daugiau žmonių teiraujasi, ar galima gauti pensiją anksčiau, nesulaukus pensinio amžiaus.
"Sodros" Kauno skyriaus ryšių su visuomene vyriausioji specialistė
Būtina atitikti sąlygas
Pasak "Sodros" Kauno skyriaus Centro pensijų skyriaus vedėjos Saulutės Markevičienės, tokia galimybė yra. Žmogus gali gauti išankstinę senatvės pensiją, tačiau tik tada, kai atitinka tam tikras sąlygas.
Pirmiausia asmeniui iki senatvės pensijos amžiaus turi būti likę ne daugiau kaip 5 metai ir jis turi ne mažesnį nei 30 metų socialinio pensijų draudimo stažą (daugiavaikėms mamoms ir slaugiusiems neįgalius vaikus ar visiškos negalios invalidus pakanka 15 metų darbo stažo). Be to, paskutinius 12 mėnesių iki kreipimosi dėl išankstinės pensijos gyventojas buvo registruotas bedarbiu teritorinėje darbo biržoje (jei žmogus pripažintas nedarbingu, darbo biržoje turi būti registruotas bedarbiu 12 mėnesių iki pripažinimo nedarbingu).
Prašydamas gauti išankstinę pensiją asmuo neturi gauti kitų pensijų ar išmokų, nedirbti pagal darbo sutartį, narystės ar tarnybos pagrindu, taip pat savarankiškai, neturi būti ūkininkas ar jo partneris.
Pensija mažinama
Centro pensijų skyriaus vedėja S.Markevičienė perspėja, kad nusprendusieji gauti išankstinę senatvės pensiją turi žinoti, jog ši pensija apskaičiuojama taip pat kaip ir valstybinė socialinio draudimo senatvės pensija, tačiau mažinama 0,4 proc. už kiekvieną visą mėnesį, likusį iki senatvės pensijos amžiaus.
Tarkime, žmogui iki senatvės pensijos amžiaus liko 2 metai (24 mėnesiai). Jo apskaičiuota senatvės pensija yra 830 litų. Skaičiuojant išankstinę senatvės pensiją, ji bus sumažinta 9,6 proc. (0,4 proc. x 24). Tai sudaro 79,68 lito (830 litai x 9,6 proc.) Tad mėnesio pensija bus 750,32 lito (830 – 79,68).
S.Markevičienė pataria, kad išankstinę pensiją palankiau skirtis tam asmeniui, kuriam liko kuo mažiau mėnesių iki senatvės pensijos. Mat kuo trumpesnis laikas iki pensinio amžiaus, tuo išankstinė pensija mažėja mažiau. Pavyzdžiui, iki senatvės pensijos likus 30 mėnesių, išankstinė pensija sumažėja 12 proc. (0,4 x 30), o likus 10 mėnesių – 4 proc. (0,4 x 10) .
Svarbu žinoti, kad išankstinės pensijos gavėjas per 10 dienų "Sodrai" turi pranešti, jei išvyksta gyventi į užsienį, gauna kitą pensiją ar išmoką, įsidarbina ar užsiima individualiąja veikla. Priešingu atveju permokėtą pensiją "Sodra" susigrąžina.
Reikalingi dokumentai skirti išmoką
Jei nusprendėte kreiptis dėl išankstinės pensijos skyrimo, pasitikrinkite, ar priklausote tai kategorijai žmonių, kuri turi teisę gauti tokią pensiją, ir ar atitinkate visas įstatyme numatytas sąlygas. Jei taip, dėl išankstinės pensijos skyrimo kreipkitės į Kauno pensijų skyrius pagal gyvenamąją vietą: Centro pensijų skyrių, Šv. Gertrūdos g. 4, ar Santakos pensijų skyrių, Bajorų g. 16.
Būtina pateikti asmens dokumentą – LR ar ES valstybės narės piliečio pasą, asmens tapatybės kortelę arba leidimą nuolat gyventi Lietuvoje; dokumentus, įrodančius socialinio pensijų draudimo stažą, įgytą iki 1993 m gruodžio 31 d. (darbo knygelę, stažo pažymėjimus, išduotus buvusių darboviečių ar archyvų); dokumentus, įrodančius uždarbį, turėtą 1984 m. sausio 1 d.–1993 m. gruodžio 31 d. (1991 m. sausio 1 d.–1993 m. gruodžio 31 d. laikotarpio kiekvieno mėnesio uždarbis turi būti nurodytas atskirai); darbo biržos išduotą pažymą, patvirtinančią, kad asmuo paskutinius 12 mėnesių iki kreipimosi dėl išankstinės senatvės pensijos skyrimo (arba iki asmens pripažinimo nedarbingu) buvo registruotas ir tebėra registruotas bedarbiu.
Motinos, neturinčios 30 metų stažo ir išauginusios 5 ir daugiau vaikų, turi pateikti vaikų gimimo liudijimus. Slaugantys neįgaliuosius asmenis papildomai turi pateikti slaugyto vaiko gimimo liudijimą, dokumentą, patvirtinantį globos ar rūpybos nustatymą ir asmens paskyrimą globėju ar rūpintoju, sveikatos priežiūros įstaigos gydytojų komisijos pažymėjimą, patvirtinantį asmens neįgalumo laiką.
Naujausi komentarai