Pereiti į pagrindinį turinį

Prašo pagalbos

2013-07-05 23:59

Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba oficialiai kreipėsi į Europos Komisiją (EK) su prašymu skirti 3,5 mln. eurų (12 mln. litų) paramos apsiginti nuo Baltarusijoje siaučiančio afrikinio kiaulių maro.

Tai BNS patvirtino tarnybos vadovas Jonas Milius. Anot jo, pinigai reikalingi specialiems angarams Lietuvos bei Baltarusijos pasienyje statyti ir dezinfekavimo priemonėms.

Iš Vyriausybės gavusi 750 tūkst. litų pirminėms prevencijos priemonėms, tarnyba trečiadienį iš įmonės "Dezinfekcijos paslaugos" įsigijo būtinas dezinfekavimo priemones ir įrangą.

"Turimų priemonių dezinfekcijai mums užteks daugiausia dviem mėnesiams, todėl šią savaitę paprašėme europinės paramos. EK atstovai, su kuriais nuolat bendrauju, puikiai supranta, ką reikštų afrikinis kiaulių maras Lietuvoje. Rusija uždraudė importą iš ES, kai aptiko užkrėstų bulvių, suprantu, kad taip gali atsitikti ir dėl kiaulių", – BNS sakė J.Milius.

Pasak jo, saugantis užkrato, kova gali trukti 5–10 metų.

Anot J.Miliaus, svarstoma tarp Lietuvos ir Baltarusijos pastatyti 500 kilometrų ilgio tvorą, skirtą laukinių gyvūnų judėjimui sustabdyti. Galimos šio projekto sąnaudos neįskaičiuotos Komisijai pateiktame prašyme.

"Tarp galimų saugojimosi nuo afrikinio kiaulių maro priemonių galėtų būti tvora, kokios statomos pas mus autostradose ir skirtos gyvūnų judėjimui riboti. Pasieniečiai yra įrengę apie 100 kilometrų tvorą Baltarusijos pasienyje, tačiau tokios sudėtingos ir brangios mums nereikia", – teigė J.Milius.

Jo teigimu, 1 metras tvoros, pirminiais skaičiavimais, galėtų kainuoti apie 20 litų. BNS skaičiavimais, tvora kainuotų apie 10 mln. litų. Agresyvų ir sparčiai plintantį marą perneša šernai, taip pat dalis erkių.

"Būtų idealu, jei tokia tvora Lietuvos teritoriją saugotų nuo ne tik iš Baltarusijos, bet ir iš Rusijos galinčių atklysti laukinių gyvūnų", – BNS sakė J.Milius.

Rusijos žiniasklaida skelbia, kad afrikinis kiaulių maras yra apėmęs ir visą Rusijos europinę teritoriją.

Lietuvos pareigūnai padėtį Baltarusijoje, kur sparčiai plinta afrikinis kiaulių maras, vertina kaip labai pavojingą.

Lietuvos veterinarijos tarnyba nuo praėjusio penktadienio sugriežtino kontrolę Lietuvos ir Baltarusijos, kurioje užfiksuotas maro protrūkis, pasienyje. Maro židinių esama apie 40 kilometrų nuo Lietuvos.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra

Daugiau naujienų