Mažų kainų rojaus vartai Lenkijoje užsitrenks? Pereiti į pagrindinį turinį

Mažų kainų rojaus vartai Lenkijoje užsitrenks?

2010-08-03 08:02
Taupūs: lietuviai taupo apsipirkdami Lenkijoje.
Taupūs: lietuviai taupo apsipirkdami Lenkijoje.

Lenkijoje apsipirkti pamėgusiems lietuviams artėja liūdnos dienos. Šios šalies vyriausybė rengiasi didinti pridėtinės vertės mokestį (PVM) ir atsisakyti kai kurių jo lengvatų. Dėl to dalis prekių gali brangti net penktadaliu.

Mokesčius didina ir Lenkija

Šiandien Lenkijos valdžia turėtų tvirtinti naują ketverių metų šalies finansų planą. Vienas labiausiai kaimynų ekonomistus stebinančių pokyčių – planuojamas PVM didinimas nuo 22 iki 23 proc.

Naujame finansų plane – kelios dešimtys įvairių priemonių, kurios padės subalansuoti biudžetą. Lenkijos premjeras Donaldas Tuskas tikina, kad iš siūlomų pakeitimų, gyventojai savo kailiu gali pajusti nebent PVM didinimą. Plane taip pat bus patikslintos prognozuojamos šalies įplaukos ir išlaidos, biudžeto deficito rodikliai ir suma, kurią šaliai teks skolintis, taip pat galimi finansavimo šaltiniai ir viešojo sektoriaus skola.

Nors D.Tuskas tikina, jog mokesčių kilimas suplanuotas taip, kad nepabrangtų maistas, Lenkijos žiniasklaida skaičiuoja, kad kai kurie produktai gali brangti net 15–20 proc.

"Viską sužinosite šią savaitę, kai Ministrų taryba patvirtins ketverių metų planą. Tačiau jau dabar galiu patikinti, kad gyventojų išlaidos, būtiniesiems poreikiams tenkinti, nedidės. Po daugelio pokalbių su vicepremjeru Waldemaru Pawlaku nusprendžiau, kad neskausmingas būdas užlopyti biudžeto skylę yra didinti PVM. Be abejo, pirmiausia reikia atsižvelgti į socialiai pažeidžiamiausių šalies gyventojų apsaugą", – spaudos konferencijoje lenkų žurnalistams sakė D.Tuskas.

Lengvatos liks

Lenkijos spaudos agentūros (PAP) žiniomis, plane numatyta, kad 23 proc. siekiantis bazinis PVM įsigalios 2011 m. Dabar pagrindinis PVM tarifas Lenkijoje siekia 22 proc., tačiau didžiajai daliai prekių ir produktų taikomas lengvatinis 0, 3, 6 ir 7 proc. PVM.

"Planuojame vienu procentiniu punktu pakelti bazinį PVM tarifą. Jis galiotų trejus metus. Skaičiuojame, kad į biudžetą dėl to kasmet papildomai įplauks apie 5–6 mlrd. zlotų (4,3–5,2 mlrd. litų). Taip pat norime nuo 7 iki 6 proc. sumažinti lengvatinį PVM tarifą maisto produktams bei nuo 3 iki 6 proc. padidinti tarifą maisto produktų žaliavoms (neperdirbtam maistui). Atsižvelgiant į šiuos pakeitimus, nuo kitų metų galios trys PVM tarifai – 6, 8 ir 23 proc.", – neįvardintą šaltinį Lenkijos finansų ministerijoje cituoja PAP. Išeitų, kad nulinis PVM tarifas bus apskritai panaikintas.

Tiesa, šalies kaimynės ekonomistai pastebi, kad ES ir taip reikalauja nuo kitų metų sausio panaikinti 0 proc. PVM tarifą spaudiniams bei 3 proc. tarifą maisto produktams ir taikyti bent 7 proc. tarifą, rašo "Gazeta wyborcza". Be to, reikalaujama, kad bazinis PVM tarifas būtų taikomas ir vaikiškoms prekėms, sauskelnėms.

Bijo infliacijos augimo

Prisistatyti nesutikęs valdininkas taip pat pareiškė, kad Lenkijos viešojo sektoriaus skola neturėtų perkopti 55 proc šalies BVP. Tačiau bus arti šio slenksčio. Dėl to šalies finansų plane numatyti ir tam tikri saugikliai. Jei viešojo sektoriaus skola vis dėlto viršytų 55 proc. BVP, PVM tarifas dar šiais metais būtų automatiškai keliamas vienu procentu.

Kai kurie analitikai nerimauja, kad naujasis Lenkijos finansų planas paskatins infliaciją. Tačiau šalies kaimynės Finansų ministerija grėsmių nemato.

"PVM padidinimas neturės jokios įtakos infliacijai. Įvairūs produktai gali pabrangti apie 0,2 proc. Tad vartotojai tokio kainos pakilimo net nepastebės. Be to, prekybininkai kainas nustato atsižvelgdami į rinkodaros principus – daugelis gaminių kainuoja kiek nors zlotų ir 99 grošus. Prekės, kainuojančios 5,99 zloto, prekybos tinklai nepabrangins iki 6,10 zloto, nes jos bus mažiau nuperkama, o tai verslui nenaudinga. Prekybininkai verčiau ant savo pečių priims tą 0,2 proc. pabrangimą. Dėl to prognozių ministerija nekeičia – vidutinė metinė infliacija 2011 m. bus apie 2,3 proc. Nematome pagrindo keisti ir BVP prognozes. Jo prieauglis kitąmet sieks 3,5 proc." – pabrėžė PAP pašnekovas.

PVM – mažiausias blogis

"Gazetos wyborczos" kalbinti ekonomistai tikina, kad Lenkijai reikėtų drąsesnių reformų, o ne kamšyti biudžeto skyles didinant mokesčius. Tačiau daugelis pripažįsta, kad PVM didinimas – mažiausias blogis.

"Tai (PVM didinimas – red.past.) galėtų būti gera idėja nebent tokiu atveju, jei šalies valdžia per tuos 3 metus sugalvotų, kaip reformuoti šalies finansus ir sumažinti biudžeto išlaidas", – sakė garsus lenkų ekonomistas profesorius Stanisławas Gomułka.

Suvalkai neteks pirkėjų

Artimiausias didesnis Lenkijos pasienio miestas Suvalkai iki šiol yra viena populiariausių vietų, kur, išaugus mokesčiams Lietuvoje, traukia apsipirkti mūsų tautiečiai. Ir išties verta. Jauniems tėveliams ypač apsimoka pirkti prekes kūdikiams, joms taikomas lengvatinis 7 proc. PVM, todėl tarkime sauskelnių pakuotė vietoj beveik 70 litų Lietuvoje, ten kainuoja vos 45 litus.

Verta pirkti daržovių, vaisių, mėsos, žuvies, pieno produktų. Šiems maisto produktams taip pat taikomas lengvatinis 3–7 proc. PVM. Todėl, tarkime, kilogramą veršienos filė Suvalkų parduotuvėje galima įsigyti už kiek daugiau nei 24 litus.

Tačiau išaugus PVM, ypač, jei bus panaikintos kai kurios lengvatos, ir stiprėjant zlotui, vykti apsipirkti į Lenkiją lietuviams gali nebeapsimokėti.

Didės konkurencingumas

Banko "DnB Nord" vyresniosios analitikės Indrės Genytės-Pikčienės teigimu, mokesčių augimas šalyje kaimynėje, ypač, jei bus panaikinta dalis PVM lengvatų, gali teigiamai veikti mūsų ūkį. "Lietuvos konkurencinis pranašumas padidės. Ypač, jei bus panaikintos PVM lengvatos", – kalbėjo ekspertė.

Anot jos, svarbiausias klausimas, kaip bus pasielgta su PVM lengvatomis. Jei jos bus naikinamos, tai pajus ir Lietuvos gamintojai, ir žmonės, pamėgę apsipirkti Lenkijoje. Pirmiesiems palengvės konkurencija, antrieji, ko gera, sugrįš apsipirkti į lietuviškas parduotuves. Jei PVM lengvatų Lenkijos valdžia neišdrįs naikinti, didesnio poveikio mūsų ūkis ir žmonės nepajus.

Lietuvos ūkininkai ne vienus metus siekia PVM lengvatų lietuviškai produkcijai. Motyvuojama tuo, kad mūsų gamintojai nepajėgūs konkuruoti su lenkais, kurių pagamintai produkcijai taikomas mažesnis PVM. Nevienodos konkurencinės sąlygos ypač pasijuto po to, kai nuo 2009 m. panaikinus PVM lengvatas, Lietuvos rinką užplūdo lenkiška mėsa.

Analitikės teigimu, Lenkijos mokesčių sistema visuomet buvo patogesnė nei Lietuvos, dar prisidėjo palankus valiutos kursas ir mūsų gamintojams konkuruoti tapo pernelyg sudėtinga.


Lenkijos PVM politika

Visu 22 proc. PVM iš esmės apmokestinami tik tabako gaminiai, alkoholis ir skalbimo priemonės.

Nulinis PVM tarifas taikomas kompiuterinei technikai – serveriams, monitoriams, skeneriams, spausdintuvams, kompiuteriniams įrenginiams Brailio raštui, modemams, kai kuriems spaudiniams ir leidiniams.

Lengvatinis 3 proc. PVM taikomas maisto produktams: grūdams, bulvėms, vynuogėms, daržovėms, Lenkijoje užaugintiems vaisiams, žuviai, mėsai, pienui ir jų produktams, kiaušiniams ir t. t.

6 proc. PVM apmokestinamos iš ūkininkų perkamoms, į maistą dar neperdirbtoms prekėms.

7 proc. tarifas taikomas žuvies konservams, statybinėms medžiagoms, bananams, maistiniams aliejams, kepiniams, cukrui, makaronams, miltiniams gaminiams, nealkoholiniams gėrimams ir vaikiškiems drabužiams.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra