Pereiti į pagrindinį turinį

R. Šadžius: nustatant GPM tarifus teks atsižvelgti į pajamų šaltinius, MMA ir NPD didės santūriai

2024-12-05 16:22

Naujai Vyriausybei žadant gyventojų pajamų mokesčio (GPM) tarifą susieti su pajamomis, nepriklausomai nuo jų šaltinio, paskirtasis finansų ministras Rimantas Šadžius sako, kad nustatant naujus tarifus vis dėlto gali tekti atsižvelgti į tai, kaip pajamos gaunamos.  

R. Šadžius: nustatant GPM tarifus teks atsižvelgti į pajamų šaltinius, MMA ir NPD didės santūriai
R. Šadžius: nustatant GPM tarifus teks atsižvelgti į pajamų šaltinius, MMA ir NPD didės santūriai / Freepik.com nuotr.

„Matyt, reikės atsižvelgti į tai, kad pajamos pas žmogų ateina skirtingais pagrindais – vienas nekvaršindamas sau galvos vaikšto į darbą, kitam galbūt reikia susikurti savo darbo aplinką pačiam, o trečias tiesiog karpo kuponus nuomodamas savo turtą. Tai niuansai – reikės viską subalansuoti. Nebus lengva, bet reikia pabandyti“, – ketvirtadienį Seimo liberalų frakcijoje teigė R. Šadžius. 

„Įsivaizduoju, tai nebus paprasta diskusija“, – pridūrė jis.

Bendrų žmogaus pajamų apmokestinimą, nepriklausomai nuo jų šaltinio, R. Šadžius vadina „lėkštės“ principu.

„Terminas iš Liuksemburgo. Ten tas yra taikoma. Visos pajamos, išskyrus dividendus, sudedamos “, – sakė jis.

R. Šadžius šešerius metus yra dirbęs Europos Audito Rūmuose Liuksemburge.  

Gintauto Palucko vadovaujamos Vyriausybės programos projekte žadama progresiniais tarifais apmokestinti didžiausias pajamas, nepriklausomai nuo jų rūšies, o GPM tarifą susieti su pajamų dydžiu, taip pat nepriklausomai nuo jų šaltinio. 

R. Šadžius, be to, žada stiprinti nacionalinės plėtros įstaigą ILTE (buvusi „Invega“), turinčią nacionalinio plėtros banko statusą.

„Mes tą mechanizmą stiprinsime. Dedame daug vilčių, kad bus galima išplėsti jos mandatą, nes finansuoja ne tik smulkųjį verslą, bet ir stambių, visuomenei svarbių problemų sprendimą, pavyzdžiui, municipalinių būstų statybą, galbūt –  kažkada ir kelių plėtrą“, – žadėjo ministras. 

Šiemet NPD siekia 747 eurus, o MMA – 924 eurus (iki mokesčių), arba apie 45 proc. vidutinio atlyginimo. 

MMA ir NPD didės santūriai, bet nesusilygins

Minimali mėnesio alga (MMA) per artimiausius ketverius metus augs santūriais tempais, kartu bus didinamas ir neapmokestinamųjų pajamų dydis (NPD), tačiau jis nepasieks MMA lygio, sako paskirtasis finansų ministras. Pasak Rimanto Šadžiaus, priešingu atveju labai nukentėtų savivaldybių biudžetai.

„Praktiškai sulyginti NPD su minimalia mėnesio alga reikštų labai reikšmingus gyventojų pajamų mokesčio netekimus“, – ketvirtadienį Seimo liberalų frakcijoje teigė R. Šadžius.

„Jie (netekimai – BNS) pasiskirsto proporcingai tarp valstybės ir savivaldybių biudžetų. Savivaldybės tada labai smarkiai nukentėtų. Tai būtų neatsakingas veiksmas“, – pridūrė paskirtasis ministras.  

Jis pabrėžė, kad NPD turės būti didinamas: „Bet tai turi būti suderinama su valstybės finansinės galimybėmis, dėl to kiekvienais metais stengsimės tą dydį koreguoti.“ 

Pasak jo, NPD ir MMA didinimas „turi eiti lygiagrečiai“. 

„Kadangi tai ir valstybės, ir verslo dalyvavimas gerinant darbuotojų padėtį. Procentiškai sunku pasakyti, bet kol kas lietuviška tradicija yra, kad NPD didinamas greičiau nei auga MMA, bet, mano supratimu, per šios Vyriausybės planuojamą darbo laiką, ketverius metus, jie (MMA ir NPD – BNS) nesusilygins“, – teigė paskirtasis ministras 

„Taip, (MMA – BNS) didinti santūriais tempais suderinant su valstybės finansinės galimybėmis“, – pridūrė R. Šadžius. 

Jis pabrėžė, kad Lietuvoje yra ribotas pajamų mokesčio mokėtojų skaičius, nes šio mokesčio nemoka pensininkai ir vaikai.

„Tai tų mokančių GPM (...) gali dar labiau sumažėti, o mokesčių mokėtojų skaičius yra gan svarbus faktorius“, – tvirtino R. Šadžius.     

Paskirtoji socialinės apsaugos ir darbo ministrė Inga Ruginienė sako turinti idėją, kaip būtų galima išlaikyti šiek tiek tolygesnį MMA augimą. Ji siūlo keisti Trišalėje taryboje sutartą MMA formulę. 

„Susitarimų laikytis yra garbės reikalas, bet socialiniai partneriai gali persiderėti ir koreguoti formulę“, – frakcijoje tvirtino I. Ruginienė.

„Per kolektyvinius susitarimus galima koreguoti dydį, lygiai taip pat, kaip ir koreguoti pagal sektorius“, – pridūrė paskirtoji ministrė, žadanti su socialiniais partneriais tai aptarti. 

Šiemet NPD siekia 747 eurus, o MMA – 924 eurus (iki mokesčių), arba apie 45 proc. vidutinio atlyginimo. 

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra