Lietuvos pienininkai suskaičiavo devynių mėnesių veiklos rezultatus. Draudimas įvežti gaminius į Rusiją ir brangęs pienas sumažino pienininkų pelną. Tiesa, ne visų.
Parduoti brangiai pavyksta
Viena tokių laimingųjų – pieno perdirbimo įmonė Vilkyškių pieninė, kuri vakar paskelbė, kad bendrovės pajamos kitų metų pradžioje turėtų toliau didėti.
Konsoliduotasis bendrovės pardavimas per 11 šių metų mėnesių, palyginti su pernai tuo pačiu laiku, išaugo 22,7 proc., iki 333 mln. litų. Vien lapkritį bendrovės pajamos siekė 31 mln. litų, 23 proc. daugiau nei pernai lapkritį. Anot didžiausio įmonės akcininko ir vadovo Gintaro Bertašiaus, pieninės pardavimas augo dėl aukštų produktų kainų eksporto rinkose. Aukštos jos esą laikysis ir kitąmet. Grupės konsoliduotas devynių mėnesių grynasis pelnas siekė 9,9 mln. litų, arba beveik dvigubai daugiau (5,4 mln. litų) nei pernai.
"Nematyti, kad jos leistųsi, kalbu apie lygmenį, o ne apie nedideles korekcijas. Metų pradžioje, manau, kainos išliks aukštos. Jei kai kurių produktų kainos keletu procentų sumažėja, tai bendros tendencijos nekeičia, tas lygmuo ir toliau laikysis", – sakė G.Bertašius.
Blokada atsilieps pelnui
Tačiau taip gerai sekėsi ne visoms su Rusija bendradarbiavusioms Lietuvos pieno perdirbimo įmonėms. "Rokiškio sūrio" valdybos pirmininkas Dalius Trumpa sakė, kad draudimas įvežti pieno produktų į Rusijos rinką nors ir nesmarkiai, bet sumažino įmonės pelną.
Jis pabrėžė, kad blokada visas įmones paveikė skirtingai, pavyzdžiui, didelė Vilkyškių pieninės eksportuojamos produkcijos dalis prasilenkė su draudimu, o štai "Rokiškio sūrio" gaminius reikėjo išvežti kitur ir parduoti pigiau nei Rusijoje.
"Kalbant apskritai, devynių šių metų mėnesių rezultatai buvo panašūs kaip ir pernai, tik šiek tiek blogesni. Jiems įtakos turėjo ir 30 proc. pabrangusi žaliava, bet įmonėms pavyko brangimą suvaldyti. Nors rezultatai kiek prastesni nei praėjusiais metais, pernai rodikliai buvo labai neblogi", – komentavo D.Trumpa.
Jo teigimu, nors draudimas eksportuoti į Rusiją galioja jau daugiau kaip du mėnesius, visos pieninės įvykdė savo įsipareigojimus žemdirbiams ir supirko pieną pagal sutartis. "Rokiškio sūris" gamino produktus, kuriuos bet kokiu atveju galėjo parduoti kitur, taigi, paskelbus draudimą į Rusiją įvežti lietuviškų pieno gaminių, turėjo atsarginį variantą.
"Nesklandumai su Rusija atsilieps pelningumui, bet nėra pavojingi įmonės finansiniam stabilumui", – patvirtino "Rokiškio sūrio" vadovas.
D.Trumpa sakė, kad įmonės buvo pasiruošusios įvairinti eksporto rinkas, tačiau jos nėra tokios pelningos kaip Rusijos ir produkciją ten reikia parduoti pigiau. Galutinė kaina vartotojui, kurią Rusijoje formuoja didmenininkai, anot jo, didesnė nei Lietuvoje, bet mažesnė nei Europos šalyse.
"Verslo tikslas parduoti produkciją ten, kur gali gauti didžiausią grąžą įmonei ir valstybei, mokėdamas mokesčiui, o valstybės pareiga yra sudaryti sąlygas verslui parduoti patraukliose gretimose rinkose", – teigė D.Trumpa.
Pajamos augo, pelnas mažėjo
Kita pieno perdirbimo įmonė "Pieno žvaigždės" lapkričio pabaigoje paskelbė, kad per devynis šių metų mėnesius bendrovė uždirbo 15,477 mln. litų neaudituoto grynojo pelno, tai yra 21,6 proc. mažiau nei pernai, kai jis siekė 19,731 mln. litų. Per trečią šių metų ketvirtį įmonė gavo 5,603 mln. litų grynojo pelno, o pernai tuo pat metu jis siekė 13,105 mln. litų.
"Taip, buvome priversti patikslinti ir sumažinti prognozes, nes rezultatus suprastinti gali išaugusios žaliavos kainos ir nutrūkęs eksportas į Rusiją", – sakė "Pieno žvaigždžių" viešųjų ryšių vadovė Virginija Žygienė.
"Pieno žvaigždžių" laukiamos šių metų pajamos turėtų siekti apie 750 mln. litų, o grynasis metų pelningumas – apie 2 proc.
"Bendrovė ūkininkams už supirktą pieną šiemet mokėjo maždaug trečdaliu daugiau nei pernai, – lapkritį sakė "Pieno žvaigždžių" finansų direktorius Audrius Statulevičius. – Bendrovės vadovybė, atsižvelgdama į tai, kad Rusija nuo spalio 7-osios uždraudė pieno produktų importą iš Lietuvos ir draudimas tebegalioja iki šiol, keičia šių metų veiklos prognozes".
Tačiau "Pieno žvaigždžių" pardavimo pajamos dėl išaugusio pardavimo eksporto rinkose per šių metų devynis mėnesius, palyginti su tuo pačiu laikotarpiu pernai, padidėjo 7,3 proc. Preliminariais neaudituotais duomenimis, įmonės pajamos sausio– rugsėjo mėnesiais siekė 608,414 mln. litų, o pernai tuo pačiu laikotarpiu jos buvo 566,979 mln. litų. Šiemet bendrovė eksporto rinkose pardavė beveik 57 proc. visos produkcijos.
Kad kitąmet sugrįžtų prie įprastų veiklos rodiklių, "Pieno žvaigždės" didina pardavimą Europoje ir kitų šalių rinkose.
Pienininkų teigimu, jokių naujienų "pieno produktų kare" nėra. Sustojusio eksporto problemos derybų darbą perėmė Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba bei Vyriausybės atstovai.
Rusijos akibrokštas
Statistikos departamento duomenimis, lietuviškų pieno produktų eksportas į Rusiją spalį, palyginti su rugsėju, smuko 75 proc., po to, kai spalio 7 d. Rusija sustabdė lietuviškos pieno produkcijos įvežimą. Šių metų sausį–rugsėjį į Rusiją lietuviškų pieno produktų kas mėnesį buvo eksportuojama vidutiniškai už 54,012 mln. litų.
Bendras lietuviškos kilmės pieno produktų eksportas spalį buvo 155,123 mln. litų – 22,8 proc. mažesnis nei rugsėjį ir 18,4 proc. mažesnis nei pernai spalį. Rusijai šiemet spalį teko 9,8 proc. bendro lietuviškos kilmės pieno produkcijos eksporto, o sausio–rugsėjo mėnesiais Rusijos dalis siekė 32,9 proc.
Per dešimt šių metų mėnesių, palyginti su 2012-ųjų sausiu–spaliu, lietuviškos kilmės pieno produktų eksportas į Rusiją padidėjo 18,6 proc., iki 501,389 mln. litų. Bendras lietuviškų pieno produktų eksportas šiemet padidėjo 10,8 proc., iki 1,634 mlrd. litų.
Rusijos vartotojų teisių apsaugos tarnybos "Rospotrebnadzor" nurodymu lietuviškos pieno produkcijos importas į Rusiją sustabdytas spalio 7-ąją. Maskva teigė, kad tai padaryta dėl nepakankamo produktų saugumo, bet Lietuvos ir ES pareigūnai tai vadina politiškai motyvuotu žingsniu.
Keturios didžiausios šalies pieno perdirbimo įmonės – "Rokiškio sūris", "Pieno žvaigždės", "Žemaitijos pienas" ir Vilkyškių pieninė Rusijoje gaudavo iki 40 proc. savo pajamų.
Naujausi komentarai