Greitos permainos
Vienos didžiausių pieno perdirbimo bendrovių „Rokiškio sūris“ vadovas Dalius Trumpa sako, kad situacija pieno rinkoje šiuo metu gera, tačiau gali greitai pasikeisti.
„Ir pirmasis pusmetis, ir dabar yra neblogi laikai tiek perdirbėjams, tiek žemdirbiams. Mes galime brangiau parduoti, galime daugiau uždirbti ir galime daugiau mokėti žemdirbiams“, – sakė D. Trumpa.
Anot jo, pagal dabartinį reguliavimą pieno perdirbėjai negali sudaryti tvarių kontraktų ilgiau nei vienam mėnesiui.
„Kol kas geras [laikotarpis], bet jis labai greitai gali pasikeisti dėl labai paprastos priežasties – dėl Lietuvos reguliavimo mes negalime daryti užtikrintų, patvarių pieno pirkimo kontraktų ilgesniam laikui negu vienam mėnesiui […] dabar esant gerai situacijai ir tą gerą laiką pratęsti“, – teigė D. Trumpa.
Brangiau nei Vokietijoje
Kitos pieno perdirbimo grupės „Vilvi Group“ vadovas ir pagrindinis akcininkas Gintaras Bertašius teigė, kad šiuo metu pieno kainos Lietuvoje didesnės nei Vokietijoje.
„Šiandien pieno kainos yra aukščiausios. Didžiųjų Lietuvos pieno tiekėjų kainos jau didesnės nei Vokietijoje [...]. Vartotojas šioje vietoje yra lyg ir pralaimėtojas, o žemdirbiai ir pieno perdirbėjai – laimėtojai“, – sakė G. Bertašius.
Pasak „Vilvi Group“ vadovo, produktų brangimas matomas ir trečiosiose šalyse, į kurias grupė taip pat eksportuoja apie 25–30 proc. savo produkcijos.
Tik laiko klausimas, kada sumažės sviesto, grietinėlės ir kitų pieno produktų kaina.
G. Bertašiaus teigimu, perdirbėjams dėl didelės pieno produktų paklausos 2024-ieji yra geri metai. „Šiais metais jaučiasi labai stiprus pieno produktų poreikis, jis kelia kainas eksporto rinkose. Tai nėra blogai rinkos dalyviams – perdirbėjams, nes tokiu atveju galime už žaliavinį pieną mokėti daugiau“, – kalbėjo „Vilvi Group“ vadovas.
Pasak SEB banko ekonomisto Tado Povilausko, iššūkių perdirbėjams kelia ir konkurencija tarp Baltijos šalių, tačiau „Vilvi Group“ vadovo teigimu, Lietuva yra lyderė regione.
Valstybės įsikišimas
Lietuvos ūkininkų sąjungos pirmininkas Raimundas Juknevičius pripažįsta, kad vyraujant aukštai pieno supirkimo kainai, ūkininkai išgyvena atokvėpio laikotarpį, tačiau su baime laukia blogų kainų periodo.
„Ūkininkai į šią situaciją žiūri su didele baime, nes, deja, pieno rinkoje situacija yra drastiškai besikeičianti, kai po labai gerų kainų periodų ateina labai blogų kainų periodas“, – pridūrė jis.
Pasak R. Juknevičiaus, pieno kainoms esant stabilioms, ūkininkai galėtų drąsiai investuoti į verslo plėtrą ir gaminti daugiau produkcijos mažesniais kaštais, atpiginant produktus vartotojams.
Ūkininkų atstovas teigė, kad kainų svyravimų problemą pieno rinkoje galėtų išspręsti ir valstybė.
„Jau sena šneka yra apie tai, kad turi valstybė, galinti teisės aktais ne nustatyti kainas, o sureguliuoti rinką, uždėti jai tam tikrus apynasrius, kitaip tariant, neleisti rinkoje tokių didelių svyravimų“, – kalbėjo R. Juknevičius.
Anot jo, rinką stabilizuoti būtų galima steigiant specialius fondus ir juos pildyti esant aukštoms supirkimo kainoms, o joms nukritus iš sukauptų lėšų išmokėti dotacijas tiekėjams ir galbūt perdirbėjams.
Kitąmet kainos vėl kris
T. Povilausko teigimu, pieno produktų kaina kurį laiką dar turėtų išlikti aukšta, tačiau neišvengiamo jos kritimo teks palaukti iki kitų metų antrojo pusmečio.
„Tik laiko klausimas, kada sumažės sviesto, grietinėlės ir kitų pieno produktų kaina“, – teigė ekonomistas.
Pasak T. Povilausko, didžiausia naujiena antrąjį šių metų pusmetį buvo rekordinė pieno riebalų kaina.
„Kitų produktų kaina padidėjusi mažiau, bet vėlgi, sūrio kaina, priklausomai nuo rūšies, 15 proc. didesnė, palyginti su praėjusių metų laikotarpiu“, – sakė T. Povilauskas.
Naujausi komentarai