- Jurgita Šakienė
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Lygiai mėnuo kaip gyvename galimybių paso ritmu. Jo reikia norint įeiti į dalį parduotuvių, užsukti į kirpyklas, restoranus ir gauti nemažai kitų paslaugų.
Susigrūdimas – 2,5 karto didesnis
Prekybininkų atstovai portalui kauno.diena.lt pasakojo, kad ribojimai pasijuto ir vertinant klientų srautus, ir pirkinių krepšelių turinį. Vieni prekybos tinklai pokyčių beveik nepajuto, o kai kuriose parduotuvėse neliko kas ketvirto pirkėjo. Beje, pokyčiai Kaune, anot pašnekovų, niekuo neišsiskiria, jame tendencijos lygiai tokios pačios kaip ir visoje šalyje.
„Norfos“ prekybos tinklo parduotuvės, į kurias būtinas galimybių pasas, neteko ketvirtadalio klientų, o mažesnės jų sulaukė 10-13 proc. daugiau, tokią statistiką portalui kaunodiena.lt pateikė „Norfos“ atstovas Darius Ryliškis. Paėmus visą tinklą bendra apyvarta smuko dviem procentais. Tam tikrų prekių populiarumo skirtumai, anot jo, su galimybių pasu nesusiję.
„Galimybių pasas sumažino pirkėjų srautą ir apyvartas. Dar kitas dalykas – paskaičiavome, kad susigrūdimas mažesnėse parduotuvėse yra 2,5 karto didesnis nei didesnėse, kuriose reikalauja galimybių paso“, – kalbėjo D. Ryliškis.
Todėl sumanymą atskirti didesnius ir mažesnius prekybos centrus jis vadino nelogišku, kritikuotinu.
Justinos Lasauskaitės nuotr.
Tenka nurašyti šviežią maistą
„Per keturias savaites nuo rugsėjo 13 dienos, kada pradėjo veikti ribojimams didesnėms parduotuvėms, jau galime sakyti, kad tendencija susiformavo ir ji mūsų atžvilgiu yra neigiama. Pirkėjų srautas parduotuvėse, kuriose galimybių pasas ar kiti jam prilyginami dokumentai yra būtinybė, sumažėjęs daugiau nei 24 proc., o apyvarta – daugiau nei 15 proc. mažesnė“, – teigė „Maximos“ Komunikacijos ir įvaizdžio departamento direktorė Ernesta Dapkienė.
„Maximos“ parduotuvėse, kuriose laukiami visi pirkėjai, srautas yra vos 1,1 proc. išaugęs, tačiau apyvartos augimas šoktelėjo beveik iki 17 proc.
Galimybių pasas sumažino pirkėjų srautą ir apyvartas.
„Žymiai sumažėjus srautui tose „Maximos“ parduotuvėse, kuriose iki ribojimų įsigaliojimo kasdien apsilankydavo iki 200 tūkst. pirkėjų per dieną, t.y. 50 proc. visų pirkėjų, bendra prekybos tinklo apyvarta yra mažesnė nei pernai tuo pat laikotarpiu“, – komentavo E. Dapkienė.
Ji pridūrė, kad nuo pandemijos pradžios pirkėjų krepšeliai yra išaugę. „Suplanavę pirkinius žmonės renkasi tiek didesnes, tiek mažesnes mūsų parduotuves. Deja, sumažėjus pirkėjų srautams didesnėse parduotuvėse, labiausiai nukenčia šviežio maisto kategorija – jo nuperkama mažiau, išauga nurašymų skaičius, mažiname užsakymus iš tiekėjų. Tuo metu mažesnėse parduotuvėse, kur nėra GP reikalavimo, pirkėjai neranda tokios asortimento pasiūlos, kokia yra didesnių parduotuvių lentynose“, – teigė „Maximos“ atstovė.
Pirkėjai, anot jos, yra sąmoningi, incidentai – reti, daugiausiai jų pasitaikydavo pirmomis dienomis, kai pavieniai pirkėjai būdavo nepatenkinti dėl privalomo reikalavimo turėti galimybių pasą ar kitą jam prilyginamą dokumentą.
Justinos Lasauskaitės nuotr.
Skirtumo beveik nepajuto
„Lidl Lietuva“ atstovė ryšiams su visuomene Lina Skersytė komentuodama pradėjo nuo to, kad daugelio „Lidl“ parduotuvių plotas yra mažesnis nei 1500 kv. m., todėl galimybių pasas tikrinamas tik trijose šio tinklo parduotuvėse.
„Vertindami pirkėjų srautų ir pardavimų duomenis, ryškesnių skirtumų nepastebime. Parduotuvėse, kur galimybių pasas yra tikrinamas, procesas vyksta sklandžiai, prie jo įprato tiek pirkėjai, tiek darbuotojai, tad incidentų dėl apsauginių veido kaukių dėvėjimo ar galimybių pasų tikrinimo, pastaruoju metu neužfiksuojame“, – sakė L. Skersytė.
Perka rečiau, bet po daugiau
Bendrovės „Palink“, valdančios „Iki“ prekybos tinklą komunikacijos vadovė Vaida Budrienė pasakojo, kad didžiosiose parduotuvėse apyvarta krito apie 0,2 proc., pirkėjų srautas nuseko apie 11 proc., tačiau krepšelis augo 12 proc. Žmonės į gpasų parduotuves ėjo rečiau, bet išsirinko po daugiau. „Galima daryti prielaidą, kad ateina ir tie žmonės, kurie testuojasi kas savaitę. Jie ateina apsipirkti ilgesniam laikui“, – teigė V. Budrienė.
Tose parduotuvėse, kuriose gpaso nereikia, apyvarta augo apie 14 proc. Ir daugiau žmonių, ir didesnė apyvarta. „Negalima sakyti, kad į šias mažesnes parduotuves eina tik neskiepyti. Kai kuriems ir turintiems galimybių pasą paprasčiau apsipirkti ten, kur nieko nereikia rodyti. Gal eina į mažas, nes jos arčiau namų?“ – svarstė atstovė.
Pirmomis dienomis, kai buvo įsigaliojo reikalavimas rodyti galimybių pasą, buvo kilę iššūkių. „Pasikeitė žmonių srautas. Didžiausiose parduotuvėse yra plačiausias asortimentas, prekių kiekiai, klientų srautai, kurie per dieną staiga pasikeitė. Mažesnėse parduotuvėse prekių poreikis padidėjo, didesnėse sumažėjo. Teko prie situacijos derinti logistikos grandinę, kad išsibalansavimas sugrįžtų į vėžes“, – kalbėjo V.Budrienė.
Darbuotojų sergamumas – toks pats
Darbuotojų sergamumo skirtumai, lyginant galimybių paso ir kitas parduotuves, neišryškėjo nė viename tinkle.
„Darbuotojų sergamumo skirtumų, parduotuvėse su galimybių pasais ir be jų, nepastebime – šiuo metu 80-89 proc. įmonės darbuotojų yra pasiskiepiję, kiti reguliariai testuojasi arba planuoja pasiskiepyti artimiausiu metu. Daugiau nei 2500 darbuotojų turinčioje organizacijoje buvo tik keli pavieniai atvejai, kai darbuotojai nesutiko skiepytis ir testuotis. Didžioji dalis šių darbuotojų jau priėmė sprendimą skiepytis ir yra sugrįžę į darbus. Ir toliau aktyviai ieškome darbuotojų visoje Lietuvoje, ypač didžiuosiuose miestuose. Šiuo metu turime bent šimtą darbo pasiūlymų įvairiose pozicijose“, – vardijo L. Skersytė.
„Iki“ prekybos tinklo darbuotojų imunizacijos lygis taip pat siekia 80-89 proc.
„Susirgimų skirtumo tarp parduotuvių, kur galimybių paso reikia, ir kur jis yra neprivalomas, nėra. Turima statistika rodo, kad didžioji dalis darbuotojų užsikrečia artimoje aplinkoje, o likę negali įvardinti, kur galėjo užsikrėsti. Šiuo metu koronaviruso židinių mūsų tinkle nėra užfiksuota“, – sakė „Maximos“ tinklo atstovė.
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
„Žilinskis ir Co“ už 15,2 mln. eurų statys skirstyklą „Mūša“
Lietuvai sinchronizuojant elektros tinklus su žemynine Europa, elektros perdavimo sistemos operatorės „Litgrid“ užsakymą projektuoti ir statyti 330 kV skirstyklą „Mūša“ Joniškio rajone laimėjo energetikos projektų ...
-
Asociacijos: santykių nutraukimas su Kinija paveiktų Lietuvos konkurencingumą
Kinijai pareiškus apie nutraukiamus ryšius su Lietuva susisiekimo srityje, Nacionalinės aviacijos asociacijos vadovas sako, kad šalies aviacija tiesioginių ryšių su Kinija neturi, tačiau tokie veiksmai gali paveikti šalie...
-
Paradoksas: Lietuvoje – rekordiškai daug turistų, nors užsienyje skelbiama, esą čia nebesaugu4
Paradoksali situacija – jau kurį laiką iš verslininkų girdime, kad ir Vilniuje, ir visoje Lietuvoje turistų nėra. Iš užsienio atkeliauja blogi straipsniai, kad Lietuva yra nesaugi šalis, tačiau naujausia statistika rodo visi&s...
-
Daugėja bankrotų ir masinių atleidimų: ar nebus kaip 2008-aisiais?3
Lietuvoje daugėja įmonių bankrotų, labiausiai didmeninėje ir mažmeninėje prekyboje, automobilių remonte, statybose ir apgyvendinimo, maitinimo paslaugas teikiančiose įmonėse. Taip pat daugėja ir masinių darbuotojų atleidimų. Per šiuos met...
-
Po viceministrės vizito Taivane Kinija nutraukia ryšius su Lietuva susisiekimo srityje53
Reaguodama į susisiekimo viceministrės vizitą Taivane šią savaitę Kinija pareiškė įvedanti jai sankcijas ir nutraukianti bendradarbiavimą su ministerija ir apskritai susisiekimo srityje su Lietuva, penktadienį pranešė naujienų a...
-
Lietuvoje beveik susilygino benzino ir dyzelino kaina
Pastarąją savaitę, rugpjūčio 1 – 8 dienomis, vidutinės benzino ir dyzelino kainos visose lyginamose šalyse sumažėjo. Benzino vidutinė kaina daugiausiai sumažėjo Lenkijoje (0,08 Eur/l arba 5,0 proc.), mažiausiai – Latvijoje (0,02 ...
-
V. Sinius: valdžia turi aiškiai pasakyti, ar Kaliningrado tranzitas yra valstybei svarbus2
Lietuvos institucijoms ir komerciniams bankams aiškinantis, kaip aptarnauti Rusijos mokėjimus už sankcionuotų prekių tranzitą į Kaliningradą per Lietuvą, nuo rugsėjo šiuos mokėjimus ketinančio nutraukti Šiaulių banko vadovas sa...
-
Mokėjimams už Kaliningrado tranzitą bankai reikalauja išimties, kuri teisiškai nereikalinga
Komerciniai bankai, prieš priimdami sprendimą vykdyti mokėjimus už tranzitu į Kaliningradą keliaujančias rusiškas prekes, pirmiausiai nori sulaukti atitinkamų šalies institucijų patvirtinimo, kad tokios transakcijos būtų laikomos...
-
Jurbarko rajone – ekstremali situacija dėl afrikinio kiaulių maro4
Plintant afrikiniam kiaulių marui Jurbarko rajono savivaldybė paskelbė ekstremalią situaciją. Pasak rajono mero, siekiama apsaugoti rajone esančius ūkius, kuriuose laikoma apie 35 tūkst. kiaulių. ...
-
Turgavietėse – patikrinimai: už dyką dalijantiems plastikinius maišelius gresia baudos7
Rugpjūčio mėnesį Aplinkos apsaugos inspekcija vykdo patikrinimus Lietuvos turgavietėse, siekiant patikrinti, ar prekybininkai neatlygintinai nedalija lengvų plastiko maišelių. Už pažeidimus gresia baudos, praneša LNK. ...