Pereiti į pagrindinį turinį

Panika dėl kiaulių gripo: labiausiai pelnosi valstybė?

2009-11-23 10:33
Proporcijos: išanalizavus "Tamiflu" kainodarą paaiškėjo, kad valstybė, be gamintojų, per PVM pasiima didžiausią vaistų kainos dalį.
Proporcijos: išanalizavus "Tamiflu" kainodarą paaiškėjo, kad valstybė, be gamintojų, per PVM pasiima didžiausią vaistų kainos dalį. / Evaldo Butkevičiaus nuotr.

Sveikatos apsaugos ministerija piktinasi, kad vaistinės pelnosi iš vadinamojo kiaulių gripo. Tačiau nemažą vaistų kainos dalį pasiima ir pati valstybė.

Pasipiktino net ministras

Dėl kiaulių gripo kylanti panika gyventojus vis dažniau priverčia užsukti į vaistines. Tačiau paaiškėjo, kad mes neturime ne tik vaistų, bet ir jų kaina nuo gamintojo iki vartotojo šoktelėja beveik 100 proc.

Sveikatos apsaugos ministras Algis Čaplikas, pasiteiravęs, kiek kainuoja gripą įveikiantys antivirusiniai vaistai "Tamiflu" ir "Relenza", pašiurpo.

"Vaistai kainuoja 70 litų. Tokią sumą man pasakė viena bendrovė, už tiek ji šį vaistą tiekia į Lietuvą. Abiejų antivirusinių vaistų kaina yra daugmaž panaši – apie 70 litų. 117 litų – mažiausia vaisto kaina vaistinėse. Žinau, kad kai kur šio vaisto kaina vaistinėse siekia 130–140 litų. Mano manymu, tai jau virš bet kokios proto ribos", – pasipiktino ministras.

Pasak jo, Lietuvoje nėra vaistų kainų reguliavimo mechanizmo, todėl valstybė negali lemti šių kainų. Padėtį pataisytų įstatymo pataisos ir parengti vaistų kainų reguliavimo nuostatai.

"Kito būdo nėra. Šios dienos aktualija yra pavyzdys, kaip kartais suveikia rinka, kai nėra tokio mechanizmo. Jis patvirtina mano tiesą, kad vaistas nėra komercinė prekė, nes žmogus priverstas ją pirkti sirgdamas", – kalbėjo ministras.

Kaina – lyg ant mielių

Vaisto "Tamiflu" gamintojos – įmonės "Roche" – atstovybės Lietuvoje komunikacijos vadovė Odeta Rimkevičiūtė patvirtino, kad ministras teisus – "Tamiflu" didmenininkams parduodamas po 70,4 lito. Ši kaina nedidėjo nuo 2004 m.

Kodėl šie vaistai vaistinėje kainuoja vos ne du kartus daugiau? "Mes parduodame didmenininkams, šie – vaistinėms. Savo antkainį užsideda vieni, paskui – kiti. Tačiau šiuo atveju taip pat esame labai sunerimę, nes kai kuriose vaistinėse vaistų kaina padidėja vos ne 40 proc.", – kalbėjo O.Rimkevičiūtė.

"Dabar šių vaistų neturime, bet kiek prisimenu, "Tamiflu" vaistinėms parduodavome maždaug už 80 litų", – dienraščiui sakė didmenine vaistų prekyba užsiimančios Kėdainiuose registruotos įmonės "Alaja" atstovė.

"Antivirusinių vaistų "Tamiflu" kaina yra 126 litai, bet mūsų vaistinės jų neturi", – išgirdome atsakymą penktadienio pavakare paskambinę į Vilniuje, Didžiojoje gatvėje esančią Gintarinę vaistinę.

Procentas po procento

"Tamiflu" kaina 125 litai ir 47 centai, tačiau mūsų tinklo vaistinės šio vaisto neturi", – išgirdome "Eurovaistinėje".

Šio vaistinių tinklo komunikacijos vadybininkės Lauros Maurinienės teigimu, "Eurovaistinė" vaistams taiko 15 proc. antkainį. "Tai tikrai nėra daug, tačiau dar prisideda 21 proc. PVM (pridėtinės vertės mokestis), ir susidaro tokia suma, kokią matome vaistinėje", – aiškino ji.

Už kokią kainą vaistai "Tamiflu" perkami iš didmenininkų, ji pasakyti nenorėjo. Taigi apskaičiavome patys: iš 125,47 lito atėmę 21 proc. PVM įsitikinome, kad mažmeninės ir didmeninės prekybos antkainiai sudaro maždaug 30 proc. Taigi ir valstybė iš kilusios panikos gauna ne ką mažiau nei farmacijos verslas.

Vaistų atveš

Pasak L.Maurinienės, didžiuosiuose miestuose "Tamiflu" galima neieškoti. Jei viena kita pakuotė ir likusi, tai tik mažesniuose miesteliuose.

Šio vaisto neturi ne tik vaistinės, bet ir didmenine prekyba užsiimančios įmonės. "Vaistai labai brangūs, jų per metus nupirkdavo tik kokias 5 dėžutes, todėl mums neapsimokėjo jo pirkti ir laikyti sandėliuose", – aiškino bendrovės "Alaja" darbuotoja. Panašiai kalbėjo ir vaistų prekyba užsiimančios bendrovės "Rifarma" atstovas.

Kad vaistais nepasirūpinta, patvirtino ir "Roche Lietuvos" komunikacijos vadovė. "Tamiflu" atsargos baigėsi ne tik Lietuvoje, bet ir Latvijoje, kur yra šio gamintojo sandėliai.

"Tikimės, kad 6 tūkst. dėžučių siunta iš Šveicarijos jau šį sekmadienį pasieks Rygos sandėlį, o iš ten – ir Lietuvą", – penktadienį dienraščiui sakė O.Rimkevičiūtė.

Tačiau net ir atvežus vaistų, atsiranda dar viena problema – jie Lietuvoje turi būti parduodami lietuviškoje pakuotėje, o šių atsargos bendrovės "Oriola" sandėliuose taip pat išsisėmė.

Kadangi naujoms pakuotėms pagaminti prireiktų apie trijų savaičių, sveikatos apsaugos ministro A.Čapliko penktadienį pasirašytu įsakymu bendrovei "Roche Lietuva" leista įvežti "Tamiflu" į Lietuvą nelietuviškoje pakuotėje.

Tikimasi, kad antradienį šalies vaistinėse vėl turėtų būti prekiaujama vaistinio preparato "Tamiflu" kapsulėmis, kurio trūkumas pastaruoju metu buvo juntamas. Ministerija pranešė, kad kito antivirusinio vaistinio preparato "Relenza" šiuo metu ir didmeninėje, ir mažmeninėje rinkoje yra pakankamai.


Siūloma mažinti PVM

Seimo Darbo partijos frakcijos narė Dangutė Mikutienė siūlo visiems receptiniams ir nereceptiniams vaistams taikyti vienodą lengvatinį 5 proc. PVM tarifą.

"Per gripo epidemiją šį pasiūlymą būtina kuo skubiau priimti", – sakė D.Mikutienė, Seime užregistravusi Pridėtinės vertės įstatymo pataisas.

Šiuo metu lengvatinis 5 proc. PVM tarifas taikomas tik receptiniams kompensuojamiesiems vaistams, o visiems kitiems – 21 proc.

Pasak D.Mikutienės, kitos ES valstybės vaistams PVM mokesčio nedidino, todėl Lietuvoje vaistai tapo brangesni negu valstybėse kaimynėse.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra
Visi komentarai (0)

Daugiau naujienų