Motinos vadovės – įstatymų įkaitės Pereiti į pagrindinį turinį

Motinos vadovės – įstatymų įkaitės

2010-12-03 23:59
Biurokratija: D.Mikoliūnaitė (nuotr.) nusivylė Darbo biržos paslaugomis ir grynai formaliu specialistų požiūriu.
Biurokratija: D.Mikoliūnaitė (nuotr.) nusivylė Darbo biržos paslaugomis ir grynai formaliu specialistų požiūriu. / Asmeninio archyvo nuotr.

Darbo birža subsidijuoja asmens įdarbinimą vietoj motinystės atostogų išėjusios darbuotojos. Tiesa, Darbo biržos nuomone, vadovėms tai negalioja. Jos privalo grįžti iš atostogų ir pačios pasirašyti įdarbinimo dokumentus.

ES parama – ne visiems

Keletą metų aktorių trupei "Teatriukas" vadovaujanti Dalia Mikoliūnaitė pernai rugpjūtį nusprendė išeiti motinystės atostogų. "Teatriuko" direktoriaus pareigas perėmė aktorių trupės meno vadovas. Nuo to laiko šioje įstaigoje nuolatos dirba tik du asmenys.

"Sunku dviem meno žmonėms, be savo tiesioginių darbų, dar ir viešąją įstaigą valdyti, tad nusprendėme paieškoti naujo vadovo. Tačiau "Teatriukas" yra ne pelno siekianti įstaiga ir dabar mums – gana sunkus metas. Patys mokėti atlyginimo samdomam direktoriui neišgalėtume, tad teko ieškoti kitų išeičių", – pasakojo D.Mikoliūnaitė.

Netrukus moteris sužinojo, kad Lietuvos darbo birža pagal darbo rotacijos priemonę subsidijuoja naujo žmogaus įdarbinimą vietoj motinystės atostogų išėjusios darbuotojos. ES lėšomis darbdaviams yra finansuojama iki 40 proc. naujo darbuotojo atlyginimo ir privalomojo valstybinio socialinio draudimo įmokų. Subsidijos dydis negali viršyti dviejų minimalios mėnesinės algos dydžių.

"Darbo biržoje gana greitai radome tinkamą kandidatą. Tačiau paaiškėjo, kad dėl tam tikrų biurokratinių kliūčių jo įdarbinti neįmanoma. Man paaiškino, kad visi nesklandumai kilo dėl to, jog motinystės atostogų išėjo būtent direktorė. Jei tai būtų padaręs bet kuris kitas darbuotojas, jokių problemų nebūtų buvę ir paramą būtume gavę", – pasakojo D.Mikoliūnaitė.

Nėra kam įdarbinti

Tačiau "Teatriuko" prašymą nagrinėjusi teritorinės Vilniaus darbo biržos komisija nusprendė neskirti paramos.

"Vilniaus teritorinės darbo biržos Atrankos komisija ...> 2010 m. spalio 25 d. išnagrinėjo Jūsų pateiktą pasiūlymą darbo rotacijai organizuoti ir priėmė sprendimą pateiktam pasiūlymui nepritarti, nes išnagrinėjus minėtą pasiūlymą nėra aiškumo, kas su minėtu asmeniu sudarys darbo sutartį", – rašoma Vilniaus teritorinės darbo biržos rašte, siųstame D.Mikoliūnaitei.

Darbo biržos nuomone, naująjį viešosios įstaigos vadovą gali patvirtinti tik direktorė. Nei laikinai jos pareigas einantis asmuo, nei kiti asmenys priimti sprendimo ir pasirašinėti įdarbinimo dokumentų esą neturi teisės. Taigi D.Mikoliūnaitei tektų palikti vaikelį namuose, bėgioti po miestą, atlikti krūvą biurokratinių procedūrų, leidžiančių grįžti iš motinystės atostogų, pasirašyti sutartį su nauju darbuotoju ir vėl užpildžius kalnus dokumentų dar kartą eiti motinystės atostogų.

"Kiekviena darbo birža, įvertinusi padėtį vietos darbo rinkoje, turi teisę spręsti, kam ir kodėl skirti paramą arba jos neskirti, nustatyti prioritetus, tikslines grupes ir konkrečias subsidijų mokėjimo trukmes", – taip į dienraščio klausimą, ar tokia Darbo biržos pozicija nėra biurokratizmas, atsakė Lietuvos darbo biržos Komunikacijos skyriaus vyriausioji specialistė Milda Jankauskienė.

Darbo biržos labirintai

Tačiau D.Mikoliūnaitė netiki, kad be direktoriaus įmonėje ar įstaigoje niekas kitas negali pasirašinėti įdarbinimo dokumentų, ir nesupranta, kodėl klerkai atsisako padėti aktorių trupei.

"Dalininkų susitikime mes net oficialiai įgaliojome laikinai mano pareigas einantį kolegą įdarbinti naują vadovą. Tačiau Darbo biržai to nepakako. Absurdas, negi Lietuvos įstatymai sako, kad be direktoriaus įmonėje ar įstaigoje niekas kitas negali įdarbinti naujo vadovo?" – stebisi D.Mikoliūnaitė.

Beje, atsakymo į šį, atrodytų, paprastą klausimą dienraščio žurnalistui taip pat teko ieškoti beveik savaitę. Visą tą laiką Darbo biržos atstovai siuntinėjo "nuo durų iki durų" – radus atsakingus asmenis, šie žurnalistą nukreipdavo pas kitus, neva daugiau kompetencijos turinčius specialistus.


Teisininkė Jurgita Judickienė

Asmuo, laikinai einantis direktoriaus pareigas, negali įdarbinti naujo viešosios įstaigos vadovo. Tačiau tai gali padaryti dalininkai. Jeigu D.Mikoliūnaitė pagal įnašų dydį valdo didesnę nei 50 proc. įstaigos dalį, ji pati gali priimti naują įstaigos vadovą. Tam moteris neturi grįžti iš motinystės atostogų, nes ji veikia kaip pilietis, o ne kaip vadovas. Ji gali namuose priimti sprendimą, pasirašyti ir patvirtinti visus dokumentus.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra

Daugiau naujienų