Lietuvos pareigūnai antradienį pranešė išaiškinę šalyje veikusius pridėtinės vertės mokesčio (PVM) grobstytojų tarptautinio tinklo veikėjus.
Įtarimų pareigūnams sukėlė dvi Italijos piliečių Lietuvoje registruotos bendrovės, kurios grynino Lietuvoje dideles pinigų sumas. Įmonės buvo nurodžiusios, kad prekiauja metalais, tačiau realiai šios veiklos nevykdė.
Per operaciją Lietuvoje sulaikyti du Italijos piliečiai, apribota teisė į daugiau kaip 400 tūkst. eurų (apie 1 mln. 400 tūkst. litų) vertės nuosavybę - sąskaitoje buvusius pinigus, kuriuos įtariamieji, manoma, ketino išgryninti ir išvežti iš Lietuvos.
Manoma, kad dėl sukčiautojų veiksmų Lietuvos biudžetas galėjo patirti 300 tūkst. litų žalą.
Tyrimas toliau perduotas Italijos teisėsaugai.
Pinigai buvo plaunami per vadinamąją karuselinio sukčiavimo schemą, kurios bendra sandorių įvairiose Europos šalyse vertė siekia 150 milijonų eurų (beveik 520 mln. litų), teigia teisėsauga. Lietuvos teisėsaugos pareigūnai nustatė, kad per tarptautinę nusikalstamą schemą veikę asmenys Lietuvoje legalizavo 1,2 mln. eurų.
Vidaus reikalų ministras Dailis Alfonsas Barakauskas teigia, kad tyrimo metu paaiškėjo, jog Italijos piliečio vadovaujama organizuota nusikalstama grupė taip pat veikė per įmones, registruotas Italijoje, Bulgarijoje, Nyderlanduose, Slovėnijoje ir Didžiojoje Britanijoje.
„Yra įtarimų, kad tai yra susieta su tarptautine viena garsiausių pasaulinių mafijos grupių, bet aš irgi tiesiog nenorėčiau vardinti“, - žurnalistams antradienį sakė D.A.Barakauskas.
Pasak ministro, operacijos Vilniuje metu paimtas labai didelis kiekis dokumentų - jie rasti italų Užupyje nuomotame bute. Didžioji dalis rastų dokumentų buvo atgabenti iš Bulgarijos.
Anot Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnybos (FNTT) vadovo Kęstučio Jucevičiaus, dokumentai buvo ruošiami naikinimui, tačiau juos pavyko išsaugoti.
„Kratos metu buvo rasti dokumentai ir grynieji pinigai (...). Dokumentai buvo sudėti į plastmasinę dėžę, užpilti vandeniu ir prispausti akmenimis - panašiai kaip agurkai marinuojami“, - spaudos konferencijoje sakė FNTT vadovas.
Valstybinės mokesčių inspekcijos viršininko pavaduotojas Artūras Klerauskas spaudos konferencijoje savo ruožtu aiškino, kad karuseliniu vadinamas sukčiavimas, kai „vienose šalyse vieni PVM mokėtojai nesumoka mokesčio, o kitose šalyse apgaulingai suformuota mokesčio permoka yra bandoma susigrąžinti iš valstybių biudžetų“.
Šį ikiteisminį tyrimą, kurio medžiaga iš viso sudaro 52 tomus, atliko FNTT, bendradarbiaudama su VMI ir Europolu. Tyrimą organizavo ir kontroliavo Vilniaus apygardos prokuratūra. Minėti du Lietuvoje veikę italai įtariami tarptautinio masto sukčiavimu, pinigų plovimu bei dokumentų klastojimu.
Europolo duomenimis, PVM sukčiavimas priskiriamas prie pavojingiausių nusikalstamų veikų, darančių didžiausią žalą Europos Sąjungos valstybių biudžetams, pažymi Generalinė prokuratūra.
Naujausi komentarai