Lietuvos pramonė pirmą ketvirtį augo sparčiau, nei tikėtasi. Kaip prognozuoja analitikai, galima laukti ir tolesnio nuosaikaus augimo.
Pramonės produkcijos gamyba ir pardavimas Lietuvoje šių metų sausio–kovo mėnesiais, palyginti su tuo pačiu 2011 m. laikotarpiu, padidėjo 3,9 proc., iki 17,733 mlrd. litų. Tai pranešė Statistikos departamentas. Kovo mėnesį, palyginti su vasariu, pramonės produkcijos gamyba ir pardavimas išaugo 5,4 proc., iki 6,024 mlrd. litų, o, pašalinus sezono įtaką, augimas siekė 3 proc.
"DNB Markets" analitikas Mindaugas Jurgelis sako, kad pramonės rezultatai jį nustebino. "Naujausi mūsų šalies gamybos sektoriaus duomenys rodo stebėtiną apdirbamosios pramonės atsparumą neramumams Europoje", – banko išplatintame komentare teigė M.Jurgelis.
"Rodikliai kol kas atrodo tikrai tvirtai, nes Lietuva galbūt kol kas atsispiria lėtesniam augimui Vakarų Europoje, ir lūkesčiai dėl eksporto rinkų augimo yra pagerėję, palyginti su praėjusių metų rudeniu, kai vyravo tikrai gana niūrios nuotaikos. Dabar matome tam tikrą atsipalaidavimą – tai suteikia pagrindą tikėti, kad ir mūsų eksporto prekių paklausa nenusmuks tiek, kiek tikėjomės", – sakė SEB banko analitikė Vilija Tauraitė.
Ji teigė, kad kovą fiksuotas metinis (palyginti su pernai kovu) pramonės augimas yra geriausias nuo praėjusių metų rugsėjo. Anot jos, Lietuvos įmonių konkurencingumas, palyginti su krizės laikotarpiu, pagerėjo.
Nors pramonės rezultatai geresni, nei tikėtasi, prognozuoti spartesnio šalies ūkio augimo ir gerinti bendrojo vidaus produkto (BVP) prognozės analitikai dar neskuba.
"Turėčiau pripažinti, kad pirmas ketvirtis pramonei buvo geresnis, nei tikėjomės praėjusių metų rudenį ar žiemą, bet kiti rodikliai rodo, kad dar per anksti didinti BVP prognozes. Pavyzdžiui, transporto sektorius tikrai nerodė gerų rezultatų nei sausį, nei vasarį, tik kovą rezultatai buvo truputėlį geresni, bet vėlgi, geležinkelių rodikliai vis dar minusiniai – minus 11 proc. pagal krovinių apyvartą", – sakė V.Tauraitė.
Ji prognozavo, kad balandį ir gegužę bendrą pramonės rezultatą pablogins naftos gamyklos "Orlen Lietuva" kapitalinis 35 dienas truksiantis remontas. "Tai yra maždaug trečdalis visos pramonės produkcijos, todėl akivaizdu, kad sustojimas tikrai turės didelę įtaką", – sakė analitikė.
M.Jurgelis taip pat teigė, jog išlieka rizika, kad apdirbamoji pramonė augs lėčiau. "Euro zonai tenka apie 50 proc. Lietuvos apdirbamosios gamybos eksporto, tad regiono ekonomikos nuosmukis gali atsiliepti ir mūsų šalies gamintojams. Tikėtina, kad pirmą 2012 m. ketvirtį euro zonos BVP šiek tiek sumenko, o pirmadienį pasirodę balandžio euro zonos pramonės ir paslaugų sektoriaus būklės rodikliai ir vėl rodė tikėtiną ūkio traukimąsi. Panašios tendencijos greičiausiai išsilaikys ir artimiausiais mėnesiais", – teigė "DNB Markets" analitikas.
Analitikai sako, kad pagerėjimo galima tikėtis antroje metų pusėje, tačiau net ir toks scenarijus gali pasirodyti esąs pernelyg optimistiškas, nes, išsisklaidžius Europos centrinio banko trejų metų tarpbankinių paskolų poveikiui, pastaruoju metu vėl sparčiai ėmė kilti Italijos ir Ispanijos obligacijų pajamingumas – Europos skolų krizė mėgina grįžti su nauja jėga.
Naujausi komentarai