Žinomas Lietuvos energetikos ekspertas, Energetikos instituto mokslininkas akademikas Jurgis Vilemas mano, kad Seime svarstant dokumentų paketą dėl naujos atominės elektrinės (AE) projekto, turėtų būti inicijuotas nepriklausimų ekspertų tyrimas dėl projekto ekonomiškumo.
„Aš manau ir labai norėčiau, kad Seime būtų pareikalauta atlikti nepriklausomų ekspertų studijas. Lietuva turi vieną didelį, galingą kompetencijos centrą - Lietuvos energetikos institutą. Per visą šį laiką nieko nebuvo prašoma ir, galima sakyti, neleidžiama atlikti analizės. Nebuvo pateikiama pirminė informacija - kiek kainuoja statyba, kai kurie kiti dalykai. Paskutinis momentas - jeigu kiekvienam iš partnerių būtų pasakyta pasiimti tiek radioaktyviųjų atliekų, kiek jų per tą laiką čia pasigamins. Kodėl Lietuva turės prisiimti visą atsakomybę ir riziką?“, - Lietuvos radijo laidoje „Forumas“ ketvirtadienį sakė J.Vilemas.
Jis abejojo, ar pastačius naują AE, Lietuvoje bus didelis elektros energijos poreikis. Mokslininkas prognozavo, kad naujos branduolinės jėgainės gaminama elektra kainuos daugiau nei 30 centų už kilovatvalandę.
„Elektros energijos suvartojimo prognozės yra gan pesimistinės. Staiga šiuo momentu, kada nesimato perspektyvos dideliam energijos suvartojimui, mes norime statyti didžiulį objektą, pavojingą, su didelėmis rizikomis“, - sakė J.Vilemas.J.Vilemas neatmetė, kad Lietuvą gali ištikti Bulgarijos likimas. Ši šalis neseniai nutarė nutraukti kontraktą dėl naujos AE statybų ir sutiko sumokėti 100 mln. eurų (345,3 mln. litų) netesybų.
„Mes turime gerą pavyzdį - Bulgariją, kuri net kontraktus buvo pasirašiusi ir net su dviem kompanijoms - vokiečių ir rusų. Vokiečiai prieš porą metų pabėgo. Šiais metais Bulgarija, patarus rimtiems konsultantams - dideliam Anglijos bankui - nutraukė kontraktą ir sutinka sumokėti 100 mln. eurų netesybų. Tai yra pavyzdys, mes ne pirmieji, kur įkliūsim į tokią padėtį“, - kalbėjo J.Vilemas.
Naujausi komentarai