– Jūs teigiate, kad prieš imant paskolą svarbiausia ne tik tai, kokia bus kasmėnesinė įmoka, bet yra ir kitų dalykų, į kuriuos pirmiausia reikėtų atkreipti dėmesį. Kas tai?
– Taip, dažnai yra daroma klaida, kad imant paskolą įvertinama ne visa paskolos suma, o įvertinamos tik palūkanos. Taip, palūkanos sudaro esminę dalį, bet ne tik jos yra svarbios imant paskolą. Gana didelę sumą gali sudaryti tokie mokesčiai kaip sutarties sudarymo arba kasmėnesinės įmokos pagal paskolą – ne palūkanų įmokos, – kurios gali atrodyti kaip nedidelė suma, mokama kiekvieną mėnesį, bet, skaičiuojant visą paskolos sumą, jos gana žymiai ją padidina.
Dažnai yra daroma klaida, kad imant paskolą įvertinama ne visa paskolos suma, o įvertinamos tik palūkanos.
– O kokių šiaip dažniausiai klaidų daro žmonės, imdami paskolą, arba jau turintys ją ir susiduriantys su finansiniais sunkumais?
– Labai aktualus klausimas. Galima netgi išskirti į dvi dalis: viena – ką jau turintys daro, kitą – ką imantys. Visų pirma, imantiems siūlyčiau tikrai įvertinti ne vieno skolintojo pasiūlymą, bet įvertinti kuo daugiau. Žinoma, dabar yra tam tikrų platformų, kurios gana greitai leidžia įvertinti labai nemažos dalies skolintojų pasiūlymus. Svarbu nepamiršti apie tokią galimybę. Kalbant apie jau turinčius paskolų, žinoma, neretai galima susidurti su finansiniais sunkumais, dėl kurių gali nebeužtekti lėšų sumokėti turimas paskolas. Čia patarimas būtų tikrai nelaukti, jei matoma, kad situacija rimta, kol ji išsispręs pati, bet kuo greičiau kreiptis į skolintojus, kad galima būtų su jais suderinti, kaip išspręsti situaciją. O sprendimų visada yra, kai jų ieškoma. Skolintojai taip pat yra suinteresuoti ilgalaikiu besiskolinančiojo mokėjimu, finansiniais jo pajėgumais, taigi tikrai yra linkę spręsti tas situacijas, su kuriomis susiduria skolininkas.
Visas LNK reportažas – vaizdo įraše:
– Atsakingojo skolinimo nuostatai numato, kad paskoloms galima skirti tik iki 40 proc. savo pajamų. Vis dėlto, galbūt turite įžvalgų, priklausomai nuo paskolos tipo, kaip žmogui reikėtų planuoti paskoloms skiriamas lėšas? Kokią dalį pajamų skirti?
– Taip, atsakingojo skolinimo nuostatai numato maksimalią galimą sumą paskoloms padengti. Tačiau yra ir tam tikrų išlygų, kai yra įsitikinama, kad besiskolinantysis tikrai gebės grąžinti paskolą, arba tam tikroms paskolų rūšims, pavyzdžiui, refinansavimui, gali būti taikomos šiek tiek didesnės normos, suderinamos su skolintoju.
– Tačiau per pastaruosius porą metų matėme situaciją, kad palūkanos staiga gali pakyla, o tuomet 40 proc. pajamų gali virsti ir 50, 60 proc. Ar vis tik ta maksimali riba yra saugi, ar rekomenduotumėte mažesnę?
– Jeigu tai nėra būsto paskola, siekiant finansinio stabilumo ir sumažinant ateities neapibrėžtumą, rekomenduojama paskoloms skirti apie 20 proc. – labiau einamosioms, o ne ilgalaikėms, kaip būsto paskola.
Naujausi komentarai