Nedžiuginančios infliacijos prognozės: kaip išspręsti šią problemą, bus rimtas galvos skausmas Pereiti į pagrindinį turinį

Nedžiuginančios infliacijos prognozės: kaip išspręsti šią problemą, bus rimtas galvos skausmas

Statistikams sausį fiksuojant 3,4 proc. išankstinę metinę bei 1,6 proc. mėnesio infliaciją ekonomistai sako, kad metų pradžios infliacija viršijo lūkesčius. Todėl, anot jų, tikėtina, jog šių metų infliacijos prognozes teks didinti.

Nedžiuginančios infliacijos prognozės: kaip išspręsti šią problemą, bus rimtas galvos skausmas
Nedžiuginančios infliacijos prognozės: kaip išspręsti šią problemą, bus rimtas galvos skausmas / Freepik.com nuotr.

„Infliacijos paspartėjimas buvo tikėtinas, bet turbūt viršijo daugelį lūkesčių. Per mėnesį daugiau negu pusantro procento padidėjusios kainos ir metinė infliacija įsibėgėjusi daugiau negu iki 3 procentų, viršijo turbūt daugelyje prognozių“, – BNS sakė „Swedbank“ ekonomistas Nerijus Mačiulis.

Tiek N. Mačiulis, tiek Šiaulių banko vyriausioji ekonomistė Indrė Genytė-Pikčienė sako, kad šiųmetines vidutinės metinės infliacijos prognozes teks didinti.

„Didžiąją dalį tokio metinės infliacijos paūmėjimo ir aukštą mėnesinę infliaciją būtent nulėmė jau seniai priimti sprendimai dėl akcizų padidinimo, dėl anglies dvideginio dedamosios degalams (...). Tokios objektyvios priežastys visiems metams užkėlė metinei infliacijai kartelę ir šiemet prognozes tikrai teks keisti į aukštesnę pusę – vidutinė metinė infliacija, tikėtina,  gali viršyti 3 proc.“, – BNS sakė I. Genytė-Pikčienė.

„Mes prognozavome, kad metinė infliacija pasieks tris procentus pavasarį, bet matome jau nuo sausio mėnesio ji siekia beveik 3,5 procento, tai turbūt tikėtina, kad ir visų metų prognozes reikės koreguoti ir infliacija viršys tris procentus“, – sakė N. Mačiulis.

Jo teigimu, augančių kainų priežastys yra žinomos: padidėję alkoholio, tabako, kuro akcizai, minimalus atlyginimas ir  bendrai darbo sąnaudos.

„Tikėtina, kad iki vasaros (metinė – BNS) infliacija gali priartėti iki 4 procentų. Čia tikrai nėra 2022 metų scenarijus, kuomet infliacija pramušė lubas, bet keturis procentus siekianti infliacija yra tikrai tai, kas turėtų kelti nerimą ir gyventojams, ir politikams, tai turbūt bus daug diskusijų, kokios to yra priežastys“, – BNS sakė ekonomistas.

Visuomenėje atsiras tam tikrų grupių, kur pajamos nedidėja tokiais tempais – tai bedarbiai, neįgalūs ar kiti asmenys, kurie neturi pajamų. Tai būtent jiems šie kainų pokyčiai bus patys skausmingiausi.

Anot jo, brangsta ne pirmo būtinumo prekės, tos, kurių vartojimą siekiama riboti, bet sparčiai kylantys atlyginimai, „kuriais mes čia džiaugiamės pastaruosius penkerius metus, jau turi ir šalutinių efektų – pavirsta į gerokai didesnę nei toleruotina infliacija“.

„Tai kaip čia išspręsti šią problemą, turbūt bus rimtas galvos skausmas ir vien kainų stebėjimo tarybos turbūt neužteks“, – pabrėžė N. Mačiulis.

Vis dėlto, pasak I. Genytės-Pikčienės, šiemet bus daug palankių aplinkybių vartojimo augimui, prie to prisidės dar labiau mažinamos palūkanų normos.

„Iš vienos pusės, nebesitikime tokių defliacinių lūkesčių iš vartotojų, kai pernai buvo ir aukštos palūkanų normos, ir ne itin palankus išorinės aplinkos klimatas veikia pakankamai santūrią vartotojų elgseną, bet šiemet tokių palankių aplinkybių vartojimo augimui daugės, prie jų prisidės ir dar labiau mažinamos palūkanų normos, paklausos reiškiniai infliacijos augimui bus palankūs“, – BNS teigė I. Genytė-Pikčienė.

Tačiau, anot ekonomistės, yra ir sunkiai prognozuojamų infliaciją lemsiančių aplinkybių, pavyzdžiui, paukščių gripas, kurio pirmasis protrūkis šiemet užfiksuotas Šilutės rajone.

„Paukščių gripas, tikėtina, veiks paukštienos kainas, kitų mėsos produktų kainas, taip pat energetikos kainų poveikis yra platus daugeliui prekių ir paslaugų“, – aiškino I. Genytė-Pikčienė.

N. Mačiulis pridūrė, kad šiemet vartotojų perkamoji galia augs, tik lėčiau – minimalus atlyginimas, pensijos auga dešimtadaliu – daugiau nei infliacija. Visgi, ekonomistas pabrėžė, kad kai kurios visuomenės grupės patirs sunkumų.

„Vis tiek kyla perkamoji galia, tiesiog praėję metai buvo perkamosios galios augimo prasme išskirtinai teigiami, nes vidutinis darbo užmokestis didėjo dešimtadaliu, tuo tarpu kainos beveik nepasikeitė per praėjusius metus. Šiemet atlyginimų augimas išlieka spartus, tačiau infliacija viršija tris procentus, todėl tiesiog gyventojų perkamosios galios augimas yra gerokai kuklesnis“, – aiškino N. Mačiulis.

„Visuomenėje atsiras tam tikrų grupių, kur pajamos nedidėja tokiais tempais – tai bedarbiai, neįgalūs ar kiti asmenys, kurie neturi pajamų. Tai būtent jiems šie kainų pokyčiai bus patys skausmingiausi“, – pridūrė jis.

Valstybės duomenų agentūra penktadienį paskelbė, kad išankstinė mėnesio infliacijas sausį siekia 1,6 proc. metinė – 3,4 proc., o vidutinė metinė – 1 proc.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra