Japonijos korporacijos „Hitachi“ - kaip penktadalio akcijų turėtojos - dalyvavimas atpigintų skolinimąsi atominės elektrinės Lietuvoje projektui, sako vieno didžiausių Lietuvoje komercinių bankų „Swedbank“ vyriausiasis ekonomistas Nerijus Mačiulis.
Strateginis investuotojas į didžiausią per visą Lietuvos istoriją energetikos projektą - naują atominę elektrinę (AE) Visagine - Japonijos korporacija „Hitachi“ turėtų valdyti 20 proc. naujos branduolinės jėgainės Lietuvoje akcijų.
„Hitachi“ dalyvavimas šia nemaža dalimi leis užtikrinti ir tai, kad šiam projektui bus galima pasiskolinti pigiau iš tų tarptautinių investicinių bankų, nes „Hitachi“ kredito reitingas yra labai geras, daug geresnis nei Lietuvos, ir tai yra tas vienas iš veiksnių, kuris gali sumažinti skolinimosi projektui kainą", - BNS sakė N.Mačiulis.
„Tokio strateginio investuotojo buvimas atneša ne tik pinigus, bet ir užtikrina tą patirtį, angliškai vadinamą know-how“, - pastebėjo ekonomistas.
Anot „Swedbank“ analitiko, „Hitachi“ dalyvavimas sumažintų ir didžiausią, jo nuomone, riziką šiame projekte - politinę riziką.
„Vis tik žiūrint tokius didelius projektus ir patirtį, kaip sunkiai pavyksta laiku ir pagal suplanuotas išlaidas uždaryti Ignalinos atominę elektrinę, norisi turėti kažkokių garantijų, kad šis projektas, jeigu dabar atrodo neblogai kaip verslo planas, nevirstų į visiškai kitokį rezultatą. Manau, kad vienas tų svarbių saugiklių yra “Hitachi„, kuri savo ilgamete patirtimi ir bendradarbiavimu su įvairiomis valstybėmis galėtų užtikrinti, kad projektų vyktų skaidriai ir sklandžiai“, - kalbėjo ekonomistas.
Lietuva valdytų 38 proc. bendros įmonės akcijų. Latvijai turėtų atitekti 20 proc. būsimos VAE valdymo įmonės akcijų, o Estijai - 22 procentai.Tai numato Koncesijos sutarties projektas, kuriam trečiadienį pritarė Vyriausybė.
Ji galutinai apsisprendė dėl naujos atominės elektrinės Lietuvoje projekto dokumentų paketo, kurį patvirtinus Seimui, vėliausiai iki birželio 28 dienos planuojama pasirašyti koncesijos sutartį su „Hitachi“ dėl maždaug 16-18 mlrd. litų vertės projekto įgyvendinimo.
Naujausi komentarai