- Leonardas Marcinkevičius, ELTA
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Nors naftos kartelis OPEC+ anksčiau žadėjo naftos gavybą padidinti 650 tūkst. barelių per dieną, bet pasirodžius liepos mėnesio duomenims galima konstatuoti, kad gavyba iš viso išaugo 490 tūkst. barelių per dieną, teigia Vilniaus universiteto (VU) Ekonomikos ir verslo administravimo fakulteto docentas Algirdas Bartkus.
Pastarąjį mėnesį kartelio šalyse naftos buvo išgauta 216 tūkst. barelių per dieną, o tai, VU ekonomisto vertinimu, irgi yra „šioks toks prieaugis“.
Vis tik jis pažymi, kad naftos gavybą didino ne visos OPEC+ šalys, o pirmiausiai Saudo Arabija ir Jungtiniai Arabų Emyratai (JAE), kurios ir sudarė pastarojo padidėjimo „liūto dalį“. Anot A. Bartkaus, sprendimą didinti gavybą jos priėmė pirmiausiai siekdamos palaipsniui pasiruošti perimti Europos rinką iš Rusijos.
„Nuo gruodžio mėnesio bus įvestas naftos embargas Rusijai. Europa nebepirks žaliavinės naftos iš Rusijos, o nuo kovo ir visokių naftos „pusfabrikačių“. Aišku, kad Europos rinką perims kiti kraštai, Saudo Arabija ir JAE, kurie jau dabar didina gavybą. Vadinasi, palaipsniui tą Rusijos naftos dalį jie, matyt, ketina pasiimti sau“, – Eltai kalbėjo VU ekonomistas.
Kaip aiškina A. Bartkus, spartesnio gavybos didinimo kol kas nereikėtų tikėtis, kadangi OPEC+ sąlyginai aukštesnės naftos kainos yra naudingos, o „pjauti šakos, ant kurios sėdi“ kartelio šalys, jo teigimu, neketina.
Aišku, kad Europos rinką perims kiti kraštai, Saudo Arabija ir JAE, kurie jau dabar didina gavybą. Vadinasi, palaipsniui tą Rusijos naftos dalį jie, matyt, ketina pasiimti sau.
Panašios pozicijos laikosi ir finansų analitikas Marius Dubnikovas, manantis, kad OPEC+ šiuo metu laikosi pozicijos, jog naftos kaina dabar yra pakankamai stabili, kartelio šalims leidžianti toliau investuoti į gavybą ir kartu neatbaidyti vartotojų.
„Neskubama didinti, nes aukšta kaina yra palanki naftą išgaunančioms šalims. Ypatingai arabų šalys, be abejo, tuo mėgaujasi. Apie 100 dolerių už barelį besisukanti naftos kaina jiems neša milžiniškas lėšas. Didesnis didinimas muštų kainą. O ta kaina, kuri dabar yra, ji aukšta, bet nešokiruoja ir labai stipriai nelaužo ekonomikos“, – aiškino jis.
OPEC+ naftos paklausos smukimo kol kas neprognozuoja
Vis tik finansų analitikas pažymi, kad tai, kiek sparčiai tokios šalys, kaip JAE ar Saudo Arabija apsispręs padidinti išgaunamos naftos kiekį, pirmiausiai priklausys nuo politinių procesų.
„Viskas labai priklausys nuo politikos. Naftos kaina nėra jau tokia rinkos kaina. Akivaizdžiai, yra kartelis. JAV tariasi dėl to, kokiu kursu rasti balansą. Viskas priklausys nuo derybų“, – įsitikinęs M. Dubnikovas.
Tuo metu A. Bartkus atkreipia dėmesį, kad gavybos apskritai didinti neapsimokėtų, jeigu prognozuojamas ekonominis nuosmukis, kartu reiškiantis ir naftos paklausos kritimą. Vis dėlto VU ekonomistas pabrėžia, kad naujausiose OPEC+ prognozėse numatoma, kad naftos paklausa išliks panašaus lygio ir smarkiai nukristi neturėtų.
„Naftos paklausos prognozių jie neperžiūrėjo. Tai reiškia, kad jie nelabai pasimauna ant kabliuko, jog visos ekonomikos tikrai smuks“, – sakė A. Bartkus.
OPEC+ naftos gavybą nusprendė didinti mažiau, nei skelbta anksčiau
ELTA primena, kad OPEC+ rugpjūčio pradžioje susitarė dėl nedidelio gavybos padidinimo, nors JAV prezidentas Joe Bidenas praėjusį mėnesį Saudo Arabijoje vykusiose derybose stengėsi užtikrinti didesnį gavybos padidinimą.
Saudo Arabijos ir Rusijos vadovaujamas kartelis nusprendė rugsėjo mėnesį padidinti gavybą 100 tūkst. barelių per dieną, t. y. daug mažiau nei anksčiau, sakoma pareiškime, paskelbtame po ministrų vaizdo konferencijos.
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
Seimo opozicija išpeikė Vyriausybės veiklą: valdžios politika nuskurdino žmones
Seimo opozicija antradienį išpeikė Vyriausybės 2022 metų veiklos ataskaitą, o valdančiųjų kalboms pritrūko laiko. ...
-
Gegužę „Teleloto“ žaidėjams – penki automobiliai, deimantai ir daugiau nei pusė milijono eurų
Atnaujins namus, grąžins paskolas, nudžiugins vaikus – tokius ateities planus vardina „Teleloto“ laimėtojai, per gegužės mėnesį iš viso susižėrę daugiau nei pusę milijono eurų. Šalia pinigų populiariausios š...
-
VERT: dujų kainos gyventojams nuo liepos mažės keliais centais1
Valstybinė energetikos reguliavimo taryba (VERT) antradienį patvirtino 4-5 centais už kubinį metrą mažesnes gamtinių dujų kainas buitiniams vartotojams antrajam pusmečiui. ...
-
Užtrukus elektros tiekimo atstatymui ESO nuo liepos mokės kompensacijas
Neplanuotai atsijungus elektros tiekimui ir užtrukus jo atstatymui, bendrovė „Energijos skirstymo operatorius“ (ESO) vartotojams nuo liepos mokės kompensacijas. ...
-
Prie Seimo – piketas: ragina nedrausti kailinių žvėrelių verslo5
Antradienį prie Seimo surengtame pikete per šimtas žmonių ragino nedrausti kalinių žvėrelių verslo. ...
-
Temperatūra kyla, išlaidos mažėja: kaip sutaupyti vasarą?
Atėjus vasaros karščiams, atsiranda daugybė galimybių leisti pinigus: atostogos, veiklos lauke, elektros išlaidos oro vėsintuvams bei kondicionavimo sistemoms. Kaip bebūtų, šiek tiek paplanavus ir priėmus sąmoningus sprendimus gal...
-
Birželį nepasiturintiesiems bus dalijama parama maistu, higienos priemonėmis1
Birželį nepasiturintiems šalies gyventojams bus dalijama parama maistu, higienos priemonėmis, jos sulauks daugiau nei 205 tūkst. žmonių, antradienį pranešė Socialinės apsaugos ir darbo ministerija. ...
-
Statybų madas diktuos žaliasis kursas3
Europos Sąjungos (ES) narės tvirtai nusprendė įgyvendinti Paryžiaus susitarimą, kad iki 2050 m. ES taptų pirmąja neutralaus poveikio klimatui ekonomika ir visuomene. Pirmieji būtinų pokyčių šaukliai – energetikos ir automobilių s...
-
Seime – debatai, ar Lietuvoje uždrausti kailinių žvėrelių verslą7
Seime antradienį vyks debatai, ar uždrausti kailinių žvėrelių verslą – Lietuva gali tapti 20-ta šalimi Europoje, draudžianti šį verslą. ...
-
Prezidentūra: įtarimai dėl rusiškų detalių dujotiekyje privalo būti išsklaidyti6
Portalui „15min“ kartu su kelių šalių partneriais atskleidus, kad pernai gegužę atidarytame strategiškai svarbiame Lietuvos ir Lenkijos magistraliniame dujotiekyje (GIPL) galėjo būti sumontuotos rusiškos detalės, Prezide...